eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
António Guterres. Foto: tasr/ap

Generálny tajomník OSN varuje: Svet čelí potravinovej katastrofe!

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok upozornil, že svet čelí „katastrofe“ z dôvodu zvyšujúceho sa nedostatku potravín.

Vojna na Ukrajine podľa šéfa Organizácie Spojených národov prispela k zhoršujúcej sa globálnej potravinovej kríze, ktorá postihuje už milióny ľudí. Jej príčinami sú takisto aj klimatická zmena, pandémia koronavírusu a nerovnosť v oblasti produkcie.

Potravinová katastrofa?

„Existuje reálne riziko, že tento rok bude vyhlásených viacero hladomorov, a situácia v roku 2023 môže byť ešte horšia,“ povedal Guterres, ktorý sa prostredníctvom videospojenia zúčastnil na konferencii o potravinovej kríze v Berlíne. Hromadný hladomor podľa Guterresa medzinárodné spoločenstvo v 21. storočí „nemôže akceptovať“. „Na koordinovanú mnohostrannú reakciu potrebujeme silné vedenie v oblasti politického a súkromného sektora,“ uviedol.

Ovplyvňuje to vysoké ceny energií i hnojív

Guterres pripomenul, že poľnohospodári na celom svete čelia rastúcim cenám hnojív a energií, čo ovplyvní úrodu v Ázii, Afrike a Severnej i Južnej Amerike. Vyjednávači OSN podľa jeho slov pracujú na dosiahnutí dohody, ktorá Ukrajine umožní vyvážať potraviny – vrátane vývozu cez Čierne more – a umožní Rusku bez obmedzení dodávať potraviny a hnojivá na svetové trhy. Šéf OSN takisto žiadal o dlhové úľavy pre chudobné krajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
  2. Sergej Lavrov.
  3. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková označila za „úplne neobhájiteľné“ tvrdenia Moskvy, že nedostatok potravín je spôsobený západnými sankciami zavedenými v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine. Rusko podľa jej slov v máji a júni tohto roka vyviezlo rovnaké množstvo pšenice ako za rovnaké obdobie roka 2021.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Generálny tajomník OSN varuje: Svet čelí potravinovej katastrofe!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti