eReport.sk
Pápež František. Foto: tasr/ap

Pápež vo videoodkaze povedal, že Irak navštívi ako pútnik mieru. Splní sen svojho predchodcu

Pápež František si vo štvrtok, deň pred svojou historickou návštevou Iraku, uctil ľudí, ktorí tam trpia dlhoročným násilím, a dodal, že do krajiny prichádza ako “pútnik mieru”.

Vo videoodkaze 84-ročný pápež ponúkol ruku “bratom a sestrám ostatných náboženstiev”, ale takisto zdôraznil ťažké obete na životoch, ktoré priniesli kresťanské komunity v Iraku – podľa jeho slov bolo až “príliš veľa mučeníkov”.

Podnikne svoju prvú zahraničnú cestu

“Túžim sa s vami stretnúť, vidieť vaše tváre, navštíviť vašu krajinu, kolísku starodávnej a výnimočnej civilizácie,” uviedol František, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

“Prichádzam ako pútnik, kajúcny pútnik, aby som po rokoch vojny a terorizmu úpenlivo prosil Pána o odpustenie a zmierenie. Prichádzam ako pútnik mieru hľadajúci bratstvo, poháňaný túžbou modliť sa spoločne a kráčať spoločne, aj s bratmi a sestrami iných náboženstiev,” povedal.

František podnikne svoju prvú zahraničnú cestu odvtedy, čo pandémia koronavírusu pred rokom postihla Európu, a do Iraku pricestuje v piatok. Až do nedele ho čaká nabitý program. Uvítacie pútače s jeho podobou a titulom v arabčine “Baba al-Vatikan” už lemujú ulice na trase od centra Bagdadu až po šiitské posvätné mesto Nadžaf, asi 160 kilometrov južne od metropoly.

Stretne sa aj s veľkým ajatolláhom Alím Sistáním

Dláždia sa aj cesty a otvárajú kostoly, a to od mesta Ur, rodiska proroka Abraháma v juhoirackej púšti, až po spustošené kresťanské mestá na severe. K najvýnimočnejším momentom pápežovej cesty bude patriť stretnutie medzi štyri očami s veľkým ajatolláhom Alím Sistáním, najváženejším irackým šiitským duchovným, ktorý žije v prísnom ústraní. Najväčšou autoritou je aj pre mnohých šiitských moslimov vo svete.

Pápež František uskutoční cestu od 5. do 8. marca na pozvanie Irackej republiky a miestnej katolíckej cirkvi. Zahraničnú cestu absolvuje po viac ako 15 mesiacoch. Naposledy navštívil v novembri 2019 Thajsko a Japonsko. Návštevou Iraku splní sen svojho predchodcu, Jána Pavla II. – a to napriek pandémii a silnejúcemu násiliu.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy