Šéf Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas sa v kontexte nahrávky opozičných politikov a advokátov v rozhovore pre Hospodárske noviny kriticky vyjadril k ovplyvňovaniu politiky zo strany orgánov činných v trestnom konaní, rovnako ako aj k ďalším krokom komory voči nahraným advokátom.
Azda najtvrdšie bolo jeho vyjadrenie k úniku políciou nahraného materiálu: „Dlhodobo upozorňujeme, že je to veľký problém. Je to neprípustné. Svedčí to o tom, že orgány činné v trestnom konaní nerešpektujú priestor a limity, ktoré sú im zverené zákonom, ale priamo sledujú aj iné ciele, a tým ovplyvňujú politické dianie v krajine,“ vyjadril sa Karas pre portál hnonline.sk.
Nechcú byť alibistickí
Komora je v súčasnosti časťou politikov a novinárov kritizovaná za to, že nepodnikla rázne kroky voči advokátom Marekovi Parovi a Pavlovi Gašparovi ihneď po uverejnení nahrávky. Karas si však stojí za svojou čiastočnou zdržanlivosťou: „Mohli sme reagovať alibisticky, ľúbivo, mohli sme pozastaviť činnosť kolegom na základe mediálneho tlaku, no neurobili sme tak, hoci sme si boli vedomí možných následkov. A tie prišli. Prišlo spochybňovanie smerom k našim disciplinárnym rozhodnutiam“.
Lipšicov úrad chcel trest pre dotknutých advokátov
Karas sa dotkol aj aktivít Úradu špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom. Tá advokátskej komore doručila nahrávku aj osobne, pri čom očakávala konanie. „Dostali sme okrem iného aj sťažnosť od Úradu špeciálnej prokuratúry, ku ktorej boli pripojené prepisy obrazovo-zvukovými prostriedkami zachytenej komunikácie. Vec sme v rámci komory posunuli našej Revíznej komisii,“ skonštatoval Karas.
Karas tvrdí, že Kolíková nereaguje na návrhy SAK
Slovenská advokátska komora pri tom nie je predmetom diskusie len v kontexte inkriminovanej nahrávky. Do výkonu jej samosprávy v rámci právneho štátu chce zasahovať aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. Za ľudí). SAK však takéto zmeny odmieta a navrhuje iné: „Namietame, že nie je potrebné meniť spôsoby výkonu samosprávy, ale že by možno bolo dobré pozrieť sa na to, ako by sa dali veci zlepšiť. Pani ministerke sme preto adresovali naše návrhy, no nedostali sme žiadnu odpoveď. Jednoducho sa našimi návrhmi na ministerstve nikto nezaoberal,“ kriticky zdôraznil Karas. Okrem samotných orgánov činných v trestnom konaní sa teda kritiky zo strany SAK dočkalo aj samotné ministerstvo spravodlivosti.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šéf komory advokátov bez servítky: Orgány činné v trestnom konaní ovplyvňujú politické dianie v krajine!