eReport.sk
Klúčové ukrajinské mesto padlo
Šéf Kremľa Vladimir Putin (vľavo) a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr

Putin sa rozhodol pre rázny krok: Minister obrany definitívne skončil!


Ruský prezident Vladimir Putin dekrétom odvolal Nikolaja Patruševa z funkcie tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie a na jeho miesto vymenoval Sergeja Šojgua, ktorý doteraz pôsobil ako minister obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhol vymenovať doterajšieho vicepremiéra Andreja Belousova. Vyplýva to z návrhov, ktoré šéf Kremľa zaslal hornej komore parlamentu — Rade federácie.

Patrušev bol tajomníkom bezpečnostnej rady od mája 2008. Predtým od roku 1999 viedol Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).

Putin sa rozhodol pre rázny krok

Šojgu viedol rezort obrany od 6. novembra 2012 do 12. mája 2024. Ako podľa agentúry RIA Novosti uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, dôvodom Belousovovej kandidatúry na post ministra obrany je to, že tento rezort by mal byť absolútne otvorený inováciám, zavádzaniu pokrokových nápadov a vytváraniu podmienok pre ekonomickú konkurencieschopnosť.

Peskov tiež objasnil, že Šojgu ako tajomník rady bezpečnosti bude súčasne zástupcom hlavy štátu v komisii pre vojensko-priemyselný komplex. Okrem toho bude dohliadať na činnosť Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu. Čo sa týka Patruševa, Kremeľ jeho novú pozíciu oznámi neskôr. Peskov dodal, že na svojom poste zostáva náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Valerij Gerasimov.

Lavrov zostáva

Ruský prezident po konzultáciách s Radou federácie vymenúva ministrov obrany, vnútra, spravodlivosti, pre mimoriadne situácie a zahraničných vecí, ako aj šéfa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Do funkcie ministra zahraničných vecí Putin opäť nominoval Sergeja Lavrova. Vladimir Kolokoľcev zostáva ministrom vnútra, ministerstvo pre mimoriadne situácie by mal naďalej viesť Alexandr Kurenkov a ministrom spravodlivosti zostáva Konstantin Čujčenko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke 35-ročná Anna Ševčenková zachraňuje veci zo svojho domu zničeného bombardovaním v ukrajinskom meste Irpiň 3. mája 2022.

Šéf rozviedky zaostáva

Šéfom ruskej zahraničnej rozviedky (SVR) zostane Sergej Naryškin, FSB naďalej povedie Alexandr Bortnikov, veliteľom Národnej gardy (Rosgvadija) zostáva generál Viktor Zolotov a na čele Federálnej služby ochrany (FSO) bude opäť Dmitrij Kočnev. Rada federácie bude o Putinových nomináciách rokovať na schôdzach výborov 13. mája a následne na svojej schôdzi 14. mája.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin sa rozhodol pre rázny krok: Minister obrany definitívne skončil!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: