eReport.sk
Mária Kolíková (klub SaS).
Mária Kolíková (klub SaS). Foto: tasr

Kolíkovej hrozí sudkyňa žalobou: Zdržte sa protiprávnych zásahov, nekriminalizujte sudcov!

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková, spoluautorka a iniciátorka Otvoreného listu sudcov na stiahnutie a prepracovanie návrhu súdnej mapy, skritizovala vo svojom blogu ministerku spravodlivosti za to, že sa vo svojich verejných vyjadreniach dopúšťa dehonestovania dobrého meno sudcov a ich kriminalizácie len preto, že nesúhlasia s reformou súdnej mapy.

Iniciátorka otvoreného listu proti návrhu ministerky Kolíkovej upozorňuje prostredníctvom svojho blogu, ktorý zverejnila na stránke Denníka N na to, že práve ministerka v rozhovore diskusnej relácie rádia Expres uviedla, že s jej reformami nesúhlasia sudcovia, ktorí sa boja zmien a vyhovuje im zabehnutý stav vecí.

Kolíková: Sudcovia sa boja zmien a straty prestíže

„Ja si myslím, že reforma sama o sebe, už to slovo je také, že nedá sa povedať, že by hneď lahodilo aj zvuku. Proste chcete niečo zmeniť, to znamená, menia sa zaužívané spôsoby, zvyklosti, akože nič v zlom,“ tvrdila v rozhovore Kolíková.

Zmena zabehnutých vecí nie je jediný dôvod, pre ktorý ministerka kritizuje sudcov, ktorí protestujú proti jej reforme. V diskusnej relácii rovnako uviedla, že zmenami v rozmiestnení súdov stratia niektorí sudcovia na svojej pomyslenej prestíži, čo je podľa Kolíkovej jeden z faktorov, pre ktorý kritizujú jej reformy. „No, určite sa to najviac dotkne, tých súdov, ktoré už nebudú sídelné, tak cítia, že už to nebude tá prestíž,“ tvrdí Kolíková.

Na rad prišli aj obvinenia z korupcie

Ministerka sa nebála odôvodniť zmeny, ktoré pripravuje v justícii štandardnou rétorikou vlády, ktorú vedie Matovičovo OĽANO. Ako jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vraj sudcovia bránia jej reforme a s ňou spojený presun súdov má byť korupcia a korupčné väzby. Podľa Kolíkovej protestujú práve tí sudcovia, ktorí cítia, že bude náročnejšie robiť korupciu alebo ovplyvňovať konania.

„No tak samozrejme, že určite aj tí sa bránia, pretože už ten spôsob korupcie bude o to zložitejší, a tie formy korupcie sú rôzne, sú naozaj veľmi hrubé formy korupcie, bavíme sa, že za peniaze, a za nejaké takéto výhody, a potom sú formy, proste, nejakej pomoci, ktorá tiež nie je na mieste, že prebieha nejaká komunikácia, ktorá nie je úplne v poriadku, v rámci tých väzieb, ktoré sa vytvárajú, a dochádza tu k ovplyvňovaniu proste toho rozhodovania, ktoré tiež proste tak nemá byť, takže tým sa vytvárajú tie väčšie kolektívy, tak tomuto všetkému vytvárate nejaké nástrahy a prekážky, a to je veľmi dôležité,“ podčiarkla v relácii Kolíková.

Ministerká má 15 dní na to, aby zjednala nápravu

Sudkyňa Dudzíková proti týmto vyjadreniam ministerky Kolíkovej dôrazne protestuje a zastáva sa svojich kolegov v talároch. Tí podľa nej nekritizujú súdnu mapu z dôvodov, ktoré spomína ministerka, ale najmä preto, že nepovažujú zmenu súdnej mapy za správne a efektívne riešenie. „Vzhľadom k tomu, že som spoluautorkou a iniciátorkou Otvoreného listu sudcov na stiahnutie návrhu súdnej mapy, ako aj otvorenou verejnou kritičkou Vami pripravovanej reformy súdnej mapy, cítim sa vyššie uvedeným verejným paušálnym zovšeobecňujúcim hodnotiacim úsudkom dotknutá na ochrane mojej osobnosti a profesného mena,“ pripomenula Dudzíková.

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave v tejto súvislosti nevylúčila, že podá na ministerku žalobu, ak tá do 15 dní nedá veci na správnu mieru a nezačne sa vo svojich verejných vyjadreniach vyhýbať hodnotiacim úsudkom, ktoré nie sú postavené na žiadnom skutkovom základe.

„Dôrazne Vás vyzývam, pani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, aby ste sa zdržali Vašich protiprávnych zásahov do práva na ochranu mojej osobnosti a nekriminalizovali kritikov Vami pripraveného návrhu súdnej mapy. Zároveň Vás vyzývam, aby ste okamžite odstránili následky týchto zásahov Vašim verejným prejavom, ktorým Vami vyslovený hodnotiaci úsudok skorigujete a uvediete na správnu mieru. Pokiaľ tak neučiníte do 15 dní odo dňa doručenia tejto výzvy, podám na Vás žalobu na ochranu osobnosti,“ vystríhala ministerku sudkyňa.

Rezortná šéfka vraj len prehlbuje nedôveru v právny štát

Dobrá povesť a meno sudcu je základným nástrojom dôveryhodnosti je práce a buduje sa dlho. Práve preto podľa Dudzíkovej poškodzuje Kolíková svojimi vyjadreniami stav justície na Slovensku a znižuje tak dôveru v súdnictvo. „Dobrá povesť a meno sa buduje mravenčou prácou a dlhoročnou drinou, kedy výsledky a výkon a spôsob ich dosiahnutia, sú jediné, na čom záleží a čo má výpovednú hodnotu. Nedovolím, aby ste výsledky takto budovanej povesti zničili Vašim nepodloženým verejne prezentovaným hodnotiacim úsudkom. Odmietam verejné osočovanie mojej osoby, ako aj kolegov, len preto, že nezdieľam(e) Váš názor,“ varuje v príspevku sudkyňa Dudzíková.

Sudkyňa Dudzíková na záver svojho príspevku kritizuje ministerku Kolíkovu za to, že podobnými vyjadreniami len prehlbuje nedôveru občanov v justíciu a právny štát. „Vo Vašej pozícii je to absolútne neprípustné,“ dodala sudkyňa na adresu ministerky spravodlivosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
  2. Mária Kolíková (klub SaS).
  3. Mária Kolíková
  4. Viliam Karas, šéf Slovenskej advokátskej komory.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíkovej hrozí sudkyňa žalobou: Zdržte sa protiprávnych zásahov, nekriminalizujte sudcov!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti