eReport.sk

Rekonštrukcia kúpaliska v Kamennom mlyne stále v nedohľadne!


Návštevníci tzv. Kamenáča každoročne vyjadrujú veľkú nespokojnosť so stavom v akom kúpalisko je. Hovoria, že v bazéne je voda znečistená hmyzom, znečistené a klzké dno, na okrajoch nánosy špiny a často upozorňujú aj na večne studenú vodu. Nevôľu vzbudzujú aj pravidelné odstávky kúpaliska – až na päť dní.

Ľudia sa v lete chcú okúpať – no  kúpalisko je mimo prevádzky.

Podľa zákona sa musí bazén bez recirkulácie, aký je aj v areáli Kamenáča, raz za dva týždne vypúšťať, vyčistiť a následne napustiť čistou vodou. Pri každej takejto údržbe sa spotrebuje až 7000 m3 vody. Okrem spotreby vody je tento režim nerentabilný aj z hľadiska návštevnosti. V letnej sezóne 2023 je to takmer 30% z celkového času, počas ktorého by mohlo kúpalisko fungovať, keby malo zabezpečenú technológiu recirkulácie vody (ako má napr. kúpalisko Castiglione na Družbe).

Podľa riaditeľky Správy mestského majetku L. Klimentovej, by na vybudovanie recirkulačnej technológie bola potrebná nová budova strojovne, nová bazénová vaňa a kompletné prerobenie rozvodov, hovoríme o miliónových nákladoch. „Kúpalisko by však aj naďalej bolo stratové, keďže kúpať sa dá „len“ tri mesiace v roku.“ Technológia recirkulácie vody by však nepredišla iba pravidelným odstávkam kúpaliska, ale aj negatívnemu dopadu na zamestnancov, resp. majiteľov bufetov v areáli kúpaliska. Počas dní, keď je objekt mimo prevádzky, nemajú takmer žiadnych zákazníkov a zisk je minimálny.

Studená a čistá alebo zelená a teplá?

Ďalší problém, ktorý trápi návštevníkov, je večne studená voda. „Voda ľadová, špinavé šecko a vybíráte pomaly jak za aquapark… sa čudujem že tam ešte vôbec nekto chodzi… šak to je asi najhoršie kúpalisko v celém trnavském okrese.“ Toto je jedno z mnohých negatívnych vyjadrení návštevníkov Kamenného mlyna, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach. V tomto prípade by Kamenáču pomohli zariadenia na ohrev vody. Podľa L. Klimentovej, slnko vodu zohrieva rýchlo, vzhľadom na hĺbku bazéna (0,2 až 1,8m). Teplota vody sa pohybuje od 20 do 26 °C, v najplytších častiach je teplota ešte vyššia. „Kúpalisko Kamenný mlyn láka návštevníkov práve svojím jedinečným charakterom a lokalizáciou priamo v prírode, preto sa neuvažuje o možnosti dohrievania bazénovej vody.“

Okrem teploty, ľudí trápi aj kvalita vody. Tá nie je filtrovaná, je len chlórovaná. Chlór sa dávkuje priamo do bazéna a keďže je chlór prchavá látka, po zastavení dávkovania do bazéna postupne vyprchá. Podľa vyjadrení návštevníkov je voda znečistená a nedostatočne udržiavaná. Pomohli by filtračné zariadenia. Keďže sa od technológie recirkulácie vody upúšťa pre nedostatok financií, mesto v budúcnosti plánuje investovať do filtrácie, no to nič nezmení na legislatívnej povinnosti prevádzkovateľa umelého kúpaliska bez recirkulácie vody. Teda vodu každé dva týždne vypúšťať, bazén vyčistiť a opäť napustiť.

Alternatíva v súlade s prírodou: biobazén

Existuje alternatívny spôsob filtrácie vody, ktorý nie je finančne náročný a je v dnešnej dobe pomerne využívaný. Biobazén funguje na princípe filtrácie prostredníctvom rastlín. Na údržbu vody sa nepoužíva chlór, ale filtre vytvorené z vodných rastlín v boxoch bazénu. Bazén má dve časti – okrajovú čistiacu a hlavnú kúpaciu.  Niekoľko biobazénov je aj na Slovensku, napr. kúpalisko Borovica, kúpalisko Levočská dolina, Sninské rybníky (zdroj: nasavoda.sk). Tento typ kúpaliska je okrem symbiózy s prírodou tiež oku lahodiacim prvkom prírodných areálov. Nebolo by na škodu, aby sme si ujasnili, čo vlastne chceme. Moderné, fungujúce kúpalisko obklopené prírodou, ktorého areál bude plnohodnotne využiteľný aj mimo sezóny? Nestačilo by zabezpečiť, aby sa dalo v bazéne kúpať počas celého leta v teplej, čistej vode?

Budúcnosť kúpaliska – rekonštruovať chcú, no nevedia kedy a za koľko

Na sociálnych sieťach sa v pravidelných intervaloch každú letnú sezónu objavuje rovnaká oztázka. Dokedy bude kúpalisko v takomto stave a kedy sa konečne dočká obnovy?  „Taký krásny areál a nevyzerá o nič lepšie, ako pred 40 rokmi. To si Trnavčania nezaslúžia moderné mestské kúpalisko?“ Takéto ohlasy od návštevníkov  kúpaliska sú čoraz častejšie.

S touto otázkou sme preto oslovili riaditeľku Správy mestského majetku L. Klimentovú. Podľa nej „mesto Trnava má záujem toto kúpalisko revitalizovať. Zmenami by malo prejsť zázemie pre personál i prevádzky občerstvenia, obnoviť by sa mali sociálne zariadenia aj všetok potrebný mobiliár a vybavenie kúpaliska. Okrem toho chceme zrenovovať aj technologickú časť kúpaliska. O rozsahu rekonštrukcie rozhodne výška finančných prostriedkov potrebných na spomínané práce. Aktuálne sme v procese odborných konzultácií pred zhotovením projektovej dokumentácie rekonštrukcie a predpokladaná hodnota zákazky zatiaľ nie je známa. Následne, teda po obnove, by sme mohli sprístupniť areál celoročne ako oddychovú zónu a počas letných mesiacoch aj ako kúpalisko.“  

Peniaze za projekty áno, realizácia nikde… od roku 2007

Žiaľ zdá sa, že rekonštrukcia tohto areálu je stále iba v rovine úvah. Mestské zastupiteľstvo na ňu doteraz nevyčlenilo žiadne financie. Pred pár dňami zverejnilo mesto výzvu, v ktorej môžu obyvatelia pripomienkovať obnovu tohto areálu s využitím participatívneho rozpočtu. Otázne je, či celý projekt neostane na papieri, tak ako ten spred 7 rokov.

V rámci projektu „Mestské zásahy Trnava“ je od roku 2016 prihlásený projekt, v ktorom autori Ondrej Virág a Tomáš Svitek vypracovali návrh na rekonštrukciu a revitalizáciu areálu Kamenného mlynu. „Rekonštrukcia bazénovej plochy má prebehnúť neštandardným spôsobom, ktorý umožní jej multifunkčné využitie. Skvalitní sa pre potreby kúpania, ale zároveň sa umožní po sezónna konverzia bazéna na športovo-rekreačný park s konkrétnym využitím. To zahŕňa vybetónovanie povrchu bazénu, doplnenie nových viacúčelových hmôt, bezbariérový prístup, sprchy, brodiská a schodiská do bazénu, nový bezchlórový bazén, terénne úpravy v rámci areálu s doplnením nových komunikácii, lavičiek a ďalším vybavením.“

Celý projekt organizačne zastrešujú občianske združenia UzemnePlany.sk a OZ Publikum.sk. Okrem spomenutého projektu z roku 2016 je na stránke trnava.zasahy.sk zverejnený ďalší projekt revitalizácie ešte z roku 2007. Mesto má na stole dva vypracované projekty, o ktorých mohli v minulosti ľudia hlasovať a teraz predkladá ďalšiu výzvu, kde môžu občania vyjadriť svoj názor na obnovu spomenutého priestoru. Logicky si môžeme položiť otázku, či má vedenie mesta reálny záujem o rekonštrukciu Kamenáča, alebo či ide len o ďalší populistický ťah, aby mali čím živiť publikum na sociálnych sieťach mesta a primátora.

Snáď aspoň v tomto roku, už na tretí pokus neskončí celá vízia rekonštrukcie „v zásuvke“  tak, ako v roku 2016 a 2007. Keďže nikto tieto projekty nevypracúva zadarmo, z mestských daní sa na ne skladajú všetci Trnavčania.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rekonštrukcia kúpaliska v Kamennom mlyne stále v nedohľadne!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre