Udelenie najvyššieho štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra I. triedy trom bývalým podporovateľom ľudáckeho nacistického vojnového režimu pobúrilo mnohých Slovákov. Vrátane bývalého politika a diplomata Petra Weissa.
Prezidentka pred pár dňami udelila najvyššie štátne vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam trom členom antikomunistickej organizácie Biela légia. Konkrétne: Albertovi Púčikovi, Antonovi Tunegovi a Eduardovi Tesárovi „za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu“.
Tým, akoby iniciovala rozbušku odmietavých názorov ľudí, ktorí mali vecné argumenty, prečo tento krok v žiadnom prípade nemala urobiť. Expolitik, expredseda SDĽ a exveľvyslanec Peter Weiss k tomu napísal v denníku Pravda blog, v ktorom tento krok hlavy štátu odsúdil.
Devalvujú našu nosnú národnú a štátnu tradíciu
Weiss sa najskôr vrátil k dátumu 16. 9. 2021, kedy predseda Národnej rady SR Boris Kollár udelil in memoriam cenu J. M. Hurbana predstaviteľom Bielej légie. Cenu vtedy prebral predseda správnej rady Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ so slovami: „Potrebujeme povedať, ku komu sa hlásime a kto sú naši hrdinovia“.
Už vtedy sa udelenie ocenenia stretlo s kritikou. Napriek zamietavému odbornému stanovisku komisie pre udeľovanie štátnych vyznamenaní pri kancelárii prezidenta republiky sa Figeľovi podarilo pre Bielu légiu presadiť aj najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
FOTO Heger a Figeľ pri hroboch mužov z Bielej légie na Martinskom cintoríne
To, ale už vyvolalo doslova búrku nevôle renomovaných historikov, súčasných a bývalých politikov i publicistov rôznej politickej orientácie. Aj Fedor Gál, ktorý v r. 2018 prevzal to isté štátne vyznamenanie, dokonca avizoval, že ho na protest vráti.
„Je nepochopiteľné, že všetci traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia si uctievajú príslušníkov Bielej légie, napriek historickým faktom o ich pôsobení v období SNP a po jeho potlačení. Fakticky tým devalvujú našu nosnú národnú a štátnu tradíciu. Evidentne im chýba znalosť historických súvislostí,“ konštatoval Peter Weiss, podľa ktorého Slovensko dnes nemá najvyšších ústavných činiteľov schopných ctiť si slovenskú štátnosť, pestovať jej najdôležitejšie tradície a edukovať obyvateľstvo o ich zmysle a význame. Dokumentujú to, podľa neho, aj ich frázovité vystúpenia pri príležitosti štátnych sviatkov.
Jeden z lídrov Nežnej revolúcie Fedor Gál sa z pódia prihovára divákom počas koncertu k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Trenčíne 18. novembra 2019. – Foto: tasr
„Ako dvojnásobný predkladateľ návrhu na vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok si dobre pamätám, s akou úpornosťou sa vtedy predstavitelia KDH, u ktorých mala dvere dokorán otvorené ľudácka emigrácia usilujúca sa o rehabilitáciu a blahorečenie J. Tisa, bránili tomuto kroku,“ pripomenul bývalý šéf SDĽ.
Neznalosť slovenskej histórie neospravedlňuje
Aj Ján Figeľ hlasoval podľa Weissa v septembri 1992 proti. „V parlamentnej rozprave A. Neuwirth označil SNP za čierny deň. Jeho dcéra A. Záborská, poslankyňa za OĽaNO, sa vlani vrátila k jeho myšlienke zameniť tento štátny sviatok Dňom národného zmierenia. Povedala, že „túto cestu sme ešte nenastúpili. Možno ju treba začať, kým máme ešte čas“. Predstavitelia neoľudáckych katolíckych kruhov podporujú blahorečenie člena Štátnej rady biskupa Jána Vojtaššáka a člena Slovenského snemu Jánosa Esterházyho, vyznávačov antisemitizmu a arizácií židovského majetku,“ podčiarkol Peter Weiss.
„K týmto pokusom pestovať hlinkovské národovectvo postavené na obdive k Tisovmu odkazu, rehabilitovať jeho režim a spochybňovať SNP treba podľa mňa priradiť aj Figeľov úspešný lobing u prezidentky. Tak, ako platí, že občana pri konaní neospravedlňuje neznalosť zákona, platí aj to, že najvyšších ústavných činiteľov na čele s prezidentkou neospravedlňuje ich neznalosť slovenskej histórie.
Related Posts
Pápež František na Rybnom námestí ukázal, že ju pozná lepšie ako oni,“ zakončil Peter Weiss svoj blog poriadne kriticky smerom k naším najvyšším ústavným činiteľom, ktorí sa podľa mnohých búchajú do pŕs a všetkých naokolo presviedčajú, akí sú oni Slováci poznajúci našu históriu a tradície.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Weiss je sklamaný: Pápež ukázal, že našu históriu pozná lepšie, ako naši najvyšší ústavní činitelia!