eReport.sk
Peter Weiss
Peter Weiss. Foto: tasr

VIDEO Weiss pre eReport: Ani kríza nemôže oprávňovať politika, aby si ústavu interpretoval po svojom!

V relácii portálu eReport BEZ CENZÚRY moderátorovi Rasťovi Ekkertovi povedal, že sa často cez vlastné dlhoročné skúsenosti v politike pozerá aj na súčasné dianie nielen na Slovensku. Peter Weiss, o ktorom je reč, bol súčasťou dvoch vlád a hovorí, že sa do politiky dostal náhodou. „Bezprostredne po novembri 1989, keď som sa zúčastnil prvého otvoreného dialógu medzi predstaviteľmi VPN a predstaviteľmi vtedajšej moci,“ spresnil pre eReport. Napriek tomu, že istý čas šéfoval Komunistickej strany Slovenska (KSS) dnes vyhlasuje, že už dávno si sám uvedomil, že komunistická perspektíva je stratená. „Bol to experiment, ktorý skončil veľmi zle,“ konštatoval Weiss s tým, že to bol dôvod, prečo „z reformne orientovaných členov bývalej komunistickej strany“ stál pri vzniku nového politického subjektu – Strany demokratickej ľavice (SDĽ).

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Beňová reaguje na Čaputovú
 2. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.
 3. Vyjadrenie Maroša Žilinku
 4. Právo na všetko?
 5. Na archívnej snímke ampulky s vakcínou proti ochoreniu Covid-19.
 6. Roman Fitt (vpravo) na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Naľavo v pozadí Mária Kolíková.
 7. Na kombosnímke zľava Michal Šipoš a Braňo Závodský,
 8. Sudkyňa a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová
 9. Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.
 10. Na kombosnímke zľava Ján Budaj a Peter Weiss.
 11. Zuzana Čaputová.
 12. Demokracia a mier
 13. Aj takéto odznaky zdobia účastníkov zhromaždení Za slušné Slovensko na slovenských námestiach.

S Petrom Weissom sa v našom štúdiu zhováral moderátor eReportu Rasťo Ekkert. Počas viac ako 50-tich minút v štúdiu pred kamerou otvoril viaceré horúce témy, ktoré rezonujú v našej spoločnosti.

„Počas covidu ma najviac mrzelo, že sa defacto zakázali verejné diskusie rovnako graduovaných, rovnako skúsených odborníkov, medikov, lekárov, infektológov. To znamená, nie laik s odborníkom doktorom, ale odborník lekár s odborníkom lekárom. To ma veľmi mrzelo, pretože tá spoločnosť mohla byť oveľa pokojnejšia a mohla si urobiť svoj vlastný obraz o tom, či sa má dať očkovať, alebo sa nemá dať očkovať na základe verejného dialógu renomovaných odborníkov. Podľa mňa zlyhala aj verejnoprávna televízia,“ vrátil sa Weiss k nedávnym udalostiam počas pandémie, pričom tvrdí, že sme boli svedkami „verbálnej agresivity.“

Vláda mala za sebou prezidentku aj médiá

Weiss v rozhovore pripomenul aj to, že súčasní mocní politici mali po voľbách všetky tromfy vo svojich rukách, nedokázali to však využiť. „Dostali sme sa do situácie, že na základe nespokojnosti s tými predchádzajúcimi vládami sa k moci dostala vláda s mimoriadne vysokou dôverou, 95 poslancov nemala žiadna koalícia v histórii Slovenskej republiky. Oni mali všetky možnosti, všetky prostriedky na to, aby naplnili svoje volebné sľuby a naplnili programové vyhlásenie vlády. Mali za sebou prezidentku, mali za sebou všetky rozhodujúce médiá. A dnes sme v obrovskej kríze,“ podčiarkol Peter Weiss.

„Pani prezidentka neochránila tých slabých“

Bývalý diplomat si povedal svoj názor aj na referendum, ktoré sa neuskutočnilo napriek tomu, že za to, aby sa konalo, bolo približne 600-tisíc ľudí. „Tým, že sa neuskutočnilo referendum, na ktoré sa vyzbierali podpisy počas jedného z najdlhších núdzových stavov v Európe, že pani prezidentka neochránila tých slabých… Lebo ten občan bol slabý, bol núdzový stav, nemohol ísť protestovať, nemohol sa vyjadrovať… A tým, že sa nekonalo to referendum, ústavný súd rozhodol, ako rozhodol, vláda sa stala neodvolateľnou. Niektorí členovia vlády zvolili také autoritárske prístupy k občanovi… Vrchnostenské. Pani ministerka Kolíková myslím to povedala tak, že vláda rozhoduje o tom, že ako budú občania žiť, či sa nám to páči alebo nie. To bol prvok autoritárskeho vládnutia. Mne chýbalo to, čo bolo v Čechách. Súdne preskúmavanie rozhodnutí. Ani tá situácia krízy predsa nemôže oprávňovať žiadneho politika, aby si ústavu interpretoval po svojom. Tu dochádzalo, teraz máme príklad s tým prorodinným balíčkom, k znásilňovaniu legislatívneho procesu v parlamente. Nikdy v živote sa neprijalo toľko zákonov v skrátenom legislatívnom konaní,“ upozornil Weiss.

„Z Ukrajiny bude chudobinec Európy“

Weis sa vyjadril aj k aktuálnej geopolitickej situácii, najmä ku vojne na Ukrajine. „ Za chvíľu to bude chudobinec Európy,“ povedal o našom východnom susedovi. A čo si myslí o pozícii Rusov v súvislosti vojnovým konfliktom? „Myslím si, že na to Ruská federácia z dlhodobého hľadiska doplatí. Smeruje to k tomu, že Rusko bude mladší braček veľkej dominantnej Číny. Je to veľmi nepríjemná situácia,“ zdonotil Weiss.

Celý rozhovor s Petrom Weissom, ktorý odpovedal v štúdiu eReportu otázky Rasťa Ekkerta v relácii BEZ CENZÚRY, nájdete v pripojenom videu.

Zdroj: youtube.com/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Weiss pre eReport: Ani kríza nemôže oprávňovať politika, aby si ústavu interpretoval po svojom!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie