eReport.sk
Kristián Čekovský
Kristián Čekovský. Foto: tasr

Reportérky ohrozili vakcinačný program na Slovensku, tvrdia poslanci, ktorým velí Čekovský

Mediálny výbor parlamentu sa v stredu zaoberal reportážou dvoch reportérok RTVS o úmrtí 38-ročnej ženy z Vranova nad Topľou po očkovaní vakcínou od AstraZeneca. Tvrdenia predsedu mediálneho výboru parlamentu Kristiána Čekovského (OĽANO) na margo reportáže o očkovaní vakcínou od AstraZeneca považuje RTVS za nekorektné a za neustále znevažovanie práce redaktorov spravodajstva RTVS. Ubezpečuje, že k vzniknutej situácii sa postavila zodpovedne a s absolútnou vážnosťou a boli vyvodené adekvátne dôsledky. Informovala o tom hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Poslanci výboru vo svojom stredajšom uznesení skonštatovali, že odvysielanie zavádzajúcej reportáže ohrozilo vakcinačný program a naštrbilo dôveru verejnosti v očkovanie.

RTVS: K situácii sme sa postavili zodpovedne

„Uvedomujeme si, že RTVS ako verejnoprávne médium má veľkú zodpovednosť voči divákom a poslucháčom a zároveň sme si vedomí aj svojho pochybenia. Je však dôležité postaviť sa k prípadným pochybeniam zodpovedne, a tak sme konali aj v tomto prípade. K situácii sme sa postavili zodpovedne s absolútnou vážnosťou,“ zdôraznila Pivarčiová.

Pripomenula, že na základe záverov Etickej komisie vyvodili adekvátne dôsledky a RTVS urobí všetko pre to, aby sa v budúcnosti takýmto pochybeniam predišlo. RTVS opätovne poznamenala, že zámerom reportáže nebolo v žiadnom prípade vyvolať pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, označenie reportáže ako „manipulatívnej“ považuje za nekorektné.

Citácia nebohej učiteľky bola podľa televízie v poriadku

Ostro sa ohradzuje aj voči tvrdeniam, že v reportáži boli zmanipulované vyjadrenia nebohej učiteľky. RTVS argumentuje tým, že skrátenie citácie pri jej opakovanom používaní v rámci reportáží bežným novinárskym štandardom. Pôvodný význam citácie aj po jej skrátení poľa RTVS zachovaný bol. RTVS zároveň pripomína, že sa téme vakcinácie, odbúravaniu nedôvery verejnosti a vyvracaniu nepravdivých a zavádzajúcich informácií v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 venuje dlhodobo.

Na reportáž reagovalo kriticky viacero inštitúcií

Mediálny výbor parlamentu sa v stredu zaoberal predmetnou reportážou RTVS, ktorá spojila úmrtie 38-ročnej ženy z Vranova nad Topľou s očkovaním vakcínou od AstraZeneca. V jeho uznesení sa konštatuje, že odvysielanie zavádzajúcej reportáže ohrozilo vakcinačný program a naštrbilo dôveru verejnosti v očkovanie. Za hlavné problémy reportáže považuje výbor zmanipulované vyjadrenie učiteľky, emotívne spracovanie a navodenie súvislosti úmrtia s očkovaním. Za závažné zlyhanie označuje výbor aj konflikt záujmov redaktorky. Predseda výboru pre kultúru a médiá tiež podal v tejto súvislosti sťažnosť na Radu RTVS, ktorá by sa týmto prípadom mala zaoberať už vo štvrtok (25. 3.).

Na odvysielanú reportáž reagovalo kriticky viacero inštitúcií, napríklad Ministerstvo zdravotníctva SR, Štátny ústav pre kontrolu liečiv či Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Reportérky ohrozili vakcinačný program na Slovensku, tvrdia poslanci, ktorým velí Čekovský

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti