eReport.sk
Samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2. Foto: tasr

Naša armáda dostane svoje húfnice Zuzany o dva roky neskôr. Prednosť majú dodávky Ukrajine


Posledných osem objednaných húfnic Zuzana 2 by mali dodať Ozbrojeným silám (OS) SR najneskôr do 30. júna 2024. Vyplýva to z dodatku zmluvy, ktorú na konci júna uzavrelo Ministerstvo obrany (MO) SR s dodávateľom, štátnou akciovou spoločnosťou Konštrukta Defence. Pôvodne bol termín stanovený na polovicu decembra 2022, ovplyvnil ho predaj húfnic Ukrajine.

Kontrakt s Ukrajinou uzavrela Konštrukta Defence začiatkom júna. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ocenil, že vďaka tomu získa Konštrukta zákazku, ktorá prináša možnosti pre ďalší rast spoločnosti. Označil to za veľký úspech pre slovenský obranný priemysel.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vyšetrovania zločinov na Ukrajine
  2. Slovenské húfnice Zuzana 2 na ceste na Ukrajinu.
  3. Výcvik za státisíce eur
  4. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.
  5. Sprava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Slovinskej republiky Marjan Šarc v Centre výcviku Lešť 19. júla 2022.
  6. Róbert Ondrejcsák

Rezort obrany následne komunikoval, že nie je možné definovať čas, kedy dodajú OS SR zvyšných osem kusov techniky, pretože sa budú uprednostňovať prípadné ďalšie objednávky Ukrajiny.

Nákup 25 húfnic Zuzana 2 schválila vláda v roku 2018 počas pôsobenia ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). Dodacie lehoty ovplyvnila aj pandémia.

Minister obrany Jaroslav Naď odovzdal prvé húfnice našim vojakom pred rokom, na zvyšok si budú musieť počkať. Foto: tasr

Samohybná kanónová húfnica Zuzana 2 je autonómny delostrelecký zbraňový systém so samočinným nabíjaním, schopný zabezpečiť požadovaný účinok streľbou na podporu vojsk pri pozemných operáciách.

Slovensko Ukrajine už poslalo systém s-300, za čo si vláda vyslúžila ostrú kritiku opozície aj časti verejnosti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naša armáda dostane svoje húfnice Zuzany o dva roky neskôr. Prednosť majú dodávky Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: