eReport.sk
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Šokoval premiér? Heger: Diskusia Matoviča s podpredsedom ĽSNS mi vôbec neprekáža!


Protiinflačný balík, o ktorom aktuálne rokuje aj Národná rada (NR) SR, je výsledkom kompromisu troch koaličných strán, pri rokovaniach chýbali návrhy SaS. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Dodal, že liberáli na koaličných radách len kritizovali a nepriniesli riešenia. Predseda vlády sa vyjadril aj k tomu, že jeho stranícky šéf Igor Matovič diskutoval o svojich návrhoch aj s podpredsedom ĽSNS Martinom Beluským. Kotlebovcami totiž líder OĽANO silno opovrhuje a sám ich nazval fašistami.

„Oveľa lepšie by bolo, keby sme mali dohodu štyroch strán,“ poznamenal premiér. „Mne chýbali riešenia SaS na koaličných radách, ktoré prebiehali tri mesiace,“ podotkol. Pripomenul, že pomoc rodinám je súčasťou vládneho programu, za ktorý hlasovali aj liberáli. Deklaroval, že nerezignoval na funkciu mediátora v koalícii. „Pre mňa sú dôležité výsledky a vediem diskusiu s koaličnými partnermi,“ uviedol. Zopakoval, že nad ním ako premiérom je koaličná rada a štyria lídri, ktorým sa on zodpovedá.

Pomoc podľa premiéra už treba vyplatiť ľuďom

Heger tvrdí, že balík ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) má odstrániť krivdu pri porovnaní párov bez detí a tých s deťmi. Rodiny s deťmi sú podľa neho ohrozenejšie infláciou. Tvrdí, že bývalé vlády „škrtili pomoc rodinám“. Neprekáža mu, že Matovičove návrhy neprešli medzirezortným pripomienkovým konaním. Pomoc podľa neho už treba vyplatiť ľuďom. Chyby sa podľa neho dajú odstrániť v NRSR. „Návrh nie je komplikovaný, zvyšujeme vlastne tri čísla,“ uviedol.

Očakával, že si sociálni demokrati vstúpia do svedomia

Heger hovorí, že s návrhmi ministra financií išli do parlamentu s „malou dušičkou“. Keďže sulíkovci vopred avizovali, že ich nepodporia, museli sa spoliehať aj na podporu opozície. „Som prekvapený, že takzvaní sociálni demokrati, ktorí tu vládli dvanásť rokov a škrtili rodiny a nedali im peniaze, žeby teraz si mohli vstúpiť do svedomia…“ narážal premiér primárne na poslancov NR SR za Smer-SD.

O Matovičovi a Beluskom z ĽSNS

Na následnú otázku, či mu neprekážalo, že Matovič diskutoval o podpore svojich návrhov aj s podpredsedom ĽSNS Martinom Beluským, Heger mnohých svojou odpoveďou prekvapil až šokoval: „Nie, diskusia mi vôbec neprekáža. Vadilo by mi, ak by došlo k porušeniu koaličnej zmluvy a došlo by k rokovaniu a obchodovaniu a tak ďalej… Ale to, po prvé nie je ani v DNA OĽANO – a k tomu ani neprišlo. To, že odpovedal na otázky Martina Beluského mi vôbec neprekáža.“

Moderátor vzápätí pripomenul predsedovi vlády, že Matovič predsa sám dal viackrát najavo, ako silne opovrhuje stranou Mariána Kotlebu, sám ju nazval fašistickou a podozrieval aj Roberta Fica z toho, že vyjednáva z kotlebovcami.

Matovič sa do ĽSNS poriadne obul napríklad aj pre šeky na sumu 1488 ešte v roku 2017:

Zdroj: youtube.com/igor matovič

A čo na to Heger? „Pozrite sa, to je osobné rozhodnutie Igora Matoviča, ak sa tak rozhodol, ok… Ale opäť hovorím, mne by vadilo, ak by dochádzalo k nejakej dohode, dohadovaniu…“ Na ďalšiu otázku v štúdiu TA 3, že či to nevníma ako problém, ak návrhy Matoviča prejdú aj s podporou ĽSNS či nezaradenými poslancami z hnutia Republika, sa Heger v reakcii opäť „vynašiel“: „Tak ja nemôžem brániť poslancom, aby hlasovali za nejaký návrh…“

Heger nemá ambíciu nahradiť v OĽANO Matoviča

Čo sa týka samospráv, premiér tvrdí, že sú pripravení riešiť možné výpadky financií miest a obcí. „Je potrebné, aby sme sa intenzívne rozprávali,“ povedal s tým, že samosprávy vníma ako partnerov. Priznal, že vláda nevie zabrániť samosprávam zvýšiť miestne dane.

Premiér si nemyslí, že zdanením mimoriadnych príjmov z ruskej ropy by sa zvýšili ceny pohonných látok. Ak sa to však bude diať, štát tomu podľa neho vie zabrániť a má na to nástroje, napríklad zastropovanie cien.

V OĽANO podľa jeho slov neuvažujú o zmene lídra. Reagoval tak na prieskumy verejnej mienky o dôveryhodnosti členov vlády. Heger deklaroval, že nemá ambíciu prevziať pozíciu šéfa OĽANO namiesto Matoviča.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR.
  2. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
  3. Kolíkovej právny štát
  4. Toto je nonsens!
  5. Politologička Aneta Világi
  6. Pohľad na čerpaciu stanicu v maďarskej Rajke
  7. Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov
  8. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)

Zdroj: tasr/ta3

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šokoval premiér? Heger: Diskusia Matoviča s podpredsedom ĽSNS mi vôbec neprekáža!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne