eReport.sk
Je rozhodnuté!
Právoplatne odsúdený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Zdroj: tasr

Lipšic sa hnevá a pýta sa Žilinku: To naozaj dve korupčné kauzy majú brániť dobrým vzťahom?


Táto otázka šéfa ÚŠP môže mnohých šokovať, nuž ale, Daniel Lipšic sa stal Špeciálnym prokurátorom vo výkone podmienky za prečin usmrtenia. V roku 2016 autom zrazil a usmrtil dôchodcu.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Súdy predsa už rozhodli
 2. Je rozhodnuté!
 3. Skutok sa nestal
 4. Vyhlásenie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku
 5. Hviezda jasná
 6. Naozaj nezaujatá a nestranná?
 7. Je pravda na poslednom mieste?
 8. Je pravda na poslednom mieste?
 9. Sudca v predvolebnej kampani
 10. Hamran je Matovičov blázon
 11. Vyštudovaná bábkoherečka objasňuje právo
 12. Najlepším biznisom je byť kajúcnik
 13. Marica Pirošíková, ldhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP
 14. Generálny prokurátor SR reaguje

Včera vystúpil na Ústavnoprávnom výbore NR SR. S kritikou svojho nadriadeného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Lipšicovi sa nepáči to, akým spôsobom GP používa  §363.

V žalúdku mu leží najmä to, že aktuálne má generálna prokuratúra pod vedením Maroša Žilinku aj podanie predsedu Smeru Roberta Fica, aby bol zbavený trestného stíhania v kauze Súmrak na základe tohto paragrafu. Dúfa, že sa Žilinka neopováži Fica „omilostiť.“

„Kedysi mala šľachta iné hmotné a procesné právo než bežní ľudia a dianie u Maroša Žilinku mi to pripomína. Je to taký feudálny štýl.“

Daniel Lipšic, šéf ÚŠP

Lipšic sa venoval aj sporným výberovým konaniam. Generálnej prokuratúre napríklad vyčíta, že doteraz poverený zástupca ÚŠP Ladislav Masár, neprešiel výberovým konaním na to, aby mohol byť riadnym zástupcom ÚŚP.

O slušnosti

Päťčlennú komisiu vo výberovom konaní tvorili Daniel Lipšic a Oliver Janíček zo špeciálnej prokuratúry, banskobystrický krajský prokurátor Jessy Hassan a dvaja zástupcovia generálnej prokuratúry Jozef Kandera a Jozef Javorský. Masár dostal tri hlasy. Na to, aby bol úspešný, potreboval štyri. 

Daniel Lipšic si je istý, že za Masára nehlasovali práve zástupcovia GP, aj keď hlasovanie bolo tajné. Aj preto zvažuje, že by sa zákon mohol upraviť tak, aby boli výberové konania verejné. „Aby to bolo slušné a transparentné.“

Jedna či dve korupcie..

Ako uvádza Denník N, Lipšic poslancom na výbore tiež spomínal, že výberové konanie Masára komentoval otázkou, či jedna alebo dve korupčné kauzy budú trvalo kontaminovať vzťahy medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou, odpoveď vraj nedostal.

ŠTŠ

Lipšic vyčíta Žilinkovi „feudálne spôsoby,“ a to, že „koná vždy inak,“ lebo „zachraňuje Smer,“ pozrime sa teda na ÚŚP a ŠTS.

Sudca ŠTS napríklad rozhodoval o vzatí Roberta Kaliňáka do kolúznej väzby. Odôvodnil to vtedy tým, že existovalo „dôvodné podozrenie, že ak by Robert Kaliňák ostal na slobode, tak by mohol ovplyvňovať svedkov.“

Potom ten istý sudca ŠTS rozhodne, že advokát Marek Para nepôjde do kolúznej väzby lebo všetci svedkovia už aj tak boli vypočutí a tak nie je dôvod sa obávať, žeby ich ovplyvňoval. Para s Kaliňákom pritom majú tvoriť „organizovanú zločineckú skupinu.“ Malý zádrhel v tejto veci je, že vtedy, keď ju mali založiť, sa títo dvaja páni moc nemuseli a viedli medzi sebou ostrý spor.

„Ficova kolúzka“

V tej istej veci Ladislav Masár doručil do NR SR žiadosť, aby NR SR vydala poslanca NR SR Roberta Fica na trestne stíhanie a vzatie do kolúznej väzby. Ako dôvod na vzatie do väzby bola uvedená „dôvodná obava, že by Fico na slobode mohol ovplyvňovať svedkov tlačovými konferenciami.“

Pirošíková a hlasy justície

JUDr. Marica Pirošíková, advokátka, ktorá roky zastupovala Slovensko pred Európskym súdom pre ľudské práva, poskytla eReportu tento týždeň veľký rozhovor. V ňom napríklad tvrdí, že generálny prokurátor koná vo veciach zákonne a poukazuje napríklad aj na výzvu Právnici spolu za právny štát, ktorú podpísalo vyše 430 právnikov – advokátov, sudcov, akademikov a zástupcov ďalších právnických profesií.

 Výzva napríklad kritizuje zneužívanie väzby na vytváranie nátlaku na obvineného s cieľom získať jeho priznanie, spôsob využívania inštitútu spolupracujúceho svedka, či podmienky výkonu kolúznej väzby v Slovenskej republike, pričom upozorňuje na urýchlenú potrebu ich zosúladenia s európskymi štandardmi.

Zdroj: denník N, pravne listy, NRSR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic sa hnevá a pýta sa Žilinku: To naozaj dve korupčné kauzy majú brániť dobrým vzťahom?

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne