eReport.sk
Najlepším biznisom je byť kajúcnik
Ilustračné foto - Apači s ich vodcom Geronimom. Zdroj: Profimedia

Ústavný súd nevyhovel Čurillovcom – Apačom, nahrávky o tom, ako chceli zapáliť Santusovej auto, nedostanú

Obvinení vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla a Pavol Ďurka z tímu Očistec, neuspeli so sťažnosťou, ktorú podali prostredníctvom svojho advokáta Petra Kubinu, bývalého poradcu prezidentky Čaputovej, na Ústavnom súde. Vraj sa preto títo „čestní ľudia,“ nemôžu brániť voči obvineniam. Podľa prokurátora je najväčšia časť nahrávok v utajenom režime pre iný prípad, pre ktorý boli aj realizované.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je rozhodnuté!
  2. Daniel Lipšic. Foto: tasr
  3. Je rozhodnuté!
  4. Eva Mišíková počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020.
  5. Peter Kovařík, Generálny štátny radca MV SR
  6. Peter Pellegrini a Robert Fico.
  7. Matovič sa zastáva Karasa
  8. Na kombosníkme zľava Denisa Saková a Štefan Hamran.
  9. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  10. Romanovi Mikulcovi opäť prihára
  11. Vagovič v rozhovore so Štefanom Hamranom pre Postoj
  12. Hamran nekoná zákonne
  13. Ilustračné foto
  14. Kaľavského vypočujú cez telemost
  15. Kaľavského vypočujú cez telemost

Štyria vyšetrovatelia vrátane Čurillu a Ďurku, ako aj bývalý šéf inšpekcie, boli obvinení zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, respektíve marenia spravodlivosti. Podľa obvinenia mali vyfabulovať dôvody stíhania proti členom inšpekcie a Slovenskej informačnej služby.

Kaľavský

Inšpekcia ich odpočúvala za pomoci nasadeného agenta a ich bývalého koleguz tímu Jána Kaľavského ešte v lete 2021. Ide o odposluchy z ich auta a pracovných priestorov. Momentálne sa Kaľavský nachádza na území Bosny a Hercegoviny, kde sa ukrýva, aby „neskončil ako Lučanský.“

Nezačali na Slovensku zomierať aktéri kauz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju. Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní.“

Ján Kaľavský pre Plus7dní

Čurilla s Ďurkom podali 24. februára tohto roku na Ústavný súd sťažnosť pre údajné porušenie ich základného práva na obhajobu, keďže nemali prístup ku kompletným nahrávkam. Žiadali, aby boli nahrávky a ich prepisy uložené do spisu. V sťažnosti uvádzali, že „citáty z predmetných zvukových záznamov proti sťažovateľom verejne používajú aj rôzne politicky činné osoby v rámci svojich tlačových konferencií a iných mediálnych vystúpení.“

Ústavný súd

Senát ÚS SR sa uzniesol, že nie je oprávnený zasiahnuť do prípadu v tejto fáze konania. Preto sťažnosti „Apačov,“ nevyhovel. „Ústavný súd totiž v trestnom konaní nenahrádza procesné postavenie prokurátora, sudcu pre prípravné konanie ani všeobecného súdu,“ napísal sudca Duditš.

Prokurátor a nahrávky

Dozorujúci prokurátor Juraj Chylo v rozhovore pre Plus 7 dní vysvetľuje, že nahrávky sa v spise nenachádzajú v celosti, keďže ešte nie sú prepísané. Tiež uvádza, že existujú dva spisy, v ktorých sa odposluchy používajú ako dôkaz.

„Odposluchy policajtov NAKA boli súdom nariadené v konaní, v ktorom sa vyšetrujú podozrenia z trestného činu marenia spravodlivosti. Tento prípad začala vyšetrovať inšpekcia na základe viacerých podnetov, napríklad úradného záznamu vtedajšieho riaditeľa NAKA Branislava Zuriana.“

Juraj Chylo, dozorujúci prokurátor

Nahrávky, ktoré slúžia ako dôkaz v trestnom konaní, vrátane prepisov týchto nahrávok, boli obvineným poskytnuté, tvrdí prokurátor. „Teda tú časť nahrávky, ktorá je podstatná pre vyšetrovanie, tú majú k dispozícii. A to nie, že je tam jedna veta vytrhnutá z kontextu. Musí byť vidieť celý kontext. Čiže aj rozhovor, ktorý predchádza dôležitému výroku, aj to, čo nasledovalo po ňom.“

Naši chlapci a prezidentka

Čurillovci tvrdia, že ide len „o slová vytrhnuté z kontextu.“ Niekedy to vyznieva tak, že sa boja, lebo takto nevedia, čo všetko „na nich majú.“ Policajný prezident Štefan Hamran o nich hovorí na tlačových konferenciách, ako o „našich chlapcoch,“ verejne sa ich zastala aj prezidentka, hoci je sporné, či by sa mala k živému trestnému konaniu zo svojej pozície vôbec vyjadrovať.

„Množstvo z nich sa už priznalo. Je nesmierne dôležité, aby táto snaha pokračovala a Slovensko sa očistilo. V tomto kontexte považujem za veľmi znepokojujúce, že podľa súdu sú vyšetrovatelia, ktorí na týchto kauzách pracujú, predmetom bezdôvodného stíhania.“

Zuzana Čaputová, prezidentka

Hamran

Okrem toho, že Hamran stojí za „jeho chlapcami,“ napriek tomu, že sú stále obvinení, nepostavil ich na čas, kým sa vec uzavrie, mimo službu, naopak boli povýšení. V demokratickom štáte platí u každého obvineného prezumpcia neviny a o jeho vine by mal rozhodnúť nezávislý súd.

To, že ale u nás jedny obvinení končia v kolúznych väzbách a „vláčení po médiách ako vinný,“ kým druhí sú povýšení, je tak trošku zvláštne. Navyše postavenie mimo službu je úplne bežná prax vo všetkých vyspelých a právnych štátoch.

Stančík

Čurillovcov sa verejne zastal aj Andrej Stančík, z ktorého nedávno vláda spravila štátneho tajomníka rezortu zahraničia.

Ich konzervácie o „zapálení auta bývalej vyšetrovateľke Inšpekcie Santusovej, či strieľaní detí iným obvineným, vyhrážanie sa kajúcnikom a odkazy od „Laja, kto má ísť do civilu,“ sú podľa neho len „neškodnou konverzáciou na pracovisku, akú vedú v práci tisíce ľudí.“

To, že niečo nie je v poriadku, býva často znevažované, „lebo to hovorí Fico.“ Problémom začína byť, že to hovoria aj ex kolegovia obvinených, či renomovaní právnici a advokáti, ktorí nemajú s Ficom ani politikou nič spoločné. Je treba pripomenúť aj vyhlásenie šéfa parlamentu Borisa Kollára, ktorý daných vyšetrovateľov verejne nazval “ čurillovskou mafiou.“

Na záver, si spolu s Čurillovcami budeme musieť počkať do rozhodnutia súdu. Zatiaľ je jasné len to, že k nahrávkam sa nedostanú, lebo ÚS SR sa rozhodol konať v súlade so zákonom.

Zdroj: Standard, Plus7dní


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd nevyhovel Čurillovcom – Apačom, nahrávky o tom, ako chceli zapáliť Santusovej auto, nedostanú

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre