eReport.sk
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník.
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník. Foto: tasr

Rezník končí. Zlé rozhodnutia, vzbury aj politika. Čo všetko šéfovi RTVS napokon zlomilo krk?


V roku 2017 dosiahol historický úspech, keď z neho riaditeľa RTVS urobilo až 95 poslancov. Už vtedy čelil kritike, že na stoličku šéfa verejnoprávnej televízie zasadne aj vďaka hlasom kotlebovcov. Jaroslava Rezníka vnímali ako profesionála, ktorí už riadil verejnoprávne inštitúcie ako rozhlas či TASR. Do funkcie ho presadil vtedajší predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Andrej Danko na snímke, ktorú zverejnila satirická stránka.
  2. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  3. Riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan na snímke z roku 2018.
  4. Podpredseda Rady RTVS Martin Kákoš.
  5. Kritická stránka naložila liberálnym médiám
  6. Predseda Rady RTVS Igor Gallo.

A práve spojenie Rezníka s Dankom spôsobovalo riaditeľovi RTVS najväčšie problémy. Jeho náklonnosť k SNS sa začala prejavovať na často nekritických príspevkoch voči vtedy vládnej strane v spravodajstve.

Nespokojní redaktori žiadali na verejných fórach výmenu šéfov v spravodajstve, či dokonca odchod samotného Rezníka. Napokon sa rozhodli odísť sami.

V kuloároch sa hovorilo o sporoch medzi zvyšnými koaličnými stranami, ktorými boli Smer-SD a Most-Híd, nakoľko národniari dostávali vo verejnoprávnej inštitúcii neprimeraný priestor. Danko bol častým hosťom aj politických diskusných relácií. Kritické hlasy voči tomuto prístupu sa začali postupne ozývať aj zvnútra televízie.

Nešťastné rozhodnutie

K zásadnému zlomu v jeho vedení ale došlo po tom, ako sa v januári 2018 zo dňa na deň rozhodol zrušiť publicistickú reláciu, ktorá ako jediná v RTVS robila investigatívu, známu pod názvom Reportéri. Na jej čele stál Pavol Féjer. Zastavenie relácie bolo opäť spájané okrem iného s tlakom SNS, ktorej sa nemali páčiť niektoré príspevky odvysielané v rámci programu. Nasledovala hlasná kritika, otvorený list zo strany redaktorov a zamestnancov televízie mierený proti riaditeľovi. Po verejnom tlaku sa Rezník rozhodol reláciu obnoviť od septembra toho istého roku. Vtedajší šéf Reportérov ale z televízie odišiel.

Puč v spravodajstve

Po odchode Fejéra nasledoval nedobrovoľný odchod ďalšej tváre spravodajstva Oľgy Bakovej. To už ale spustilo masívnu vzburu redaktorov spravodajstva. Tí v otvorenom liste a verejne kritizovali politické zásahy, prepustenie z ich pohľadu profesionálnych novinárov, rozhodnutia a neprofesionálny prístup niektorých členov vedenia.

K výraznej kritike došlo opäť aj v roku 2022, konkrétne po vypuknutí vojny na Ukrajine. RTVS ako jediná zo slovenských televízií nebola schopná na ruský útok zareagovať okamžite.

Nespokojní redaktori žiadali na verejných fórach výmenu šéfov v spravodajstve, či dokonca odchod samotného Rezníka. Napokon sa rozhodli odísť sami. Zaujímavosťou je, že mnoho z nespokojných odídencov dnes pracuje pre súčasných členov vlády, či predstaviteľov koaličných strán. V médiách zostal len zlomok z nich.

Neskorá reakcia na vojnu

Po týchto zmenách sa situácia v RTVS v rámci možností upokojila. K výraznej kritike došlo opäť aj v roku 2022, konkrétne po vypuknutí vojny na Ukrajine. RTVS ako jediná zo slovenských televízií nebola schopná na ruský útok zareagovať okamžite, ako by sa od verejnoprávneho média očakávalo. V tomto prípade si ale Rezník sypal popol na hlavu. Na poste šéfa spravodajstva takmer okamžite skončil Wahram Chuguryan, ktorého prácu kritizovali jeho podriadení dlhodobo. Ako reakciu na kritiku Rezník zaradil do vysielania mimoriadne relácie v súvislosti s informovaním o vojne.

Rezníka mal v zuboch aj Čekovský z OĽANO

Pripomíname, Rezník takpovediac ležal v žalúdku aj niektorým súčasným vládnym politikom. Azda najvýraznejším kritikom šéfa RTVS bol poslanec OĽANO a predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský. Mimochodom, odídenec z verejnoprávnej televízie, kde pôsobil v minulosti ako reportér. Čekovský verejne Rezníkovu kompetentnosť opakovane spochybňoval, dokonca ho až kriminalizoval v súvislosti s hospodárením v bratislavskej Mlynskej doline.

Napriek všetkému je potrebné pripomenúť, že počas jeho vedenia dokázala televízie vybudovať nové televízne okruhy – Trojka, spravodajská :24, či Šport, ktorý úspešne odštartovala tohtoročná zimná olympiáda.

„Pozorne sledujem opakované lživé a vykonštruované tvrdenia predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského a ostro sa ohradzujem voči informáciám, ktoré zverejnil. Tieto informácie považujem za účelové, zavádzajúce a lživé, vyjadrenia pána Čekovského sú hrubým poškodzovaním môjho mena. Po útokoch na moju osobu v súvislosti s mojím pôsobením v RTVS, ktoré sa ukázali ako nepodložené, skúša pán Čekovský spochybniť moje pôsobenie aj na predchádzajúcom pracovisku. Doteraz som na zverejnené informácie nereagoval, ale vzhľadom na vážnosť aktuálnych vyjadrení pána Čekovského využijem všetky zákonné možnosti na očistenie svojho mena právnou cestou,“ reagoval na koaličného poslanca Rezník v októbri 2020.

Faktom je, že ani jedna z vyššie spomínaných udalostí Rezníkovi nepomohli a podpísali sa na tom, že v RTVS po piatich rokoch končí. Napriek všetkému je potrebné pripomenúť, že počas jeho vedenia dokázala televízie vybudovať nové televízne okruhy – Trojka, spravodajská :24, či Šport, ktorý úspešne odštartovala tohtoročná zimná olympiáda.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rezník končí. Zlé rozhodnutia, vzbury aj politika. Čo všetko šéfovi RTVS napokon zlomilo krk?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: