Rok 2023 sa pre futbalový Spartak niesol v podaní osláv storočnice založenia klubu. Počas tohto obdobia absolvoval klub mnoho zaujímavých a dôležitých zápasov, ktoré tvorili bohatú a úspešnú históriu. Od zápasu s Ajaxom v časoch Veľkej Trnavy, cez zápasy v Európskej lige až po storočnicový prípravný zápas so španielskou Valenciou.
Pokrokový Anton Malatinský
Klub bol založený 30.mája 1923, keď sa zlúčili dva miestne trnavské kluby ŠK Čechie a TŠS Trnava a vznikol klub ŠK Trnava. K veľkým úspechom z konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov viedla dlhá cesta. Jej začiatok môžeme datovať od roku 1963, keď sa Anton Malatinský stal trénerom trnavského mužstva. Postupnými krokmi vybudoval mužstvo takmer neporaziteľné v československej lige. Dôležitú úlohu hrali chlapci z Trnavy a okolia. Prvý titul získala Trnava v roku 1968 práve pod vedením Malatinského. Paradoxne, azda najpamätnejší zápas odohralo trnavské mužstvo pod iným trénerom. Bol ním kouč Hucko, ktorý doviedol Trnavu do semifinále Pohára Európskych Majstrov, čo bola obdoba dnešnej Ligy Majstrov. V ňom sa Trnavčania stretli so slávnym Ajaxom Amsterdam v strede s Johanom Cruyffom. Po prehre u súpera 0:3 v prvom zápase sa zdalo, že dvojzápas je stratený. V odvete na trnavskom štadióne sa Holanďania triasli o postup do konca zápasu. Trnava vyhrala odvetu 2:0 a Ajax postúpil do boja o trofej len tesne. Práve táto odveta je považovaná za najpamätnejší zápas v celej histórii klubu. Mužstvo, ktorého základy položil tréner Malatinský, získalo dovedna päť majstrovských titulov v československej lige, posledný v roku 1973, znovu pod vedením trénera Malatinského. V tých rokoch patrila Trnava k špičke doma aj v celej Európe.
Štyridsaťpäťročné čakanie na trofej
Po rokoch hojnosti nastal ústup z pozícii a Trnava sa márne pozerala na súperov z nižších poschodí tabuľky. Ďalší rozmach futbalu v slovenskom Ríme nastal tesne po rozdelení Československa, v polovici deväťdesiatych rokov, keď sa k mužstvu dostal tréner Karol Pecze. Znovu postupnými krokmi vybudoval silné mužstvo, ktoré hralo moderný futbal a pravidelne vypredávalo štadión. Vrcholom tejto práce mala byť šiesta majstrovská hviezdička v roku 1997, no nakoniec z titulu pre Spartak nebolo nič. V poslednom kole im ho za kontroverzných okolností vyfúkli Košice, po prehre Trnavy v Rimavskej Sobote. Ďalší majstrovský pohár získala Trnava až v roku 2018, po štyridsaťpäť ročnom čakaní. Pred touto sezónou prišiel neznámy tréner Nestor El Maestro a rozumným pragmatickým futbalom doviedol Spartak k trofeji. Oslavy boli veľkolepé, trvali niekoľko týždňov. Po zisku titulu odišiel úspešný tréner El Maestro a nahradil ho Čech Látal. Ten doviedol Spartak až do skupiny Európskej ligy, čo je v našich podmienkach brané ako obrovský úspech. Na európskej scéne odohral Spartak šesť veľkých zápasov, čelil tímom Anderlecht Brusel, Fenerbahce Istanbul a Dinamo Záhreb. Spartakovci porazili v skupine najprv belgický tím a neskôr aj turecký veľkoklub, no konečných sedem bodov stačilo v tabuľke iba na nepostupové tretie miesto. Napriek tomu je toto obdobie najvydarenejšie v novodobej histórii klubu
Valencia ako najzvučnejší súper Spartaka pod Gašparíkom
V roku 2021 nastúpil na horúcu trnavskú lavičku tréner Michal Gašparík. Bývalý hráč a odchovanec klubu dal mužstvu svoju tvár a aj keď na titul zatiaľ nedosiahol, dokázal dvakrát za sebou vyhrať Slovenský pohár, čo sa trnavskému klubu nikdy predtým nepodarilo. V sezóne 2021/2022 to bolo dokonca aj s Martinom Škrtelom v zostave, ktorý ako veľký fanúšik Trnavy prišiel ukončiť profesionálnu kariéru práve do Spartaka. Pridal sa tak k veľkým hráčom z minulosti Adamcovi, Kunovi, Jarábkovi, Dobiášovi a mnohým ďalším.
Zápas so španielskou Valenciou bol vyvrcholením osláv storočnice. Ešte pred samotným zápasom, vystúpili na štadióne kapely Bystrík banda a Hudba z Marsu. V okolí štadióna bolo množstvo ľudí dlho pred zápasom. Okrem reštaurácii a kaviarní bol plný aj oficiálny fanshop klubu, pred ktorým sa tvorili dlhé rady. Po hudobných hosťoch sa na trávniku súťažilo o vecné ceny.
Po nich na trávnik už vybehli aktéri tohto prípravného zápasu. Na tribúny si našlo cestu vyše dvanásť tisíc ľudí, čo na Slovensku už veľmi dávno nebolo. Tí vytvorili skvelú futbalovú atmosféru s úvodným choreom, neustálym povzbudzovaním, aj veľkým ohňostrojom v priebehu druhého polčasu. V základnej zostave nastúpilo hneď šesť nových hráčov – Bainovič, Gorosito, Breznik, Zeljkovič, Azango a Djuričin. Práve posledne menovaný nepremenil v úvode zápasu pokutový kop. Trest prišiel zakrátko, keď po faule Gorosita v pokutovom území premenil jedenástku Mari. Spomínaný Djuričin mohol v 24. minúte vyrovnať, ale po individuálnej akcii trafil iba do žrde. Prvý polčas bol z trnavskej strany vydarený, aj keď držanie lopty a vyššia herná vyspelosť boli na strane Valencie. Druhý polčas priniesol po hromadnom striedaní dve polo-šance Spartakovcov. Zakončenie novica Peňu do bočnej siete a zblokovaný pokus Daniela v pokutovom území. Španielske mužstvo umne kontrolovalo hru a mohlo svoj jednogólový náskok aj zvýšiť no brankár Rusov dvakrát svoje mužstvo podržal. Výsledok z prvého polčasu zostal v platnosti a Valencia odišla z Trnavy s víťazstvom 0:1 a ukončila tak oficiálne oslavy storočnice Spartaka.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Duel s Valenciou zavŕšením bohatej storočnice Spartaka