eReport.sk
Michal Šimečka
Michal Šimečka. Foto: fb/miso.simecka

Vyhráža sa Varšave? Šimečka: Brutálne povedané – poľský ústavný súd to dal na Harabina!

Poľský Ústavný súd minulý týždeň týždeň dospel k záveru, že určité prvky práva EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou. Podľa verdiktu má vnútroštátne právo nadradenosť nad právnymi normami Únie. Toto rozhodnutie ďalej roznecuje konflikt medzi Európskou komisiou a Varšavou okolo reformy poľského súdnictva, konštatovala agentúra DPA. Slovenský europoslanec za Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka si to myslí tiež, pričom verdikt, ktorý padol v Poľsko považuje za niečo, čo ohrozuje európsku budúcnosť našich severných susedov.

Šimečka uviedol, že Poľsko patrí do Európy a bez Poľska nie je Európa. „Takto to cíti väčšina Poliakov aj zvyšok Európy. No všetci bezmocne sledujeme, ako tamojšia vláda ohrozuje európsku budúcnosť Poľska,“ zdôraznil slovenský europoslanec.

Odkázal na učivo prvých ročníkov na právnických fakultách

Verdikt Ústavného súdu v Poľsku o nesúlade európskeho práva s poľskou ústavou podľa Šimečku znamená, že „poľský ústavný súd to dal, brutálne povedané, na Harabina.“

„Pritom už študenti v prvých ročníkov na právnických fakultách sa učia, že právo EÚ je súčasťou právneho poriadku členských krajín, je nadradené tomu národnému a rozhodnutia Súdneho dvora EÚ sú priamo záväzné pre všetky inštitúcie. Nie je to žiadna revolučná novinka,“ pripomenul mladý progresívny politik.

Poľský režim chce mať všetko, upozornil europoslanec

Ako ďalej podčiarkol, každý štát, vrátane Poľska, sa k tomu dobrovoľne zaviazal pri vstupe a podpisom základných zmlúv. Šimečka si myslí, že bez tohto princípu by nemohol fungovať jednotný trh. „Ak by si každý štát mohol hocikedy vyhlásiť niektoré zo spoločne dohodnutých pravidiel za neplatné, stratila by sa právna istota a nemohli by sme čerpať takmer žiadne z výhod nášho členstva v EÚ,“ vysvetlil.

Vzápätí vyslal pre konzervatívnu vládu vo Varšave varovanie, že krajina môže prísť o peniaze z Bruselu: „Poľský režim chce mať všetko – aj čerpať európske miliardy, aj nepodliehať spoločným pravidlám. Lenže takto žiadna spolupráca fungovať nemôže.“

My v EÚ nemôžeme cúvnuť, odkázal do Varšavy

Šimečka ešte poukázal na fakt, že „prieskumy verejnej mienky jasne ukazujú, že ani poľská verejnosť nechce ohroziť členstvo Poľska v EÚ.“

„Vláda preto využila politických nominantov na Ústavnom súde, ktorý de facto uniesla, a dnes jeho rozhodnutie využíva na vydieranie Komisie. Poľsko vykročilo do neznáma. Vôbec sa nečudujem Poliakom, že sa obávajú o budúcnosť svojej krajiny v EÚ,“ zhodnotil Šimečka, ktorý takto odkázal na nedeľňajšie protesty vo viacerých poľských mestách, kde prívrženci Únie a kritici tamojšej vlády mávali poľskými i európskymi vlajkami a kričali „Zostávame“ či „My sme Európa“.

„Lebo ak si spomínate, ani David Cameron nechcel pôvodne docieliť vystúpenie Británie z EÚ. Lenže potom sa mu veci vymkli spod kontroly. Isté je len jedno – my v EÚ nemôžeme cúvnuť a na dodržiavaní spoločných pravidiel musíme trvať. Inak to môže byť pre európsky projekt oveľa väčší úder, ako napríklad Brexit,“ uzavrel poslanec Európskeho parlamentu.

Nuž zdá sa, že ak by to malo byť iba na Michalovi Šimečkovi z PS, tak Poľsko, náš sused a spojenec vo Vyšehradskej skupine, by nedostal z Bruselu ani deravý eurogroš.

malo

Zdroj: fb/miso.simecka

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Situácia na hraniciach Poľska zo štvrtka.
 2. Michal Šimečka
 3. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
 4. Poľsko a Ukrajina obnovili rokovania
 5. Ústavný súd, Poľsko
 6. Migranti na hraniciach s Poľskom.
 7. Poľsko a Ukrajina obnovili rokovania
 8. Michal Šimečka a Andrej Stančík.
 9. Zľava Michal Šimečka a Martin Hojsík.
 10. Protest za dekriminalizáciu marihuany.
 11. Novozvolený PS Michal Šimečka a gratulácia od manželky Soni po voľbe.
 12. Migranti na hraniciach s Poľskom.
 13. Ústavný súd, Poľsko


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyhráža sa Varšave? Šimečka: Brutálne povedané – poľský ústavný súd to dal na Harabina!

5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti