eReport.sk
Foto: eReport

Ako sa preukázať pri vstupe do podniku? V Česku majú apku, my máme papiere a smsky

Otvorenie služieb a prevádzok v Česku bude podmienené preukázaním potvrdenia. Tamojšia hospodárska komora už pripravila aplikáciu “Bezpečná prevádzka”, ktorou bude môcť personál overovať či návštevník spĺňa všetky požiadavky. Mala by poskytnúť informácie o testovaní, očkovaní či prekonaní covidu. Ako to bude u nás?

Česká aplikácia by mala fungovať na princípe QR kódov. „Vo svojom telefóne budem mať aplikáciu, ktorú bude vydávať stáť. To ja si zapnem pred vstupom do prevádzky na svojom mobilnom zariadení a proti mne sa postaví druhé zariadenie “Bezpečnej prevádzky”, ktoré ten QR kód načíta,“ povedal pre blesk.cz viceprezident českej hospodárskej komory Zdeněk Zajíček. Doplnil, že po načítaní sa rozsvieti červená alebo zelená farby, teda povolenie alebo zamietnutie vstupu.

Na Slovenku nič nového

Aj na Slovensku sa počíta s mobilnými aplikáciami ako eRúško či eKaranténa. Podľa premiéra Eduarda Hegera sú dokonca prioritou. „Musíme mať tieto aplikácie, potrebné sú z hľadiska prípravy na leto,“ povedal minulý týždeň premiér. Ani jedna z týchto aplikácii by sa však nemala využívať na účely povolenia vstupov do podnikov či reštaurácií.

V bordových a čiernych okresoch sa stále treba pri vstupe do vonkajšej prevádzky či na terasu kaviarne preukazovať testom či papierovým dokladom o očkovaní. Rovnako by to malo fungovať aj v prípade ak sa otvoria aj vnútorné priestory reštaurácií. Ministerstva zdravotníctva totiž s aplikáciou akú majú v Česku neprichádza.

V prípade, že by však bola v súlade s platnými opatreniami vítali by sme takúto iniciatívu, či už od rezortov pod ktoré takéto prevádzky patria alebo organizácii združujúcich podnikateľské subjekty v oblasti  gastronómie a podobných odvetví,” odpísali nám z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva s tým, že by im poskytli potrebnú súčinnosť.

MIRRI vidí príležitosť

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) pod vedením Veroniky Remišovej však ešte nehádže flintu do žita a vznik podobnej aplikácie nevylučuje. Minulý týždeň bolo prvé stretnutie riadiaceho výboru zelených Covid pasov na pôde ministerstva zdravotníctva. Prizvaný bol aj rezort vnútra, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a MIRRI.

„Tento systém bude primárne slúžiť pre cestovateľov do iných krajín, ako aj na overovanie cestovateľov z iných krajín na Slovensko,” povedal pre eReport hovorca MIRRI Andrej Ďuríček. „Samozrejme, ponúka sa nám príležitosť takýto druh certifikátu použiť aj pri vstupe do rôznych prevádzok,” doplnil.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport