eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO) a Veronika Remišová (Za Ľudí)

Matovič a Remišová sa zhodli: Niekto tu robí nadprácu, musíme vykolíkovať priestor

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) a vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) sa zhodujú na potrebe lepšieho vymedzenia kompetencií Generálnej prokuratúry (GP) SR a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Za dobré považujú aj možné samostatnejšie fungovanie špeciálnej prokuratúry.

Obaja rovnako považujú za dobré, aby v koalícii zotrval aj Boris Kollár s hnutím Sme rodina. Kollár na otázky o odchode Sme rodina z koalície reagoval tým, že všetko je možné. Zatiaľ ale podľa jeho slov platí koaličná dohoda a chce dotiahnuť napríklad výstavbu nájomných bytov či exekučnú amnestiu. Posilnenie kompetencií ÚŠP označil za neprijateľné. Vyplýva to z vyjadrení pred pondelkovým rokovaním koaličnej rady.

Prekáža im, že Žilinka Lipšicovi zatrhol účasť v skupine

Matovič ani Remišová zatiaľ nepovedali konkrétne plánované zmeny, na ktorých by mala pracovať odborná skupina zriadená v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách. Za náznak toho, že špeciálna prokuratúra by mala pôsobiť samostatnejšie, označili aj nedovolenie účasti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi na pondelkovom zasadnutí skupiny zo strany šéfa prokuratúry Maroša Žilinku.

“Musíme vykolíkovať priestor generálnej prokuratúry a špeciálnej prokuratúry. Musíme jednoznačne určiť ihrisko, kde za spravodlivosť a zákonnosť postupov prokurátorov zodpovedá generálny a kde špeciálny prokurátor,” povedal Matovič. Javí sa mu, že jedna z týchto zložiek robí nadprácu. Hovorí o vychýlených kompetenciách v prospech GP. Spravodlivé by podľa neho bolo, keby GP zodpovedala za bežné trestné činy, a keď už bol ÚŠP zriadený na dozorovanie závažnejších vecí, ako napríklad korupcia, či organizovaný zločin, tak by v tom mal mať kompetencie od začiatku po koniec.

Bude potrebná silná politická vôľa, pripomína Remišová

Remišová dodala, že na zasadnutí skupiny padli viaceré užitočné pripomienky a návrhy. Dodala, že ich bude musieť skupina dostať do legislatívnej podoby, sfinalizovať a následne bude potrebná silná politická vôľa na ich presadenie.

Obaja politici veria, že v koalícii ostane aj Boris Kollár. Remišová dúfa, že aj jemu ide o to, aby bola mafia spravodlivo potrestaná a aby sa uplatňovali princípy právneho štátu. Matovič uviedol, že s Kollárom budú hovoriť na koaličnej rade i po nej. Na otázku, či šéf Sme rodina podporí zmeny vplývajúce zo zasadnutí pracovnej skupiny odpovedal, že bude rád, ak sa k nim pridá a “prestane trošku trucovať”. Ak by ale Kollár odišiel a minister financií by mal ostať v tandeme s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), museli by obaja podľa slov Matoviča predradiť verejný záujem nad osobný. Líder OĽANO deklaroval, že to dokáže.

Kollár trvá na svojom

Kollár potvrdil, že Sme rodina nebude podporovať pracovnú skupinu. “To platí. Môžu sa rozhodnúť tak, že nás vylúčia a my tým pádom odídeme,” uviedol. Avizoval, že jeho hnutie nepodporí prípadné posilnenie kompetencií ÚŠP. Podčiarkol, že prokuratúra je monokratický orgán na čele s generálnym prokurátorom. V súvislosti s koaličnou dohodou pripomenul, že ju podpisoval hlavne pre očistu. “Aby sme sa zbavili jednej mafie, ale nedovolím, aby sme znovu vytvorili nejakú ďalšiu skupinu, ktorá si bude uzurpovať právo na spravodlivosť, ako to bolo za čias Roberta Fica,” dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pellegrini a Robert Fico.
  2. Eduard Heger (OĽaNO)
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport