eReport.sk
Peter Kovařík, Generálny štátny radca MV SR
Peter Kovařík, exprezident PZ SR- Zdroj: tasr

Obvinený Kovařík v tichosti radí Mikulcovi! K funkcii dostal aj služobný byt so smiešnym nájomným

Peter Kovařík sa do do povedomia verejnosti dostal v auguste 2020. Keď jeho predchodca, dnes už za záhadných a stále nevyšetrených okolností zosnulý generál Milan Lučanský , odišiel na vlastnú žiadosť z funkcie šéfa PZ SR. V deň jeho odchodu vymenoval minister vnútra Roman Mikulec do tejto funkcie dočasne práve Petra Kovaříka. Skončil v nej potom, ako zmaril policajný zásah v súvislosti s Očistcom a Dianou Santusovou.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Okolo mýta sa črtá ďalší škandál.
 2. Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave.
 3. Milan Lučanský krátko po vymenovaní za nového prezidenta Policajného zboru SR 30. mája 2018.
 4. Štát nemôže riadiť Hamran
 5. Predseda Smeru o Orbánovi
 6. Fakty miesto výmyslov
 7. Marek Vagovič. Foto: tasr
 8. Polícia vyšetruje hromadnú bitku
 9. Hnutie Republika pri príležitosti
 10. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
 11. Romanovi Mikulcovi opäť prihára
 12. Najlepším biznisom je byť kajúcnik

Keď potom, ako zmaril policajný zásah, opúšťal funkciu, tvrdil, že odchádza do civilu a súkromnej sféry a potrebuje si oddýchnuť. „Neviem si ani predstaviť, aký príklad by som dával svojim kolegom, ak by som pokračoval vo funkcii. Jeden meter musí platiť pre všetkých, teda aj pre mňa,“ oznámil vtedy, začo mu tlieskali minister vnútra i prezidentka Čaputová. Odišiel k 15.septembru.

Nie je meter ako meter

O to viac asi prekvapí informácia, že sa ten istý Peter Kovařík, ktorý by „nemohol vydávať ako obvinený rozkazy svojim podriadeným, lebo to by nebolo správne,“ už o mesiac v tichosti dostal v rezorte vnútra nový flek. Od tohto dňa pôsobí vo funkcii generálneho štátneho radcu. Radí tak samotnému ministrovi. Nuž, toto sa zrejme pánovi Kovaříkovi už správne zdá..

Služobný byt

Okrem iných výhod, k tejto správnej funkcii v rezorte, dostal aj služobný dvojizbový byt 1. kategórie v Bratislave o rozlohe 51,42m². Mesačne zaň podľa zmluvy platí 52, 98 eur. V nájme ho má od 1.1. 2022. Zmluva je na dobu určitú, do 31. 12. 2023. Portál Pluska v tejto veci kontaktoval aj samotné ministerstvo. Čuduj sa svete, tam zrazu objavili inštitút prezumpcie neviny..

Peter Kovařík odišiel z pozície policajného prezidenta na základe vlastného rozhodnutia. Uvedený proces nemá žiadnym spôsobom vplyv na jeho súčasnú pracovnú pozíciu. Dovoľujeme si zároveň zdôrazniť, že aj v tomto prípade platí prezumpcia neviny.“

Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu pre Plus 7 dní

A teraz si pripomeňme, prečo prokurátor Juraj Chylo z Krajskej prokuratúry v Bratislave Kovaříka obvinil zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Oblúk a Očistec

Vtedajšia vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby a šéfka tímu Oblúk, Diana Santusová, nariadila zásah proti dvom kajúcnikom z dôvodu krivých výpovedí pred OČTK a taktiež sa chystala zadržať istých príslušníkov NAKA, ktorí pôsobili v kauze Očistec. Peter Kovařík bol v deň zásahu na dovolenke, jeho „cit pre spravodlivosť a oddanosť pre službu,“ boli zrejme ale silnejšie.

Telefonáty a zmarenie zásahu

20. júla 2021 kontaktoval nadriadeného špeciálnej jednotky Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, ktorá mala vykonať zásah proti kajúcnikom. Santusová nechcela do akcie zapojiť kukláčov z krajských riaditeľstiev, keďže mala indície o možných únikoch informácií. Kovařík volal celkovo trikrát. Pri druhom telefonáte nariadil zastaviť už prebiehajúci zásah. Jedna osoba bola pritom v tom čase už zadržaná.

Kamaráti Tiger a Zeman

Polícia tak vďaka Kovaříkovým telefonátom pustila kajúcnikov Petra Petrova( prezývaného Tiger) a Mateja Zemana. „Santusová taktiež uviedla, že má dôvodné podozrenie, že prezident nekoná nestranne, koná zaujato, disponuje operatívnymi informáciami, že sa stretáva s podozrivými osobami, tyká si s nimi, koordinuje a konzultuje s nimi postupy tak, aby im pomohol sa vyhnúť trestnému stíhaniu. Navyše sa ich verejne zastáva,“ stojí v uznesení obvinenia voči Kovaříkovi.

Konal na pokyn Mikulca

26. augusta 2021 Peter Kovařík vo veci vypovedal na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Okrem iného uviedol, že k prevereniu zákonnosti zásahu ho vyzval minister vnútra. Ten Kovaříkovi vyjadroval verejne dôveru.

Prezumpcia neviny

Bývalý policajný prezident je zrejme narodený pod šťastnou hviezdou. Aj keď je obvinený, zastáva vysokú funkciu, z ktorej mu plynú náležité výhody. Platí predsa prezumpcia neviny. Rovnako ako platí pre Apačov, ktorí sú tiež stále obvinení a to vo veľmi závažnej trestnej činnosti, napriek tomu v NAKA postúpili.

Rovní a rovnejší

Vyšetrovací tím Oblúk bol rozpustený, Diana Santusová, ktorá dvakrát prešla na detektore lži, „odišla na vlastnú žiadosť,“ na opačný koniec republiky. Spomenúť treba aj mnohých advokátov, či sudcov, ktorí si už vyskúšali aj väzbu, či rovno odsúdenie. Aj tých zosnulých.

Aj zosnulého gen. Lučanského, Kovaříkovho predchodcu.. Či expolicajta, ktorý sa skrýva v zahraničí. Ďalšieho, ktorý dostal jedenásť rokov basy natvrdo, za záhadných okolností. Lebo proti nemu svedčil istý kajúcnik Peter Petrov a iný kajúcnik, akýsi „Lajo,“ mu odkazoval, aby išiel do civilu.“

Zdanie

Peter Petrov je dobre známy aj istej sudkyni, ktorá si s ním trochu volávala.. A ktorá, síce porušila zákon, minimálne preukázateľne vo veci zadržanie a väzba J.H., nedostala však ani len disciplinárny postih. Dá sa skôr očakávať nejaké jej povýšenie..

Keby nám na Slovensku aktuálne nevládli „slušní bojovníci proti korupcii a nespravodlivosti,“ pod záštitou prezidentky, ktorú svet oceňuje pre jej „dobro a ochranu demokracie,“ jeden by si mohol myslieť, že tak, ako sa trošku zneužíva inštitút kajúcnika, tak ako tak trošku už nie sme právny štát, tak trošku.. u nás tá prezumpcia neviny neplatí rovnako pre všetkých.

Zdroj: Plus7dní


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obvinený Kovařík v tichosti radí Mikulcovi! K funkcii dostal aj služobný byt so smiešnym nájomným

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: