eReport.sk
Ľubomír Petrák (Smer-SD). Foto: tasr

Petráka mali politici radi. Takto naňho spomínajú

Mali ho radi smeráci aj politici z iných strán. Hovoria o ňom ako o rovnom, či dokonca o výnimke zo Smeru. Takto si na poslanca za Smer Ľubomíra Petráka (†59), ktorý dnes zomrel, spomínajú niektorí politici.

Petráka mali radi nielen spolustraníci, ale aj politici z iných strán. – Foto: tasr

Robert Fico, predseda Smer-SD:

“Ľubo Petrák bol môj 30-ročný politický kolega a osobný priateľ. Každý, kto ho bližšie poznal, musí za ním smútiť”,

Igor Matovič, OĽANO, premiér:

“Ľuba Petráka som mal rád. Považoval som ho defacto za omyl v Smere a veľakrát som mu to aj povedal. O život ho pripravil zabiják, ktorý jeho kolegovia bez rúšok na námestiach 17. novembra podlo spochybňovali.”

Boris Kollár, Sme rodina, predseda NR SR

“S hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnom náhlom skone nášho kolegu, poslanca Ľubka Petráka. Táto smutná správa ma ľudsky veľmi zasiahla a chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť celej jeho rodine, pozostalým a blízkym. Chcel by som taktiež vyjadriť vďaku za jeho prácu, ktorú urobil ako dlhoročný poslanec parlamentu a bývalý predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Bol to výnimočný človek, odborník, ktorý sa, žiaľ, stal ďalšou obeťou zákernej choroby. Myslím, že môžem povedať za všetkých kolegov poslancov, že nám bude nielen odborne, ale aj ľudsky veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke.” (tasr)

Dušan Jarjabek, poslanec, Smer:

“Ľubo Petrák bol poslanecký rytier. Nielen slova, ale aj činu. A nehovorím to iba ja, ale aj kolegovia bez ohľadu na to, z ktorej sú strany. Bol to ťažký profesionál, ktorý určite bol jeden z tých, ktorí mali byť dávno ministrami školstva. Problematike sa rozumel dokonale”,

Veronika Remišová, Za ľudí, vicepremiérka:

“Zomrel poslanec Národnej rady SR Ľubo Petrák. Je mi to úprimne ľúto. Poznala som ho osobne, bol síce poslancom za stranu Smer, no počas môjho pôsobenia v opozícii viedol parlamentný výbor pre vzdelávanie, ktorého som bola členkou. Napriek tomu, že sme na niektoré otázky mali diametrálne odlišné názory, bol to človek kultivovaného dialógu, človek, ktorý vedel preukázať rešpekt aj kolegom v opozícii, človek ktorý počúval, skrátka politik, s ktorým si viete predstaviť konštruktívnu spoluprácu napriek tomu, že stojíte na opačných brehoch politického spektra. Mali sme dlhé rozhovory o vzdelávaní, ale aj o komunálnej politike, kde sa vedel ako starosta zriecť svojho platu, aby pre jeho obec ostalo viac. Milý kolega, odpočívaj v pokoji, budeš tu chýbať”.

Branislav Gröhling, SaS, minister školstva:

“Ľubomír Petrák bol 4 roky mojim parlamentným kolegom. Hoci on bol zo strany SMER-SD a ja zo SaS, vždy sme mali korektný vzťah, povedal by som, že dokonca kamarátsky. Keďže býval šéfom školského výboru, stretávali sme sa v politických diskusiách. Debaty s ním som mal veľmi rád. Ako politickí oponenti sme sa vždy vedeli navzájom podpichnúť, vedeli sme trochu do seba „vyrývať,“ ale vždy to bolo s nadhľadom, úsmevom a bez nenávisti. Napriek niektorým odlišným názorom sme dokázali spolu komunikovať slušne a vecne a to som si na ňom vážil. Vážil som si tiež jeho veľký prehľad v otázkach školstva, ktorý počas niekoľkých období v parlamente nabral. Spolupráca s Ľubom, či ako so šéfom školského výboru alebo politickým oponentom, bola obohacujúca a dala mi veľa. Som rád, že som ťa spoznal Ľubo. Veľmi mi budú chýbať naše rozhovory”,

Peter Pellegrini, predseda strany Hlas:

“S veľkým pohnutím som prijal smutnú správu o úmrtí dlhoročného kolegu a priateľa Ľubomíra Petráka. Pandémia svojimi tragickými dopadmi zasahuje celý národ a je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme ju porazili. Dovoľte mi vysloviť úprimnú sústrasť rodine a jeho blízkym. Česť jeho pamiatke”.

Richard Vašečka, poslanec, OĽANO:

“Dnes ráno sme sa dozvedeli, že zomrel náš kolega z Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a jeho bývalý predseda, poslanec Národnej rady Ľubomír Petrák, starosta Hurbanovej Vsi. Zomrel na Covid-19. Napriek tomu, že sme boli z opačných strán politického spektra, vychádzali a spolupracovali sme veľmi dobre. Vážil som si ho, aj jeho seriózny prístup a dlhoročné skúsenosti. Bude nám chýbať”.

Juraj Draxler, bývalý minister školstva:

“Bral som to tak, že Ľubo to predsa prekoná, vždy bol silný chlap. A teraz takýto šok. Pamätám si ho ako profesionála, človeka, ktorý sa veľmi trpezlivo prehrýzal často nevďačnými detailmi parlamentnej práce, viac ako na sebaprezentácii mu záležalo na výsledku. Navyše, ako človek jednou nohou v samospráve nestratil kontakt s tým, čo sa deje priamo na úrovni života ľudí v obciach a vedel na to poukazovať”.

Andrej Danko, SNS, bývalý predseda NR SR:

“Vyjadrujem ako bývalý kolega úprimnú sústrasť rodine poslanca NR SR Ľubomíra Petráka. Bol to usilovný a skromný človek. Málokto vie, že bol aj dlhoročným Predsedom skupiny RUSKO – SLOVENSKÉHO priateľstva. Neraz sme spolu s Ľubom bojovali práve s ľuďmi, ktorí dnes vládnu, aby sme ich presvedčili o potrebe dobrých vzťahov s Ruskou federáciou. Stál vedľa mňa vždy na každom rokovaní v Moskve. Dnes majú ľudia možnosť ako Matovič vďaka našim vzťahom, priniesť Sputnik. Je mi ľúto, že aj teraz premiér Igor Matovič miesto vzdania úcty tomuto človeku, opäť mediálne len politicky útočí na svojom FB a zneužíva jeho úmrtie na svoje PR. Ďakujem Ľubo, bolo mi cťou s tebou spolupracovať. Je škoda, že Sputnik tu nebol skôr. Viem, že keby sme vládli my, bol by tu už dávno. Česť jeho pamiatke”.

Petrák zomrel vo veku 59 rokov. Bol členom predsedníctva Smeru-SD, v minulom volebnom období bol šéfom školského výboru, v súčasnosti zastával funkciu podpredsedu výboru. Bol tiež starostom obce Hurbanova Ves.

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.