eReport.sk
Svetový deň životného prostredia
Ilustračné foto:shutterstock

Až 23 miliónov ton plastov končí každý rok v moriach. Dnešný svetový deň životného prostredia poukazuje na tento problém našej planéty

Svetový deň životného prostredia (World Environment Day, WED) si pripomíname od roku 1973 v dnešný deň – 5. júna. Počas polstoročia sa postupne premenil na najväčšiu globálnu ekologickú informačnú platformu s cieľom upozorniť svetovú verejnosť na problematiku ochrany životného prostredia. Každoročne sa do neho zapája viac ako 150 krajín, pričom tento rok je jeho hostiteľskou krajinou Pobrežie Slonoviny.

Svetový deň životného prostredia sa pripomína na počesť prvej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch od 5. do 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Zúčastnili sa na nej zástupcovia 112 štátov, ktorí po prvý raz deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a zároveň navrhli globálny systém pozorovania Zeme.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Komín
  2. Samuel Vlčan.

V nadväznosti na odporúčania Štokholmskej konferencie schválilo Valné zhromaždenie OSN 15. decembra 1972 Program OSN pre životné prostredie /UNEP/ a 5. jún vyhlásilo za Svetový deň životného prostredia.

Každý rok iná téma

Témou tohtoročného Svetového dňa životného prostredia, ktorý sa každý rok zameriava na inú tému, je riešenie problematiky plastového znečistenia. Podľa Programu OSN pre životné prostredie každý rok sa na celom svete vyrobí viac ako 400 miliónov ton plastov, z ktorých polovica je určená na jednorazové použitie. Odhaduje sa, že 19 až 23 miliónov ton skončí v jazerách, v riekach a v moriach.

Výroba a spotreba plastov je celosvetovou výzvou. Celoeurópska stratégia pre plasty z januára 2018 upozorňuje, že ak nezmeníme spôsob, akým vyrábame a používame plasty, potom ich do roku 2050 bude v našich oceánoch viac ako rýb.

Vyzbierali sme 820 miliónov plastových fľiaš

„Slovensko je prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zaviedla od 1. januára 2022 systém povinného zálohovania PET fliaš a plechoviek. Počas prvého roka od uvedenia zálohovania do spoločnosti Slováci vyzbierali viac ako 820 miliónov zálohovaných obalov. O úspechu zálohového systému svedčí aj fakt, že návratnosť v nábehovom roku prekročila zákonom stanovené ciele až o 17 percent,“ povedal pre TASR Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia SR.

Symbolicky, na Svetový deň životného prostredia spustilo 5. júna 2020 Ministerstvo životného prostredia SR Zelenú linku. Odvtedy prijala viac ako 6000 podnetov a žiadostí. „Medzi najčastejšie podnety patria podozrenia na nezákonne uložený odpad, nezákonný výrub drevín, zanedbanú starostlivosť o domáce zvieratá a nelegálne vypúšťanie obsahu žúmp do životného prostredia,“ spresnil pre TASR Tomáš Ferenčák.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Až 23 miliónov ton plastov končí každý rok v moriach. Dnešný svetový deň životného prostredia poukazuje na tento problém našej planéty

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php