eReport.sk
Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD). Foto: tasr

Intervencia zo strany Fica sa nepotvrdila: NBÚ konal pri previerke jeho priateľky zákonne!


Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) konal vo veci bezpečnostnej previerky priateľky lídra Smeru-SD Roberta Fica zákonne. Z diskusie na stredajšom rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti NBÚ s predstaviteľmi úradu malo vyplynúť, že intervencia zo strany Fica v prípade otvorenia previerky čakateľky na prokuratúre sa nepotvrdila. Zhodli sa na tom predseda výboru Martin Beluský (ĽSNS) i jeho členovia Milan Laurenčík (SaS) a Marián Saloň (Smer-SD).

„Jednohlasne výbor konštatoval, že úrad postupoval v súlade so zákonom,“ podčiarkol Beluský. NBÚ podľa jeho slov pri otvorení bezpečnostnej previerky čakateľky konal ex offo na základe medializovaných informácií o majetku, ktorý mala užívať. Nemá pocit, že by mala potrebu zisťovať si otázky k bezpečnostnému pohovoru po otvorení jej previerky. Z medializovaných informácií by si ich podľa neho vedela sama vydedukovať. Doplnil, že jej previerku NBÚ ešte neuzavrel.

Beluský: Informácie boli dezinterpretované

Možný únik informácií v tejto veci sa podľa Beluského ďalej prešetruje. S kolegami z výboru sa zhodol, že na základe časového harmonogramu nie je možný takýto únik k opozičnému lídrovi. V čase, keď mal Fico na poľovníckej chate podľa medializovaných videí hovoriť o previerke, ešte úrad nemal mať vypracované otázky k pohovoru s čakateľkou. Beluský má pocit, že informácie vo videách boli „trošku dezinterpretované“, prípadne šlo o chválenie sa. Treba sa podľa neho pýtať Fica.

Ficova priateľka nepotrebovala špeciálnu prípravu

Laurenčík rovnako na základe časového sledu udalostí nepredpokladá, že k intervencii zo strany Fica na úrade došlo. Nemyslí si ani, že by sa Ficova priateľka potrebovala na otázky NBÚ špeciálne pripravovať.

Pýtali sa aj na to, či NBÚ koná vo veci uniknutých videí

Saloň podotkol, že aj z úradného záznamu vyplynulo, že nik v tejto veci nekontaktoval človeka, ktorý mal otvorenie previerky Ficovej priateľky na starosti. Na otázku, či sa Fico na chate len chváli, odpovedal, že nevie. Vo veci Saloňovi stačí uznesenie výboru, že NBÚ konal zákonne.

Beluský dodal, že vo výbore sa pýtali aj na to, či NBÚ koná vo veci uniknutých videí. Ozrejmil, že úrad si vyžiadal od polície stanovisko, či videá boli utajovanou skutočnosťou. Keďže úrad ešte nemá stanovisko, podľa Beluského slov sa na to bude výbor pýtať i na ďalšom zasadnutí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Milan Krajniak (Sme rodina)
  2. Robert Kaliňák na snímke z videa.
  3. Viliam Karas, šéf Slovenskej advokátskej komory.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Intervencia zo strany Fica sa nepotvrdila: NBÚ konal pri previerke jeho priateľky zákonne!

KOMENTOVALI STE: