eReport.sk
Juraj Blanár a Veronika Remišová v štúdiu RTVS.
Juraj Blanár a Veronika Remišová v štúdiu RTVS. Zdroj: rtvs.sk

VIDEO Remišová “zamrzla”. Podpredseda Smeru ju doslova zatlačil do kúta: Vidíte ten dvojaký meter?

Ďalšia televízna diskusia, ktorá jej zrejme nevyšla úplne podľa predstáv! Líderka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová sa opäť dostala do situácie, v ktorej by len máloktorý volič rád videl svojho obľúbeného politika. Môže si však za to sama. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 totiž opakovane odmietla odpoveď jasne a priamo na jednoduchú otázku. A skúsenejší politický protivník, opozičný poslanec a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár, to veľmi šikovne využil. Remišovej nastavil zrkadlo politickej kultúry, po ktorej opakovane volá ona aj jej strana. Vicepremiérka sa k slovám Blanára už radšej vôbec nevyjadrila. Ako sa obrazne hovorí, doslova zamrzla.

Inkriminovaná situácia nastala vo chvíli, keď sa diskusia zvrtla smerom k ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina), ktorého rezort vyplatil štátnu pomoc počas pandémie aj pre schránkové firmy vo výške od 7 do 24 miliónov eur. Ako je známe, objem peňazí, ktoré odoslali úradníci pezinského okresného úradu práce pochybným či dokonca fiktívnym spoločnostiam, však nemusí byť konečný.

Pohľad do štúdia RTVS počas relácie O 5 minút 12, keď spolu diskutovali Blanár a Remišová. – Foto: rtvs.sk

Remišová v diskusii uviedla, že verí, že bude že sa táto megakauza koalície vyriešená a vinníci budú bezprecedentne a exaktne potrestaní. Zneužívanie pomoci pritom označila za chrapúnstvo. Na otázku, či má za to minister práce Krajniak prevziať zodpovednosť priamo neodpovedala, iba dookola poukazovala na to, že minister sám prípad postúpil polícii. Keď dostal slovo Blanár vyjadril sa, že šéf rezortu práce je zodpovedný a Smer pripravuje preto návrh na jeho odvolanie. Toto však nebolo zďaleka všetko, čo politik opozície k téme povedal.

Prinášame vám prepis toho, ako sa nedeľná debata vyvíjala, názor si už urobte sami:

Moderátor: Vás teda presvedčil (minister Krajniak – pozn. red.), že za tým nie je nič viacej?

Remišová: Celá vec bola postúpená polícii, na NAKA. A ja verím, že vec vyšetrí a vinníci budú bezprecedentne a exaktne potrestaní. Nie je predsa možné, aby niekto zneužíval pomoc, ktorá bola určená pre podniky, pre podniky v ťažkostiach, aby ju takýmto, doslova chrapúnskym spôsobom, štyria úradníci zneužívali.

Moderátor: Vy ste volali po politickej kultúre. Mal by na základe týchto udalostí pán minister zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii?

Remišová: Ja si myslím, že v prvom rade… Jednak na dané zistenia prišla kontrola ministerstva, pokiaľ viem. A následne celú vec okamžite minister okamžite postúpil na NAKA. Toto považujem za mimoriadne dôležité.

Moderátor: NKÚ hovorí, že tá kontrola ministerstva bola neúčinná. Znamená to, že si máme myslieť, že takáto situácia ako nastala v Pezinku, mohla byť aj na inom okresnom úrade na Slovensku?

Remišová: To musí preveriť polícia aj kontrola ministerstva sociálnych vecí.

Moderátor: Čo sa týka teda toho odstúpenia (ministra Krajniaka), ste mi neodpovedala? Či by mal prebrať tú politickú zodpovednosť za to, aj keď teda on tvrdí, že hneď ako sa to dozvedel, urobil maximum preto, aby sa to vyriešilo.

Remišivá: Hlavne postúpil vec polícii, pretože, však mali sme tu kauzy aj v minulosti, ale ako sa tie kauzy riešili – to si treba povedať. Keď sme upozorňovali napríklad na pochybenia, keď som bola v opozícii, na pozemkovom fonde na podozrenia z úplatkov, na podozrenia z korupcie, tak vládna koalícia nič nerobila a nič sa nestalo. A špičky polície kauzy zametali. A čo vidíme dnes? Bývalá riaditeľka pozemkového fondu sa priznala, že brala obrovské úplatky. Čiže až teraz sa tie kauzy vyšetrujú a teraz sa tie kauzy doťahujú do konca. Predtým vláda zametala, kryla, nevyšetrovala a nepostúpila polícii.

Moderátor: Čiže má (minister Krajniak) vašu dôveru, na základe toho, čo ste povedali?

Remišová: Pokladám za veľmi dôležité, že okamžite ako boli zistenia, postúpil ich polícii a verím, že polícia to vyšetrí.

Moderátor: Pán Blanár vás presvedčil pán Krajniak na tej piatkovej tlačovke? Teda, že za to môžu iba tí štyria úradníci z Okresného úradu v Pezinku?

Blanár: Prepáčte mi, ja sa musím naozaj usmievať, lebo pri priamej otázke, či ju presvedčil minister Lengvarský alebo pán Krajniak, nikdy pani ministerka neodpovedá priamo. Náš názor ako strany Smer-SD je jasný. Ideme dať návrh na odvolanie pána Krajniaka, lebo toto je flagrantné porušenie všetkého toho, čo oni si v programovom vyhlásení vlády schválili. Ja sa spýtam pani ministerky. 2. októbra 2018 opozícia povedala toto: Stal sa zločin a tento zločin sa nemohol stať bez toho, aby o tom najvyššie špičky na rezorte vedeli. Preto ministerka (vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková) musí odstúpiť. Bolo to v súvislosti s únosom Vietnamca. Viete kto to povedal?

Remišová: No povedzte

Blanár: No povedala to pani Remišová! Pani Remišová, a viete ako dopadlo vyšetrovanie únosu Vietnamca? Celé bolo zrušené, konkrétne, že bolo neodôvodnené. Dnes sa ale dozvedáme, že keď sa to týka ich vlády, pani Remišová má svoju stoličku garantovanú pánom Matovičom, tak sa jej za každú cenu bude držať a nebude odpovedať, či má minister Krajniak jej dôveru alebo nie. Ona potrebuje teraz, aby sa to vyšetrilo. Vidíte ten dvojaký meter, aký tu má pani Remišová? Ako ja potom môžem diskutovať s človekom, ktorý má dvojaký meter, preukázateľne som jej to teraz dokázal. Prispôsobuje si to tak, ako chce. Veď ona už ani nevie, pani ministerka, že čo povedala v roku 2018. Ona chcela vtedy okamžite, aby pani ministerka vnútra (Denisa Saková) odstúpila. Pritom to vôbec nebolo vyšetrené a dopadlo to tak, že vôbec nikto nebol ani odsúdený, dokonca sa zrušilo to obvinenie. Pani ministerka, vy by ste mali povedať, aby ste si zastali svojho slova, myslím si, že si nestojíte za svojim slovom, mali by ste povedať: Pán Krajniak pochybil a ak chceme to, čo sme hovorili v programovom vyhlásení vlády dodržať, pán Krajniak by mal odstúpiť a ja trvám na tom. V prípade, že ak neodstúpi, tak odstupujem ja a naša strana ide z koalície. To by bol principiálny prístup z vašej strany a slová potvrdzujúce, ktoré síce hovoríte, ale nerobíte…”

PS: Remišová na tieto Blanárove slová nepovedala nič, diskusia pokračovala debatou, že “pri pandémii musela byť pomoc rýchla” a opäť pripomenula, že “pán Blanár vy ste tu boli 12 rokov”… A dostala sa dokonca aj ku diaľniciam.

Blanár v pondelok na sociálnej sieti zverejnil video, ktoré zahŕňa aj jeho vyjadrenia, ktoré spomíname v článku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Zuzana Čaputová počas videopríhovoru.
  3. Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  5. Veronika Remišová (Za ľudí)
  6. Veronika Remišová (Za ľudí)
  7. Veronika Remišová.
  8. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS

Zdroj: fb//jurajblanarsk

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Remišová “zamrzla”. Podpredseda Smeru ju doslova zatlačil do kúta: Vidíte ten dvojaký meter?

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport