eReport.sk
Kauza Katargate pokračuje
Europarlament. Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Dotlačia europoslanci Ukrajinu do EÚ? Zatiaľ pre to robia maximum

Vojna na Ukrajine rozvírila inak pokojné vody kandidátov na prijatie do EÚ. Teraz je ale všetko ináč a Ukrajina sa mohutne usiluje dostať nielen do NATO, ale aj do EÚ. A v Bruseli jej v tom všemožne pomáhajú.

Európsky parlament (EP) vo štvrtkovom uznesení vyzval Európsku radu na bezodkladné udelenie štatútu kandidátskych krajín na vstup do EÚ Ukrajine a Moldavsku, informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli. Za uznesenie na takzvanom miniplenárnom zasadnutí hlasovalo 539 europoslancov, 45 bolo proti a 14 sa zdržali.

Do Európskej únie sa nedá vstúpiť skratkou

Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín EÚ rokujú dnes a zajtra na summite, počas ktorého majú rozhodovať aj o udelení štatútu kandidátskych krajín Ukrajine a Moldavsku. EP vyzval aj na udelenie štatútu kandidáta Gruzínsku, akonáhle táto krajina splní priority stanovené Európskou komisiou. Apeloval tiež na oživenie procesu rozširovania Únie o krajiny západného Balkánu.

Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine.

Uzniesli sa poslanci Európskeho parlamentu

Europoslanci vyzdvihli odhodlanie a statočnosť Ukrajiny čeliacej ruskej agresii, pripomenuli však zároveň, že do Európskej únie sa nedá vstúpiť skratkou, ale je nevyhnutné splniť príslušné kritériá a zaviesť reformy. Europarlament v tejto súvislosti vyzval vedenie Ukrajiny, Moldavska aj Gruzínska, aby pridali v reformnom úsilí. „Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine,“ uvádza sa v uznesení zákonodarného zboru EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kauza Katargate pokračuje
  2. Na snímke presun raketového systému S-300.
  3. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  4. Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
  5. Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, rokovanie
  6. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  7. Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej

Prijatý text zároveň zdôrazňuje, že neexistuje žiadna alternatíva k rozširovaniu Únie a toto konkrétne rozšírenie má osobitný rozmer „geostrategickej investície“ do stabilnej, silnej a jednotnej EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dotlačia europoslanci Ukrajinu do EÚ? Zatiaľ pre to robia maximum

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre