eReport.sk
Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR.
Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR. Foto: tasr

Heger vysvetľoval vlastnú pozíciu: Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády

Je síce šéf, ale nie až taký, ako si to o ňom možno mnohí občania, zrejme aj vrátane niektorých novinárov, myslia. Aj takto možno „preložiť“ dnešné slová premiéra Eduarda Hegera, ktorý najmä podľa posledných udalostí na našej politickej scéne, zjavne nemá situáciu v koalícii celkom pod kontrolou. A tak si „vzal slovo“ a využil vskutku exkluzívny priestor vo verejnoprávnom médiu, aby vo svojej ďalšej mediálnej sólo „jazde“ všetkým vysvetlil, ako sa veci z pohľadu jeho optiky vlastne majú.

Premiér nie je členom koaličnej rady, sú to lídri koaličných strán a koaličná rada je nad ním. Vyplýva to z vyjadrení predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. „Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády. Nado mnou je koaličná rada,“ povedal. Právomoci síce má, no podľa vlastných slov sú nad ním štyria predsedovia koaličných strán.

SaS s návrhmi neprišla, tvrdí premiér Heger

Žiadne dohody v koalícii sa podľa neho nerodia ľahko. Opakovane kritizoval SaS v súvislosti s inflačným balíkom pomoci a zdanením mimoriadnych príjmov z ruskej ropy z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) či pre platy učiteľov.

Od SaS a jej lídra očakáva väčšie zasadenie sa o veci aj sofistikovanejší návrh na riešenie situácie s infláciou. Tvrdí, že partnerov už dávnejšie vyzývali na predloženie vlastných návrhov, no SaS s nimi neprišla.

Premiér nepovedal, prečo by mali rozdielnu výšku podpory dostať rodiny napríklad pri 14- a 15-ročných deťoch.

Na nedeľnej (22. 5.) koaličnej rade budú podľa premiérových slov hovoriť aj o aktuálnom návrhu SaS a jej lídra Richarda Sulíka. Liberáli chcú, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín.

Je potrebný kompromis a konsenzus strán, prízvukoval

Čo sa týka protiinflačnej pomoci, nechcel hovoriť o ideálnom riešení. „Ideálne riešenia sa nedajú v koalícii presadiť,“ uviedol s tým, že vždy je potrebný kompromis a konsenzus strán. Nepovedal, prečo by mali rozdielnu výšku podpory dostať rodiny napríklad pri 14- a 15-ročných deťoch. Pomoc podľa neho pocítia aj učitelia, a to tí, ktorí majú deti a budú tak poberateľmi daňového bonusu.

Heger vidí dôvod na to, aby sa o návrhoch z dielne Matoviča rokovalo v Národnej rade (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Pýta sa, kedy by sa potom pomoc ľuďom vyplatila, keby mali návrhy prejsť štandardným legislatívnym procesom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Politologička Aneta Világi.
  2. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger vysvetľoval vlastnú pozíciu: Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti