eReport.sk
Robert Fico počas tlačovky Smeru.
Robert Fico počas tlačovky Smeru. Foto: youtube/smer-sd

VIDEO Fico odkázal Čaputovej: Konečne sa venujte aj odpočúvaniu opozície!


Predseda sociálnych demokratov si aj naďalej trvá na svojom. Podľa šéfa opozičnej strany Smer-SD videá, ktoré unikli z rúk polície priamo do redakcie niektorých médií boli nahraté a zverejnené v rozpore so zákonom. Fico hovorí zjavnom narúšaní pilierov právneho štátu a upozornil na to aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Hlavu štátu vyzval, aby prelomila svoje mlčanie a verejne odsúdila, ako hovorí, nekalé praktiky, ktoré spustila polícia. Expremiér je presvedčený, že ide o útoky namierené proti slovenskej politickej opozícii.

Fico v utorok pred zástupcami médií upozornil, že spomínané videá boli vyhotovované ďalej aj napriek tomu, že vyšetrovateľ 18. októbra podal informáciu prokurátorovi, v ktorej tvrdí, že na základe obsahu nahrávok neexistujú informácie, ktoré by potvrdzovali spáchanie trestného činu pytliactva, čo mal byť oficiálny dôvod na začatie odpočúvania.

Fico: Na Slovensku je eminentné ohrozenie demokracie

„Vymysleli si dve mená pytliakov, ktorí tam akože niečo robili. Dňa 18.10.2021 vyšetrovateľ policajného zboru predložil okresnej prokuratúre správu, z ktorej vyplýva, že vykonanými úkonmi sa nepodarilo zistiť informácie oprávňujúce vzniesť obvinenie konkrétnej osobe, taktiež neboli zistené informácie, ktoré by potvrdzovali spáchanie trestného činu,“ uviedol Fico. Médiá podľa neho vedeli, že nejde o trestnú činnosť, ale aj tak materiál zverejnili, aby poškodili Smer-SD. „Máme právo konštatovať, že na Slovensku je eminentné ohrozenie demokracie,“ skonštatoval s tým, že sa voči opozícii používajú nekalé metódy.

Pokojne to všetko zverejnite, lebo tam nič nie je“

V rozhovoroch rozoberali podľa Fica súkromné veci, ktoré nezakladajú žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť. Dodal, že boli zaznamenané v rozpore so zákonom. Fico zopakoval, že v nahrávkach nič nie je“. Pokojne to všetko zverejnite, lebo tam nič nie je,“ doplnil. Hovorí o rozvrátenom právnom štáte a porušovaní práv.

Výzva smerovala aj na prezidentku

Šéf Smeru hovorí o nelogických súvislostiach, ktoré podľa neho napĺňajú podstatu svojvôle v práci vyšetrovateľov a vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa konečne vyjadrila k odpočúvaniu poľovníckej chaty aj verejne: „Vyzývam vás, aby ste sa vyjadrili k odpočúvaniu opozičných politikov a k ich stretnutiam, ktoré opoziční politici mali s obhajcami v obzvlášť závažných medializovaných kauzách, kde som sa vždy staval za tých ľudí, lebo ich považujem za nezákonne väznených.“

Šéf Smeru avizoval podávanie trestných oznámení

Fico podotkol, že nie je akceptovateľné, aby polícia na základe falošného krytia o pytliactve odpočúvala predstaviteľov opozície rovnako, ako aj rozhovory medzi advokátmi obvinených. Predseda Smeru-SD avizoval podávanie trestných oznámení v súvislosti s nahrávaním rozhovorov na chate s advokátmi. Očakáva tiež, že orgány činné v trestnom konaní vyvodia trestnoprávnu zodpovednosť voči tým, ktorí podľa neho nezákonne sledovali a vyrábali záznamy. Fico tvrdý odkaz v tejto súvislosti vyslal aj smerom k zástupcom slovenských médií.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Vo viacerých médiách boli minulý týždeň zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.

Medializovanie nahrávok prišlo po tom, ako prokuratúra informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tibor Gašpar odchádza z väzby v Banskej Bystrici 4. novembra 2021.
  2. Viliam Karas, šéf Slovenskej advokátskej komory.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico odkázal Čaputovej: Konečne sa venujte aj odpočúvaniu opozície!

KOMENTOVALI STE: