eReport.sk
Ústavný súd, Poľsko
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/grzegorz czapski

Padol ďalší rozsudok proti poľským reformám v súdnictve! Sťažovali sa dvaja tamojší sudcovia

 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v pondelok opäť odsúdil Poľsko za reformy v oblasti súdnictva. Stalo sa tak na základe sťažnosti dvoch poľských sudcov, ktorí sa sťažovali na nedostatok nezávislosti a nestrannosti novej komory pre mimoriadnu kontrolu a verejné záležitosti Najvyššieho súdu. Uviedla to tlačová agentúra AFP.

Ide o jeden z dvoch novovytvorených súdnych senátov, ktoré vyvolali kontroverzie svojím zložením po vymenovaní sudcov zákonodarnou a výkonnou mocou. Druhým je disciplinárny senát Najvyššieho súdu, ktorého zrušenie žiada Európska komisia.

ESĽP vyzval poľskú stranu na rýchlu nápravu

Dvaja poľskí sudcovia, ktorí sa odvolali na ESĽP, upozornili, že sa uchádzali o miesto sudcov v komore pre mimoriadnu kontrolu a verejné záležitosti, ale nedostali odporúčanie a ich odvolania na poľskom Najvyššom súde boli v roku 2019 zamietnuté.

ESĽP usúdil, že postup vymenovania sudcov bol „poškodený“ zákonodarnou a výkonnou mocou, a preto ide o „zásadnú nezrovnalosť“, ktorá ovplyvnila proces menovania sudcov ako taký.

„Komora pre mimoriadnu kontrolu a verejné záležitosti preto nie je nezávislý a nestranný súd zriadený zákonom v zmysle Európskeho dohovoru o ľudských právach,“ skonštatovala súdna inštitúcia Rady Európy (RE). ESĽP zároveň vyzval poľskú stranu na rýchlu nápravu tohto nedostatku nezávislosti.

Prípad vraj len jednou z 57 sťažností na Poľsko

ESĽP v tomto prípade nariadil Poľsku zaplatiť sťažovateľom 15.000 eur ako nemajetkovú ujmu. Podľa AFP je však tento prípad len jednou z 57 sťažností na Poľsko adresovaných ESĽP v rokoch 2018 – 2021 v súvislosti s rôznymi aspektmi reorganizácie poľského súdnictva. Ide o reformu, ktorú v roku 2017 iniciovala vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý mesiac povedala, že Poľsko musí zrušiť disciplinárny senát Najvyššieho súdu ešte predtým, ako Brusel schváli poľský plán obnovy a odolnosti. Komisia sa odvoláva na júlový rozsudok Súdneho dvora EÚ, ktorý nariadil Poľsku okamžite pozastaviť činnosť tejto komory, čo však Varšava doteraz nevykonala. Súdny dvor EÚ preto v októbri vydal nové rozhodnutie, ktorým Poľsku udelil pokutu vo výške milión eur denne, kým sa tomuto rozsudku nepodriadi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hanba na sto rokov!
  2. Poľský prezident Andrzej Duda
  3. Andrzej Sadoš
  4. Belgický premiér Alexander De Croo
  5. Poľsko a Ukrajina obnovili rokovania
  6. Michal Šimečka
  7. Ústavný súd, Poľsko

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Padol ďalší rozsudok proti poľským reformám v súdnictve! Sťažovali sa dvaja tamojší sudcovia

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php