eReport.sk
Situácia na hraniciach Poľska zo štvrtka.
Situácia na hraniciach Poľska zo štvrtka. Foto: twitter/Straz_Graniczna

Bude múr proti migrantom! Trvalej bariére na hranici dali poľskí politici zelenú. Za 350 miliónov eur

Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) vo štvrtok schválila návrh zákona, ktorý Poľsku umožní v snahe zabrániť prílevu migrantov vybudovať na hraniciach s Bieloruskom múr za 350 miliónov eur. Informovali o tom agentúry PAP a Reuters.

Za tento vládny návrh hlasovalo v Sejme, v ktorom má väčšinu vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), 274 poslancov, pričom 174 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Návrh zákon však teraz musí schváliť aj horná komora poľského parlamentu (Senát), v ktorej dominuje opozícia.

Kritici hovoria o nehumánnom správaní

Poľskí vojaci začali na hranici s Bieloruskom koncom augusta stavať dva a pol metra vysoký plot z ostnatého drôtu v snahe zastaviť bezprecedentný prílev nelegálnych migrantov z Bieloruska, a to aj napriek kritike, že Poľsko sa niektorým k migrantom správa nehumánne. Práve tento plot chcú Poliaci nahradiť trvalou bariérou.

Minister vnútra Mariusz Kaminski totiž tvrdí, že výstavba stabilnej a vysokej bariéry vybavenej monitorovacím systémom a detektormi pohybu zabráni prílevu migrantov z tretích krajín.

Približne 1500 migrantov zadržali

Od augusta poľská pohraničná stráž zabránila viac ako 10.000 pokusom o nelegálne prekročenie poľských hraníc z Bieloruska. Približne 1500 migrantov pritom zadržali a umiestnili do centier pre utečencov.

VIDEO poľskej pohraničnej stráže, ktoré zverejnili na sociálnej sieti vo štvrtok

Zdroj: twitter/Straz_Graniczna

V reakcii na sankcie zo strany EÚ bieloruský líder Lukašenko v máji vyhlásil, že Minsk už viac nebude nelegálnym migrantom brániť v tom, aby jeho krajinu využívali ako tranzitnú trasu na cestu do Európy.

Poľsko, Litva a Lotyšsko posilnili ochranu hraníc

Členské štáty EÚ Lukašenka obviňujú, že úmyselne podporuje snahy migrantov z krízových regiónov Blízkeho východu a Afriky, ktorých údajne priváža priamo k hraniciam susediacich krajín EÚ. Poľsko, Litva a Lotyšsko v tejto súvislosti rôznymi formami posilnili ochranu a bezpečnosť svojich hraníc.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
  2. Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.
  3. Migranti na hraniciach s Poľskom.
  4. Migranti na hraniciach s Poľskom.
  5. Michal Šimečka
  6. Ústavný súd, Poľsko

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude múr proti migrantom! Trvalej bariére na hranici dali poľskí politici zelenú. Za 350 miliónov eur

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti