eReport.sk
Foto: tasr

PS žiada návrat vplyvu mimovládok: „Fašisti,“ Smer, OĽANO i Sme rodina – banda, ktorá sa spojila, aby zničila Slovensko!


Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vníma hlasovanie parlamentu za posledné dva dni ako rozvrat základov ochrany životného prostredia a vylúčenie verejnosti z rozhodovania. Tvrdí, že vzniklo nové spojenectvo Sme rodina, OĽANO, Smer-SD, Hlas-SD a „fašistov“, ktoré sa rozhodlo zlikvidovať životné prostredie na Slovensku. TASR o tom informovala Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia PS.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čo sa to stalo s dnešnými študentami? E. Chmelár by si po 34 rokoch od zmeny želal aj kritickú bilanciu vývoja na Slovensku.
  2. Vojnový biznis
  3. Demontáž právneho štátu
  4. Demokracia a láska k vlasti

„Progresívne Slovensko nesúhlasí so schválenými návrhmi z dielne Sme rodina a OĽANO. Ktoré prenášajú proces posudzovania dopadov výstavby na životné prostredie (EIA) pod nový úrad. Ten má kompetenčne spadať pod rezort nominanta Sme rodina a podpredsedu vlády Štefana Holého. A vo veci má rozhodovať bez náležitej spätnej väzby,“ uviedlo hnutie.

Robíte to zle!

Zmeny podľa europoslanca Michala Wiezika (PS) oslabujú rolu verejnosti v pripomienkovaní a idú v prospech novej výstavby. Životné prostredie sa pri nových projektoch dostane na druhú koľaj a prioritu budú mať najmä záujmy developerov.

 „O dôležitých dopadoch výstavby na životné prostredie sa tak bude rozhodovať štýlom neslávne známeho paragrafu 363,“ podotkol Wiezik. Pripomína, že v minulosti práve občiansky aktivizmus a verejný tlak pomohol zastaviť škodlivé projekty.

Nuž, pán Wiezik by možno mohol nabudúce vysvetliť, najlepšie na nejakom právnom podklade, nie aktivistickom, čo je zlé na § 363. A zrejme by mal radšej zostať pri ekológii.

O ničom áno, o niečom nie..

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík tvrdí, že Slovensko tak ohrozuje svoje medzinárodné záväzky, ako aj právo ľudí spolurozhodovať. 

Pokiaľ bude sporná legislatíva napadnutá na súde pre porušenie medzinárodných a európskych záväzkov, Slovensku hrozia miliónové pokuty,“ doplnil Hojsík.

Proces EIA je podľa Wiezika potrebné zjednodušiť, nie však na úkor hlasu verejnosti a odborníkov. Lídrom zmeny musí byť ministerstvo životného prostredia a garantovať hlas verejnosti v procese. 

Zmeny

Poslanci Národnej rady SR v stredu definitívne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Majú sa tak odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy.

Novela reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby. Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PS žiada návrat vplyvu mimovládok: „Fašisti,“ Smer, OĽANO i Sme rodina – banda, ktorá sa spojila, aby zničila Slovensko!

Odoberať
Upozorniť na
24 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: