eReport.sk
Dni mŕtvych, zdroj-spanielcina.eu

Sviatky jesene vo svete


Dušičkový čas je v našich končinách časom spomínania. Sviatky jesene sú pre nás obdobím spomínania na časy, ktoré sa už nevrátia, pretože tí, s ktorými sme ich prežili už nie sú medzi nami. U nás je to skôr obdobie smútku a nostalgie. Ideme na cintorín, zapálime sviečku, prinesieme kvety.

Mexičania oslavujú

Nie je to takto všade. Napríklad Mexičania toto obdobie volajú Dni mŕtvych. Je to pre nich najväčší sviatok, trvajúci niekoľko dní a ponímajú si ho, na rozdiel od nášho regiónu, zvesela. Ulice pestro vyzdobia a všade môžete vidieť ľudí oblečených do bláznivých kostýmov napodobňujúcich kostry. Ľudia na uliciach tancujú, spievajú a hodujú. Mexičania veria, že v týchto dňoch sa k nim vracajú duše mŕtvych. Chodia si ich uctiť na cintorín, kam im nosia oranžové kvety. V každom dome nájdete malý oltár s portrétmi zosnulých, ku ktorému nosia jedlo, sladkosti v tvare lebiek a veci, ktoré mali ich blízki radi počas života (zdroj: TASR).

Foto: zdroj lifeacademy.sk

Ako vznikol halloween?

Možno budete prekvapení, ale halloween nie je „vynález“ Američanov. Tento sviatok jesene priniesli si ho zo svojej domoviny prisťahovalci z Írska. Pôvodne išlo o keltský sviatok. „Pre pôvodných Keltov to bol mimoriadne dôležitý výsledok žatvy. Nemohli sa spoliehať na to, že niekde od niekoho niečo dostanú. Obdobie, keď nastali krátke dni a dlhé noci a blížiaca sa zima ich znepokojovalo. Práve vtedy si najviac uvedomovali svoju smrteľnosť,“ hovorí pre RTVS Chris Thomson, druidská kňažka.

Pôvodní Kelti túto, pre nich najväčšiu oslavu, volali Samhain. Verili, že práve v posledný októbrový deň je vzduch medzi zemou a nebom taký tenký, že duše mŕtvych sú schopné prechádzať z jedného sveta do druhého. Domnievali sa, že mŕtve duše im môžu ukázať budúcnosť a tým ovplyvniť, pre nich tak dôležitú, bohatú úrodu. Avšak nie všetky duše im boli priateľsky naklonené. Vymýšľali preto rôzne spôsoby, ako ich uctiť a upokojiť. Ponúkali im to najlepšie čo poznali – od sladkostí až po krv svojich zvierat – oviec, kráv a koní.

Foto: https://www.irish-genealogy-toolkit.com/

Približne v šiestom storočí začali kresťania túto tisícročnú tradíciu tvrdo potláčať. Cirkev sa postavila proti pôvodným pohanským zvykom, vyhlásila ich za uctievanie diabla a na tento sviatok vyhlásila Deň všetkých svätých.

„Tento výraz sa dá preložiť ako All Saints Day, ale tiež ako All Hallows Day, slovo Hallow tu znamená to isté ako svätý. A keď to tak trošku skrátite a skomolíte, dostanete Halloween,“ hovorí Jack Santino z Univerzity Bowling Green State.

Napriek cirkevným zákazom sa mnohí pôvodní obyvatelia Británie pokúšali upokojiť duchov, ktorým sa v posledných októbrový deň podarilo vrátiť sa na zem. A tak oslavy Halloweenu prežili až do dnešných dní. Pre niektorých je to noc spojená s diablom, sú však stále aj tí, ktorí ako starí Kelti veria, že duchov si treba v tento deň uctiť a oni nám za odmenu pomôžu. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sviatky jesene vo svete

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre