eReport.sk
slovensko, koronavirus, covid
Ilustračné foto: shutterstock

Vírus sa nebezpečne rýchlo rozširuje: Epidémia novovírusu na Slovensku!


Epidémiu norovírusu zaznamenali v Bánovciach nad Bebravou odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne. Ohnisko nákazy bolo v zariadení spoločného stravovania, ochorenie sa rozšírilo i do ďalších okresov.

Vírus sa nebezpečne rýchlo rozširuje:

 „Pôvodcom nákazy je zariadenie spoločného stravovania, ide o veľkú vývarovňu, ktorá pripravuje približne 2000 jedál. V inkriminovanej dobe to bolo približne 2200 jedál a z tohto počtu máme približne 500 chorých,“ povedala Bučková.

RÚVZ Trenčín podľa nej vykonal štátny zdravotný dozor, ako i epidemiologické šetrenie, v rámci ktorého potvrdil, odkiaľ nákaza pochádza. „Zistili sme, aj na základe vyšetrenia dvoch zamestnancov, že ide pravdepodobne o norovírus. Zatiaľ nevieme vyvrátiť, či tam nie je ešte nejaká iná baktéria alebo mikroorganizmus,“ priblížila.

Epidémia

Odborníci v rámci štátneho zdravotného dozoru vykonali stery z prostredia a odobrali vzorky. „Pacienti mali ťažkosti ako zvracanie, hnačky, u pár prípadov sa vyskytla zvýšená teplota, celková slabosť, malátnosť, došlo tam i k dehydratácii. Neboli to ťažké stavy. Niektorí zamestnanci z firiem museli vyhľadať lekára,“ ozrejmila regionálna hygienička.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár
  2. Predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico
  3. Korčokova kampaň

Firma podľa zistení RÚVZ vydáva podľa nej pokrmy do približne desiatich zariadení. „RÚVZ nariadil opatrenia. Prevádzka sa uzatvorila a nariadilo sa čistenie, dezinfekcia, vyšetrenie všetkých zamestnancov, aby sme vylúčili, či tam nejde o ďalšiu baktériu,“ doplnila Bučková.

Nákaza sa rozširuje

Nákaza sa podľa nej rozšírila i do susedných okresov, ide tak o nadregionálnu epidémiu. Prípady evidujú hygienici i v okresoch Topoľčany, Partizánske, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vírus sa nebezpečne rýchlo rozširuje: Epidémia novovírusu na Slovensku!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: