eReport.sk
ilustračná foto, zdroj: pixabay
ilustračná foto, zdroj: pixabay

Pouličný gang je stále aktívny – psi brešú a karavána ide ďalej


V minulom článku Trnava s nálepkou nebezpečného mesta sme písali o útokoch neprispôsobivých spoluobčanov v mestskej časti Farárske. Toto však nie je jediný problém, ktorý naši spoluobčania spôsobujú. Navštívili sme jedno z nákupných centier v Trnave.

Prinášame vám skúsenosti predavačiek. „Prišli mi sem do obchodu dve panie, pán a dieťa. Ženy si do kabínok zobrali  množstvo vecí, začali si ich skúšať, prechádzali z jednej kabínky do druhej, medzitým vošiel muž s dieťaťom, zastavil sa pri ženách, chvíľu sa bavili, potom vyšiel z obchodu a opäť sa vrátil. Keď odchádzal, držal niečo v náručí – myslela som si, že je to dieťa – no nebolo. Z obchodu vyniesol odevy v hodnote takmer 500 eur. To dieťa musel u niekoho vonku nechať. Vraj majú aj zariadenie na odstraňovanie magnetov- preto tovar po vynesení z obchodu „nepípal“, vysvetľuje rozhorčená predavačka.

Na ďalšom malom obchode visí nápis: „Vstup len jedna osoba“. Pani predavačka vysvetľuje: „Keď sa ich sem nahrnú štyria-piati, neustrážite to. Preto ten nápis. Moja kolegyňa, keď ich vidí, zamkne dvere.“

Iný obchod – so zmiešaným tovarom, väčšinou za pár eur. Pýtame sa vedúcej predajne, ako je to u nich s krádežami: „Krádeže sú tu na dennom poriadku. Dnes nás je tu päť, sú tu brigádničky, ale väčšinou sme len dve. To neustrážite.“ A výška strát z krádeží? „Za minulý polrok to bolo 7.000 eur!“ Všetky predavačky sa zhodli najmä na tom, že sú veľmi dobre zorganizovaní a napriek všetkej snahe z ich strany je takmer nereálne ich ustriehnuť. „Minule tu bol jeden muž, išiel si do kabínky vyskúšať veľa vecí, potom vyšiel, že nakoniec si nič nevezme. Keď som sa pýtala, kde sú veci, povedal mi, že tam v kabíne. Kým som zistila, že v kabínke nič nie je, on rýchlo ušiel z obchodu. Veci mal na sebe pod svojimi šatami. Raz sme sa dokonca za zlodejom aj rozbehli. On utiekol únikovým východom, kde ho už čakalo naštartované auto so šoférom.“

Ako sa brániť

Všetky respondentky nám odpovedali to isté: nemá zmysel volať políciu, tí kým prídu, zlodeji sú dávno preč. A snažiť sa páchateľa zadržať? Ako? Jedna-dve predavačky a proti nim často až päť-šesť zohratých a na všetko pripravených zlodejov. V minulosti v jednom z obchodov dokonca zažili prípad, keď na predavačku, ktorá sa za zlodejkou rozbehla, aby tovar vrátila, vytiahla nôž.

A čo SBS-ka?

Pracovník SBS väčšinou tiež nič nezmôže. Kým ich predavačky počas krádeže zavolajú, zlodeji sú dávno preč. A napriek hrozivo vyzerajúcej výbave na opasku nie je ich právomoc oveľa väčšia ako právomoc obyčajného človeka. V snahe zabrániť stratám často konajú nad rámec svojich povinností. Karta sa však môže obrátiť a SBS-kár bude svoje konanie vysvetľovať na polícii alebo na súde. Preto sa nemožno čudovať, že sa radšej pozerajú iným smerom. 

Mestská polícia

Právomoci mestskej polície nie sú zanedbateľné. V roku 1991 prijalo Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava Všeobecne záväzné nariadenie č. 14 o mestskej polícii mesta Trnava. V meste Trnava vznikla jedna z prvých mestských polícií na území bývalého Československa. Vo VZN č. 221 z roku 2004 sa v časti III. Základné úlohy MsP, povinnosti a oprávnenia príslušníkov MsP v článku 6, bod 1. píše: „Základné úlohy MsP a povinnosti príslušníkov MsP súvisiace s plnením ich úloh sú definované Zákonom o obecnej polícii.“ 

Ide o zákon 564 z roku 1991, kde sa v  § 3, časť 1 – Obecná polícia v bode b/ píše: „Spolupôsobí s príslušnými útvarmi Policajného zboru pri ochrane majetku obce, majetku občanov, ako aj iného majetku v obci pred poškodením, zničením, stratou alebo pred zneužitím.“ 

Už v zriaďovacom VZN č. 14 z roku 1991 sa v časti III. Základné úlohy mestskej polície, v bode 3/a píše „Mestská polícia na úseku ochrany verejného poriadku vykonáva dozor najmä formou obchôdzkovej služby na verejných priestranstvách, miestnych komunikáciách a vo verejne prístupných objektoch.“

Hádam by sa množstvo krádeží v nákupných centrách znížilo, keby sa pohybovali aj vo „verejne prístupných objektoch“ ako sa píše vo VZN č. 14. Ich činnosť popísal jeden respondent na sociálnej sieti: „A čo čakáme, keď Trnava zrušila poriadkovú políciu a policajtov preradila do parkovacieho komanda. Tam fungujú bezvadne. Ak nesprávne zaparkuješ do minúty ťa majú.“  Trnavčania platia za ich činnosť zo svojich daní. No podľa ich skúseností im namiesto protislužby v podobe vyššej bezpečnosti akurát pribudne nálepka na čelnom skle za zle zaparkované auto. Požiadali sme ich o stanovisko, ako sa pričinili k dolapeniu tohto organizovaného pouličného gangu a koľko výjazdov na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov evidujú za uplynulé dva roky. Odpoveď sme už tradične do uzávierky neobdržali.

Čo na to štátna polícia?

O vyjadrenie sme požiadali aj KR policajného zboru v Trnave. Hovorkyňa, kpt. Ing. Zlatica Antalová: „Trnavská polícia eviduje, od začiatku platnosti novely Trestného zákona, nárast počtu majetkových priestupkov, nakoľko sa hranica spôsobenej škody zvýšila z 266 eur na 700 eur. Polícia v Trnave zaznamenala počas letného obdobia nárast počtu krádeží v obchodoch, avšak situácia sa v súčasnosti (v porovnaní s minulým rokom), postupne stabilizuje. Objasnenosť takýchto krádeží je porovnateľná s minulým rokom.“

No podľa skúseností predavačiek táto dobre zorganizovaná skupina – známy trnavský gang – funguje už niekoľko rokov. Podľa všetkého beztrestne. A čo predavačky, ako majú krádežiam zabrániť? Niektoré obchodné reťazce majú uzatvorené poistky proti krádeži, iní majitelia to riešia drasticky: zosobňujú predavačkám ukradnutý tovar. A väčšina predavačiek pracuje za minimálnu mzdu. 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pouličný gang je stále aktívny – psi brešú a karavána ide ďalej

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre