eReport.sk
ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
Donald Tusk počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ. Foto: tasr/ap

Kritici poľskej vlády sa obávajú “polexitu”. Tusk pred demonštrantmi vo Varšave: Zvíťazíme, je nás viac!

Tisíce ľudí demonštrovali v nedeľu v Poľsku proti kontroverznému verdiktu Ústavného súdu a za zotrvanie svojej krajiny v Európskej únii. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

V metropole Varšava sa zhromaždili demonštranti na Hradnom námestí v historickom centre, kde mávali poľskými i európskymi vlajkami a kričali “Zostávame” či “My sme Európa”. Protesty sa konali aj v Gdansku, Poznani, Štetíne, Krakove i početných ďalších mestách.

Rozhodnutie roznecuje konflikt medzi EK a Varšavou

Poľský Ústavný súd tento týždeň dospel k záveru, že určité prvky práva EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou. Podľa verdiktu má vnútroštátne právo nadradenosť nad právnymi normami Únie. Toto rozhodnutie ďalej roznecuje konflikt medzi Európskou komisiou a Varšavou okolo reformy poľského súdnictva, konštatuje DPA.

Kritici pravicovej národno-konzervatívnej vlády sa obávajú, že tento súdny verdikt by mohol viesť k “polexitu”, vynútenému odchodu Poľska z EÚ pre odmietnutie legislatívy a hodnôt Únie, približuje AP.

Expremiér Tusk: Miesto Poľska je v Európe

Na protesty vyzval bývalý predseda Európskej rady a poľský opozičný líder Donald Tusk. Vládu strany Právo a spravodlivosť (PiS) obviňuje, že chce krajinu vyviesť z EÚ, čo vládni predstavitelia popierajú.

“Miesto Poľska je v Európe,” povedal Tusk pred demonštrantami vo Varšave. “Zvíťazíme, pretože je nás viac!” vyhlásil. Štátna televízia počas jeho prejavu podľa AP vo svojom vysielaní informovala o “Proteste proti poľskej ústave” a tom, že “Tusk útočí na poľskú zvrchovanosť”.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Situácia na hraniciach Poľska zo štvrtka.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a poľský premiér Matteusz Morawiecki sa zdravia.
  3. Plynovod
  4. Minister národnej obrany Poľskej republiky Mariusz Blaszczak.
  5. Michal Šimečka
  6. Ústavný súd, Poľsko

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kritici poľskej vlády sa obávajú “polexitu”. Tusk pred demonštrantmi vo Varšave: Zvíťazíme, je nás viac!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport