eReport.sk
Na archívnej snímke Daniel Lipšic, v pozadí Robert Fico.
Na archívnej snímke Daniel Lipšic, v pozadí Robert Fico. Foto: tasr

Lipšic odmieta politickú motiváciu: Stíhame nominantov tejto i bývalej vlády!

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic veľmi rád využíva štedro poskytovaný mediálny priestor a verejne komunikuje nielen stanoviská úradu, ktorému šéfuje, ale aj svoje vlastné názory na aktuálnu politickú situáciu. Niekedy je skutočne ťažké oddeliť jedno od druhého. Tentokrát sa podelil o svoje stanoviská v internetovej relácii TV Markíza.

O kauze sporného odpočúvania opozičných politikov a advokátov v priestoroch poľovníckej zo strany polície a vyšetrovateľov NAKA Lipšic povedal, že nemalo ísť len o podozrenie z trestného činu pytliactva, ale aj o podozrenie z trestného činu, ktorý sa dotýka legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Lipšic zároveň v relácii potvrdil, že je osobne presvedčený, že išlo o legálny odposluch, ktorý odsúhlasil sudca a bude môcť byť použitý aj v iných trestných veciach.

“Prenos odposluchu neprebieha on-line”

Špeciálny prokurátor zároveň uviedol, že k sledovaniu stretnutí opozičných politikov a advokátov došlo náhodne. Ako povedal to “či niečo je, alebo nie je v nahrávkach, vyhodnotia orgány činné v trestnom konaní, potenciálne v budúcnosti súd.”

Špeciálny prokurátor odmieta úvahy o tom, že sa odpočúvanie malo po niekoľkých dňoch prerušiť, keďže sa zistilo, že na danej chate nedochádza k žiadnemu pytliactvu, čo bol vlastne aj dôvod na spustenie sledovania. “Prenos odposluchu neprebieha on-line. V nejakom okamihu sa musel vybrať dátový nosič, ktorý na chate bol, prehrať a vyhodnotiť. Nebolo to hneď,” vysvetlil.

Lipšic je za to, aby sa urobila kontrola, ale je presvedčený o legálnosti odposluchu. “Samozrejme, že osoby, ktoré sú podozrivé, ho spochybňujú,” podotkol. Nemyslí si ani to, že k advokátskej činnosti patrí stretávanie sa s nevypočutými svedkami a navádzanie ich na výpovede. Povedal to v reakcii na prítomnosť zástupcov obvinených na poľovníckej chate.

Nezaujíma nás politické zafarbenie obvineného

Bývalý minister vnútra a spravodlivosti podržal v diskusnej relácii aj svojich terajších kolegov z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí podľa neho postupujú výlučne v medziach zákona. “Trestné stíhania vedieme voči podozrivým, ktorí sú v našej vecnej príslušnosti, nech majú alebo nemajú akúkoľvek politickú príslušnosť,” podčiarkol Lipšic s tým, že tvrdenia o účelových politických stíhaniach odmieta.

Ak sa realizuje nejaký odposluch, podľa Lipšica je to vždy v rámci zákona a toho, čo povolia príslušné súdy. “Nezaujíma nás politické zafarbenie obvineného, ale trestný čin. Stíhame nominantov aj tejto i bývalej koalície,” uviedol.

Očistec vraj ide do finále, prokurátorská vojna nie je

Lipšicov úrad podľa slov svojho šéfa finalizuje vyšetrovanie veľkých káuz a chce ich poslať pred súd. V súvislostiach s kauzou Očistec hovoril Lipšic o prítomnosti silnej dôkaznej situácie. “Táto kauza je vo finále, prebieha preštudovanie spisu procesnými stranami a bude podaná obžaloba,” spresnil.

Vzťahy medzi ním a generálnym prokurátorom sú podľa Lipšica štandardné. Stretávajú sa vraj pravidelne, a to hlavne na operatívnych poradách. “Pracovne komunikujeme. Z mojej strany to nie ja antagonizmus, snažím sa mať nadhľad,” povedal na Lipšic na adresu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. V otázkach spolupráce so Slovenskou informačnou službou Lipšic podotkol, že by mohla byť aj lepšia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rok 2020: Lukáša K. privážajú na súd v Pezinku.
  2. Veronika Remišová (Za ľudí).
  3. Tibor Gašpar po prepustený z väzby v Banskej Bystrici.
  4. Viliam Karas, šéf Slovenskej advokátskej komory.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic odmieta politickú motiváciu: Stíhame nominantov tejto i bývalej vlády!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti