eReport.sk
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
Veronika Remišová (Za ľudí). Foto: tasr

Remišová kritizovala ministerku, ktorá je už „nepatrí“: Kolíková by mala byť oveľa odvážnejšia!

Tretia verzia súdnej mapy nerieši reformu prokuratúry ani najpálčivejšie problémy, ako sú prieťahy súdnych konaní a korupcia na súdoch. Uviedla to líderka koaličnej strany Za ľudí, vicepremiérka a ministerka Veronika Remišová. Poslanci Za ľudí majú o návrhu v stredu rokovať s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

„Problém pre stranu Za ľudí je, že premenovanie súdov na pobočky nepovažujeme za skutočnú reformu justície,“ povedala Remišová. Strana podľa nej reformu justície podporuje. Musí byť však podľa nej „dôsledná, razantná a ministerka by mala byť oveľa odvážnejšia“. Vylúčila, že by dôvodom odmietania reformy boli osobné spory.

Vicepremiérka pripomenula aj paragraf 363

Vicepremiérka tiež dodala, že nemá zmysel robiť reformu justície bez toho, aby sa robila reforma prokuratúry. „Všetci sme sa zaviazali, že budeme reformovať prokuratúru vrátane upravovania kompetencií generálneho prokurátora, ako je napríklad paragraf 363. Tieto návrhy očakávame z dielne ministerstva spravodlivosti,“ skonštatovala.  

Zrušiť by sa mali štyri okresné súdy

Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. Zrušiť by sa mali okresné súdy v mestách Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková plánuje ponechať všetkých osem pracovísk, pričom majú vzniknúť len tri obvody. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mária Kolíková (klub SaS).
  2. Robert Fico a Mária Kolíková.
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  5. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
  6. poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).
  7. Viliam Karas, šéf Slovenskej advokátskej komory.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová kritizovala ministerku, ktorá je už „nepatrí“: Kolíková by mala byť oveľa odvážnejšia!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti