eReport.sk
Milan Lučanský. Foto: tasr

VIDEO Vieme mená členov komisie v kauze Lučanský! Bude ich 17


AKTUALIZOVANÉ – V komisii, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského i jeho skoršie zranenie oka sú koaliční i opoziční poslanci Národnej rady SR, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej, verejnej ochrankyne práv, predstavitelia médií či odborníci zo zahraničia.

Nezávislá kontrolná komisia, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má 17 členov. Prizvaní sú tiež experti. Po prvý raz zasadla v pondelok, kde schválila svoj štatút. Členovia podpísali tiež záväzok mlčanlivosti. Verejnosť budú informovať až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

V komisii aj česká ombudsmanka či expertka z Poľska

V komisii sú koaliční i opoziční poslanci Národnej rady SR okrem zástupcov strany Za ľudí, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej Radovan Pala, za verejnú ochrankyňu práv Tomáš Čitbaj, zástupcovia médií či odborníci zo zahraničia, napríklad bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová. Ako expertka bude pôsobiť napríklad odborníčka Monika Platek z Poľska. Komisia by mala komunikovať i s rodinou Lučanského. O záveroch bude komisia hlasovať. Ak niekto nebude súhlasiť, bude môcť zdôvodniť prečo.

Šéf parlamentu hovorí o traumatizujúcich otázkach

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) nominuje do nezávislej kontrolnej komisie, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského, šiestich členov. Traja sú z radov koalície a traja z radov opozície. Ide o Juraja Krúpu (OĽANO), Milana Laurenčíka (SaS), Petru Hajšelovú (Sme rodina), Marián Saloňa (Smer-SD), Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Denisu Sakovú (Hlas-SD).

Predseda parlamentu v tejto súvislosti poďakoval všetkým parlamentným stranám, že bez prieťahov reagovali a navrhli členov komisie z ich radov. „Som pevne presvedčený, že v čo najkratšom čase predstúpia títo poslanci bez zbytočného vytĺkania politického kapitálu, čisto pragmaticky, pred verejnosť a dajú odpovede na všetky otázky, ktoré dnes traumatizujú a zaujímajú našu spoločnosť,“ skonštatoval Kollár.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti, svoje odstúpenie by však považovala za zbabelé. „Avšak napriek všetkým opatreniam nie vždy samovraždám dokážeme zabrániť,“ uviedla Kolíková. Celá udalosť ju mrzí a priznala, že ide o politickú kauzu. Priblížila, že súčasťou komisie by mali byť predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Saková: Komisia nemá vyšetrovať, pohreb bude v piatok

Ako pripomenula členka komisie, poslankyňa NR SR Denisa Saková (nezaradená), komisia nemá vyšetrovať. Zámerom je preskúmať, či dodržali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže všetky postupy. Doplnila tiež, že komisia pravdepodobne nebude mať napríklad možnosť nahliadať do vyšetrovacieho spisu. O práci komisie sa podľa nej môže informovať aj Lučanského rodina. Exministerka vnútra tiež informovala, že pohreb bývalého šéfa polície sa uskutoční v piatok (8. 1.).

Saková: O účasť na výbore požiadali ministerku

Zasadnutie členov Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť k okolnostiam zranenia a úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského bude vo štvrtok (7. 1.) od 12.00 h. Informáciu o zvolaní výboru zverejnili na webe parlamentu. Iniciovanie výboru avizovala jeho členka a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená).

Poslanci, ktorí požiadali o zvolanie výboru, chcú vysvetlenia k dodržiavaniu práv Lučanského vo väzbe, „okolnosti jeho predošlého zranenia a jeho úmrtia, a k postupu kompetentných orgánov činných v trestnom konaní a Ústavu na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Prešove“.

Saková uviedla, že o účasť na výbore požiadali ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), takisto osobu poverenú vedením Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a riaditeľa Ústavu pre výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Prešove Norberta Kundráka. „Budeme žiadať zároveň o predloženie podkladov a faktov jednak k opodstatnenosti väzby, ako aj typu väzby, k dodržiavaniu práv generála Lučanského vo väzbe, k mnohým nezrovnalostiam okolo zranenia a úmrtia generála Lučanského,“ uviedla poslankyňa. Ministerka spravodlivosti v pondelok potvrdila, že sa na výbore zúčastní.

Saková ešte minulý týždeň avizovala, že chce požiadať aj o poskytnutie kamerových záznamov z väzničnej chodby, a tiež o zdokladovanie kompletných zdravotných záznamov.

Kolíková je presvedčená, že väzenský zbor nezlyhal

Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). „Som presvedčená, že komisia dôjde k záverom, že ZVJS nezlyhal,“ zdôraznila ministerka. Zbor má ministerkinu plnú dôveru a nemá žiadne pochybnosti o tom, že by ZVJS zlyhal. „Musíme teraz urobiť všetko pre to, aby sme vrátili dôveru voči zboru,“ dodala Kolíková.

Z odstúpením šéfa väzníc nesúhlasia jeho kolegovia

Odstúpenie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milana Ivana zo svojej funkcie pre prípad policajného exprezidenta Milana Lučanského vníma ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ako dôležité gesto. Preukazuje podľa nej to, že v kauze nie je čo skrývať. Ministerka to vyhlásila v pondelok s tým, že nový šéf ZVJS vzíde z výberového konania.

Príslušníci a zamestnanci ZVJS naopak považujú odstúpenie Ivana za unáhlené rozhodnutie a nesúhlasia s ním. V otvorenom liste žiadajú ministerku Kolíkovú, aby jeho odchod zvážila. „Podporu takéhoto rozhodnutia generála Ivana a následné schválenie jeho odstúpenia zo strany ministerky spravodlivosti Kolíkovej vnímame ako predčasný krok, vyvolaný tlakom dezinformácií ovplyvňujúcich verejnosť, čo by mohlo slúžiť ako nepriaznivý precedens, na základe ktorého bude môcť byť odvolaný ktokoľvek na základe nepotvrdených a neprešetrených informácií,“ zdôvodnili vo svojom vyhlásení. Zároveň v ňom odmietli tvrdenia, že sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zraneniach, rozhodnutiach a následnej smrti Lučanského.

Zdroj: tasr, fb/ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vieme mená členov komisie v kauze Lučanský! Bude ich 17

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: