eReport.sk
Michal Šimečka a Andrej Stančík.
Michal Šimečka a Andrej Stančík. Foto: tasr

Progesívec chcel zvýrazniť „zaostalosť“ OĽANO, Stančík ho „schladil“: Viete, že vám to neprejde!

Plénum má čoskoro rokovať o znížení trestov za držanie ľahších drog na vlastnú spotrebu. Túto oblasť chce novelizovať aj Tomáš Valášek, ktorý je nezaradeným poslancom, zároveň však aj jediným reprezentantom mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko(PS) v Národnej rade SR. V tejto súvislosti sa prostredníctvom sociálnej siete ohlásil europoslanec za PS Michal Šimečka. Ten sa sa svojim fanúšikom pokúsil vysvetliť, že návrh, ktorý progresívci cez Valášeka predkladajú, má veľmi ďaleko k tomu, k čomu sú ochotní pristúpiť súčasné koaličné strany. Teda predovšetkým OĽANO. Na jeho status obratom reagoval v komentári mladý politik z hnutia Igora Matoviča, Andrej Stančík. A veľmi rýchle mu vysvetlil, ako sa veci majú.

Šimečka, ktorý dekriminalizáciu marihuany na Slovensku dlhodobo pretláča spolu so straníckym kolegom z „bruselských lavíc“, europoslancom Martinom Hojsíkom síce ocenil, že zmiernenie trestov za mäkké drogy sa konečne pre koalíciu stalo témou, jedným dychom však podotkol, že to nie je to, čo by očakával.

Šimečka: Je nemožné, aby štát odbúral čierny trh

„Po veľkom trápení prišla s vlastným návrhom aj časť koalície – ani zďaleka však nejde o úpravu, ktorú by si v 21. storočí zaslúžili ľudia na Slovensku. Poslanci OĽaNO navrhujú de facto symbolické skracovanie trestov,“ vysvetlil Šimečka.

Zároveň pripomenul, že podľa PS sa za osobnú spotrebu marihuany do väzenia nemá chodiť vôbec. „Nevidíme dôvod, aby sa ľudia naďalej báli, že ich policajti budú za pár džointov chytať na ulici či v kluboch, a po druhom takomto ´prehrešku´ by ešte mali byť vďační, že dostali ´iba 5 rokov´. To isté platí aj o pestovaní pre vlastnú spotrebu – ak ho budeme naďalej postihovať väzením, je prakticky nemožné, aby štát odbúral čierny trh,“ vysvetlil predstavu o tom, ako by si zmenu legislatívy predstavoval.

„Na našej strane sú aj odborníci. Ak vás téma skutočne účinných drogových politík zaujíma, prečítajte si policy paper, ktorý k tejto téme vypracovali. Dozviete sa v ňom viac o súčasných trendoch vo svete, o úspechoch prístupu harm-reduction a o tom, že cesta k lepšiemu zdraviu obyvateľstva (a vyrovnanému štátnemu rozpočtu) naozaj nevedie cez represiu a plné väznice,“ dodal Šimečka.

Progresívec na stenu svoj profilu okrem samotného textu „vycapil“ aj grafiku, ktorou chcel zvýrazniť „zaostalosť“ OĽANO v danej téme.

Zdroj: https://www.facebook.com/miso.simecka

Andrej Stančík z OĽANO status Šimečku rozhodne nevnímal pozitívne a europoslancovi poslal jasný odkaz v komentári. Hneď na úvod sa ho opýta, či uvedomujete politickú realitu, alebo si len ide čisto marketing. „Ste opozičná strana s jedným poslancom. Taká je realita. Za opozičné návrhy sa podľa koaličnej zmluvy nehlasuje, aj keď som vám podporil registrované partnerstvá, dostali ste 7 hlasov. Tak to bolo, tak to bude. A môžeme sa tváriť, že sa to nejako zázračne zmení, no všetci vieme ako to dopadne,“ vysvetlil Stančík Šimečkovi.

Stančík: Podporí vám to Fico?

Matovičov poslanec veľmi rýchlo progresívca dostal do obrazu, pričom ho upozornil, že ak bude tlačiť na pílu, môže zabudnúť na to, že nasledujúci polrok sa marihuanová téma opäť otvorí: „Váš návrh neprejde a sami to dobre viete. Tým že neprejde, sa téma na 6 mesiacov zablokuje. Vie to určite aj samotný Tomáš Valášek, ktorý tento návrh predložil. Kto vám to vlastne podporí? Koalícia nehlasuje s opozíciou, takže SAS a liberáli od nás tak spraviť nemôžu. Podporí vám to Fico? Pellegrini? Kotleba? Rokovali ste s nimi?“

V závere odkazu Stančík v komentári urobil malé „píár“ návrhu vlastnej strany. „My sme prišli s návrhom, ktorý možno nie je to, čo by sme si priali. No prešiel koalíciou a má šancu na úspech. Nesľubujeme ľuďom hory-doly, no snažíme sa priniesť zmenu k lepšiemu. Krok za krokom. Radšej zníženie trestov v hrsti, ako dekriminalizácia na streche. Namiesto hejtu a účelových grafov by ste sa mohli aspoň oceniť našu snahu. Za 20 rokov sa tu v tejto téme nespravilo nič a stále tu máme drakonické tresty. My sa to snažíme zmeniť, uvedomujúc si realitu,“ dodal vládny politik.

Zdroj: fb/miso.simecka

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Šimečka
  2. Andrej Stančík pred budovou Generálnej prokuratúry SR.
  3. Protest za dekriminalizáciu marihuany.
  4. Prezidentka Zuzana Čaputová.
  5. Michal Šimečka


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Progesívec chcel zvýrazniť „zaostalosť“ OĽANO, Stančík ho „schladil“: Viete, že vám to neprejde!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php