eReport.sk
Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
Ivan Mikloš, foto:RTVS/dokriza

VIDEO Uznávaný profesor vyškolil Mikloša: Vojna na Ukrajine je proste stret USA a ich spojencov s Ruskom!

Bývalý minister financií, bývalý vysokopostavený funkcionár v ukrajinských vládnych štruktúrach a súčasný poradca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Ivan Mikloš našiel v relácii RTVS Do kríža svojho jasného názorového oponenta. Expolitik býva v debatách obvykle veľmi suverénny, no tentokrát sa mu miestami ťažko reagovalo na odborné argumenty uznávaného českého profesora medzinárodných vzťahov Petra Druláka. Ten má diametrálne odlišný názor na to, ako by mala byť vyriešená rusko-ukrajinská vojna. Drulákovi sa nepozdávalo hlavne to, že Mikloš opakovane nazval krajiny na strane USA a Ukrajiny „civilizovaným svetom“. Myslí si taktiež, že spoliehanie sa na neobmedzenú odhodlanosť ukrajinských vojakov je naivné.

„Kto vlastne veľmi aktívne stojí na strane Ukrajiny a snaží sa oslabiť Rusko? To sú Spojené štáty a ich spojenci – to znamená NATO, potom tam máme Japonsko, máme tam Austráliu a ďalších. Avšak tak významné civilizácie ako Čína a India na tejto strane nie sú. A mne príde arogantné povedať, že my sme tí civilizovaní a oni civilizovaní nie sú,“ vyslovil sa Drulák v relácii čím nepriamo označil Mikloša za arogantného.

Stret USA a Ruska?

To, že je vojna na Ukrajine výsledkom súperenia USA a Ruska, tvrdí nie len slovenská opozícia, ale aj časť odbornej verejnosti. Podobný názor zdieľa aj Drulák, v čom našiel ďalšiu líniu, v ktorej mu Mikloš oponoval a dokonca jeho slová prirovnával k slovám predsedu Smeru-SD Roberta Fica. „Je to proste stret Američanov a ich spojencov s Ruskom o Ukrajinu,“ trval na svojom Drulák.

Zdroj: RTVS/Dokriza

Neustále dodávanie zbraní ako záruka úspechu je pri tom podľa profesora taktiež len ilúzia: „Ďalšia vec. Čo sa týka tej materiálnej stránky. Samozrejme tá vojna Rusko vyčerpáva a bude vyčerpávať. Ale ekonomický potenciál Ruska a ekonomický potenciál Ukrajiny sú neporovnateľné a myslím si, že je ilúziou myslieť si, že my budeme schopní neustále dodávať raketomety na Ukrajinu a tí Ukrajinci vďaka tomu budú môcť držať frontu.“

Aké komplikácie ešte môže priniesť vojna?

Relatívne vzácny hosť zo susednej Českej republiky sa pokúsil pomenovať aj konkrétne komplikácie, ktoré môže priniesť ďalšie pokračovanie vojny. Sám je zástancom toho, aby sa zatlačilo na čo najskorší úspech mierových rokovaní – teda aby aj Ukrajina urobila kompromisy. „Jednak sú to ruské útoky na ukrajinskú infraštruktúru, tie dodávky sú už teraz veľmi zložité a budú čím ďalej, tým zložitejšie a samozrejme s tým, ako sa bude vojna predlžovať, tak bude nutne klesať aj morálka ukrajinských síl,“ dodal Drulák s tým, že veriť v nekonečnosť odhodlania ukrajinských vojakov je podľa neho naivné.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Dvanásťročná ukrajinská utečenkyňa Jeva Skalijecká
 2. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
 3. Kauza Katargate pokračuje
 4. Eduard Heger
 5. V Čechách to vrie!
 6. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
 7. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 8. Závažné slová šéfa OSN
 9. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
 10. Zuzana Čaputová.
 11. Eduard Heger
 12. Orbán má pravdu!
 13. Chaos v parlamente pokračuje
 14. Kritická stránka naložila liberálnym médiám

Mikloš si na druhej strane myslí, že Európa by mala dodržať svoje zásady a zmena hraníc pomocou sily by mala byť neakceptovateľná. Vzhľadom na to by podľa exministra Ukrajina nemala ustupovať a mala by trvať aj na vrátení Krymu do jej rúk. Nie je to tak dávno, čo Mikloš povedal, že by Ukrajina mala voči Rusku realizovať dokonca aj protiútok.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Uznávaný profesor vyškolil Mikloša: Vojna na Ukrajine je proste stret USA a ich spojencov s Ruskom!

Odoberať
Upozorniť na
38 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre