Zlyhávajúce a neprepojené informačné systémy štátnych inštitúcií, či neschopnosť Ministerstva zdravotníctva SR poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi o mobilných odberových miestach. Na tieto významné riziká upozorňuje analytická jednotka Najvyššieho kontrolného úradu SR vo svojom najnovšom analytickom komentári.
V druhom polroku tohto roka sa pozrela na proces vzniku, fungovania a kontroly mobilných odberových miest, ktoré sa pre väčšinu z nás stali súčasťou života v najťažších mesiacoch covidovej pandémie.
Analýza národnej autority pre externú kontrolu nezahŕňa celoplošné testovania, keďže tie neboli realizované prostredníctvom MOM-iek, ani veľkokapacitné odberové miesta, ktoré predchádzali vzniku mobilných. Analytici odhalili nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023. „Celý systém mobilných odberových miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ konštatuje šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Mohlo by vás zaujímať:
Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu odhaduje NKÚ na úrovni 317 miliónov eur. Z toho na testy použité v MOM-kách išlo zo štátnych zdrojov podľa odhadu analytikov 237 miliónov. Ako problémová sa ukázala nedostatočná evidencia výdavkov, nezrovnalosti v rozmiestnení mobilných odberových miest a výrazné rozdiely v počte vykonaných testov, ako aj pri nákladoch na testovanie. Národní kontrolóri upozorňujú na potrebu ďalších preverovaní zo strany zodpovedných orgánov a zvýšenie transparentnosti pri používaní verejných zdrojov rezortom zdravotníctva. Zistenia úrad postúpil okrem iného orgánom činným v trestnom konaní či finančnej správe pre ďalšie využitie.
Zdroj: analytická jednotka Najvyššieho kontrolného úradu SR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
MIMORIADNE NKÚ odhalil netransparentný biznis s MOM-kami počas pandémie!