eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Chýbali im peniaze na zbrane? Ozbrojené skupiny v Gaze ukradli z pobočiek banky poriadny balík peňazí


Boj medzi rozličnými ozbrojenými skupinami a izraelskou armádou na Blízkom východe finančne vyčerpáva najmä ozbrojencov, ktorí sú podporovaní hlavne z mimoplestínskych zdrojov. Tie im ale zrejme „vysychajú“, a tak sa ozbrojenci uchýlili k vykrádaniu. Za obeť im padla Palestínska banka, z ktorej si odniesli poriadny balík peňazí.

Nemajú čo jesť, teraz im vzali aj peniaze

Ozbrojené skupiny v Pásme Gazy, vrátane jednej s predpokladanými väzbami na hnutie Hamas, okradli v apríli Palestínsku banku o približne 70 miliónov dolárov. Informoval o tom v sobotu francúzsky denník Le Monde, píše TASR podľa agentúry AFP. Peniaze vylúpili z trezorov viacerých pobočiek, uvádza sa v správe, ktorá sa odvoláva na dokument Palestínskej banky zaslaný zahraničným partnerom.

Zamestnanci jednej z pobočiek v Gaze našli 16. apríla dieru v strope trezorovej miestnosti a zistili, že chýbajú izraelské šekely v hodnote troch miliónov dolárov, určené pre bankomaty. Deň na to sa na miesto vrátili skupiny ozbrojencov s výbušninami, ktoré vyhodili do vzduchu ochrannú betónovú komoru a z troch trezorov si odniesli hotovosť v rôznych menách za vyše 30 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. gaza, izrael, palestína
  2. gaza, izrael, palestína
  3. gaza, izrael, palestína
  4. Šéf diplomacie EÚ

Dva dni neskôr zaútočilo na najväčšiu pobočku banky komando tvrdiace, že sa zodpovedá „najvyšším orgánom v Gaze“, čo je podľa denníka odkaz na Hamas. Vzali si šekely v hodnote vyše 36 miliónov dolárov. Palestínska banka, založená v roku 1960, je hlavnou finančnou inštitúciou v Pásme Gazy. Palestínsky menový úrad, ktorý dohliada na finančný systém na palestínskych územiach, pre AFP uviedol, že v priebehu dňa vydá k záležitosti vyjadrenie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chýbali im peniaze na zbrane? Ozbrojené skupiny v Gaze ukradli z pobočiek banky poriadny balík peňazí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: