eReport.sk
Ľubomír Petrák (Smer-SD). Foto: tasr

FOTO Pohreb poslanca Petráka dostal výnimku: S politikom sa rozlúčil Fico, ale aj tento ústavný činiteľ!

AKTUALIZOVANÉ Dnes sa poslanci prišli rozlúčiť so svojim kolegom Ľubomírom Petrákom (†59). Ten podľahol koronavírusu, ale aj iným pridruženým diagnózam, Na poslednej rozlúčke sa objavil aj jeden z ústavných činiteľov.

Na poslanca Smeru spomínajú v dobrom nielen spolustraníci a kolegovia, ale paradoxne aj politici z opačného ideového tábora. Odborníka na školstvo Ľubomíra Petráka mali radi politici opozície, ale aj tí koaliční.

Boris Kollár, Robert Fico a Dušan Jarjabek. – Foto: eReport

Robert Fico na pohrebe Ľubomíra Petráka. – Foto: Pavel Knapko

Spomienky na Petráka

Duchovný vo svojej smútočnej reči zaspomínal aj na Petrákov osobný a profesný život. „Po smrti svojho otca sa staral aj o svoju mamu,” prihováral sa smútiacim. Politik prišiel o svoju mamu len niekoľko týždňov predtým, ako on sám poslednýkrát vydýchol. „Svoje vedomosti si nepestoval len pre seba, ale dával do služby svojej rodiny a svojej obce, ale aj ako poslanec celej spoločnosti,” dodal duchovný.

Robert Fico na pohrebe Ľubomíra Petráka. – Foto: eReport

Rodina požiadala o výnimku

Organizácia pohrebov počas vypätej pandemickej situácie je často veľmi náročná, no pri pohrebe Petráka to je trochu inak. Počas posledných rozlúčiek sa síce musia dodržiavať obmedzenia ohľadom počtu účastníkov, no podľa informácií eReport z prostredia Smeru, rodina zosnulého poslanca požiadala o výnimku.

Na Petrákov pohreb prišli politici z opozície, a aj koalície. – Foto: eReport

Boris Kollár na pohrebe Ľubomíra Petráka. – Foto: Pavel Knapko

Regionálny úrad verejného zdravotníctva ju aj udelil. Pohrebu v Hurbanovej Vsi sa tak mohlo zúčastniť väčšie množstvo ľudí, ako je dnes bežné.

Pohreb Ľubomíra Petráka. – Foto: Pavel Knapko

Prišiel aj Kollár

Zaujímavosťou je, že sa pohrebu zúčastnil aj jeden z troch ústavných činiteľov. Poslednú rozlúčku tak nevynechal šéf parlamentu a líder koaličnej strany Sme rodina Boris Kollár.Ten sa k smrti poslanca vyjadroval aj na sociálnej sieti.

Pohreb Ľubomíra Petráka. – Foto: Pavel Knapko

„Táto smutná správa ma ľudsky veľmi zasiahla a chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť celej jeho rodine, pozostalým a blízkym. Chcel by som taktiež vyjadriť vďaku za jeho prácu, ktorú urobil ako dlhoročný poslanec parlamentu a bývalý predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Bol to výnimočný človek, odborník, ktorý sa žiaľ stal ďalšou obeťou zákernej choroby,” opísal svoj vzťah k politikovi.

Podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga a Gábor Grendel. – Foto: Pavel Knapko

Opoziční poslanci aj Hlas

Na pohrebe sa okrem smeráckych poslancov objavili aj podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel či Juraj Šeliga. Ukázali sa tu aj exsmeráci. A to Denisa Saková či Peter Žiga, ktorí v súčasnosti pôsobia v Hlase.

Pohreb Ľubomíra Petráka v Hurbanovej vsi. – Foto: eReport

List od prezidentky

Poslanec za Smer Dušan Jarjabek prečítal list od prezidentky Zuzany Čaputovej. V ňom hlava štátu ocenila Petrákovu nekonfliktnosť a úlohu určitého mediátora medzi opozičným a koaličným táborom. „V poslednej dobe nás až príliš často zarmucujú smutné správy. Život nás ťažko skúša a mnohé rodiny sa museli rozlúčiť so svojimi blízkymi. Je mi ľúto, že to muselo postihnúť aj vás,” adresoval Jarjabek Ćaputovej slová smútiacej rodine. Prezidentka označila v liste zosnulého poslanca, ako korektného človeka, akých potrebuje naša krajina ako soľ.

Kollár, ale aj Fico

Svojou rečou prispeli aj šéf parlamentu Boris Kollár a líder Smeru Robert Fico. „Ľubo, dovoľ mi, aby som ti v mojom mene, ale aj v mene kolegov, poďakoval za 30-ročné priateľstvo, ale aj významné počiny,” emotívne začal expremiér. Ocenil na poslancovi, že vedel riešiť politické konflikty pokojnou cestou. „Odišiel si v atmosfére, ktorá ešte roky bude ovplyvňovať spoločnosť,” povedal emotívne Fico.

Na exkolegu zaspomínal aj Boris Kollár. „V živote prídu chvíle, ako je táto, začal šéf Sme rodina. Ten označil Petráka za kamaráta, ktorý vedel prispieť do debaty cennou radou. „Správa o jeho náhlom odchode ma bolestne zasiahla. Nečakal som, že naše stretnutie na pôde parlamentu je to posledné,” priznal Kollár.

Jarjabkov spev

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek sa s kamarátom rozlúčil svojsky, a to spevom. Práve Jarjabek je totiž slovenským operným spevákom a je aj jeden zo zakladajúcich členov banskobystrickej akadémie umení, kde aj vyučoval.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika