eReport.sk
Je rozhodnuté!
Právoplatne odsúdený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Zdroj: tasr

Elitný exvyšetrovateľ Šátek si podal Lipšica: Ak nepoznáte platné zákony, potom študujte!


Bývalý elitný vyšetrovateľ, ktorý bol v minulosti i šéfom Úrad boja proti korupcii Jozef Šátek, zostal po najnovšom vyjadrení špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o odpočúvaní bez súhlasu súdu, v šoku. Dá sa predpokladať, že nie je jediným, či už z radov polície alebo justície. Niektorí hovoria o zneužívaní právomoci, druhí o návrate totality. Šátek upozorňuje na inú dôležitú skutočnosť. Náš Trestný poriadok už OČTK takýto postup dovoľuje.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Sklamaný minister Budaj
 2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
 3. Je rozhodnuté!
 4. Protestujúci v nemeckom Düsseldorfe.
 5. Blaha je blázon
 6. Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
 7. Hviezda jasná
 8. Naozaj nezaujatá a nestranná?
 9. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Erik Tomáš.
 10. Zomrel známy slovenský umelec
 11. Najlepším biznisom je byť kajúcnik

„Až sa mi veriť nechce, keď čítam „návrh“ špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica vyslovený dnes na Ústavnoprávnom výbore NR SR, že si vie predstaviť, že by polícia mohla začať odpočúvanie telekomunikačnej prevádzky aj bez predchádzajúceho súhlasu súdu. Tento návrh vyvodil z teroristického útoku na LGBTI+ komunitu na Zámockej ulici a argumentoval zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín,“ píše Šátek na sociálnej sieti.

Súčasná úprava

Elitný ex vyšetrovateľ upozorňuje na § 115 ods. 2/ Trestného poriadku, ktorý je aktuálne platným právnym predpisom v Slovenskej republike.

„Ak ide o vec, ktorá neznesie odklad, a príkaz sudcu pre prípravné konanie nemožno získať vopred, môže taký príkaz pred začatím trestného stíhania alebo v prípravnom konaní vydať prokurátor, ak odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky nie je spojené so vstupom do obydlia, ktorý však musí najneskôr do 24 hodín od jeho vydania potvrdiť sudca pre prípravné konanie, inak stráca platnosť a takto získané informácie nemožno použiť na účely trestného konania a musia sa predpísaným spôsobom bez meškania zničiť,“ uvádza sa v ňom.

Neznalosť alebo niečo iné?

„Takže nie je treba žiadnych legislatívnych zmien, treba len študovať, ovládať a aplikovať platný Trestný poriadok,“ odkázal Jozef Šátek špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

V prípade, že by Lipšic ako šéf ÚŠP neovládal Trestný poriadok, ktorý je spolu s Trestným zákonom nevyhnutným základom pre výkon jeho práce, bolo by to asi dosť zlé.

Ešte horší by ale bol prípad, kedy by šéf ÚŠP o tomto ustanovení vedel a svojim návrhom na zmenu, zamýšľal niečo úplne iné.

Eštok

V tejto súvislosti sa vyjadril napríklad aj nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok. Ten pripomenul, že podobný návrh už tu bol pred zhruba rokom. Navrhoval ho rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca. Zachránilo nás len to, že v parlamente sa nenašlo dosť poslancov, ktorý by hlasovali za.

„V tom lepšom prípade ide o úplné zneužívanie moci. Podľa Lipšicovho návrhu by nás mohol nechať odpočúvať kedykoľvek, kdekoľvek a bez toho, aby o tom musel rozhodnúť sudca,“ píše Šutaj Eštok na sociálnej sieti a vyzýva k veľkej opatrnosti, aby sme si práve touto úpravou nevydláždili cestu k totalite.

Zdroj: fb J.Šátek, M.Š.Eštok

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Elitný exvyšetrovateľ Šátek si podal Lipšica: Ak nepoznáte platné zákony, potom študujte!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre