eReport.sk
Peter Pellegrini a Robert Fico.
Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: tasr

NOVÝ PRIESKUM Kraľuje Hlas a Smer! Hegerova vláda by mala len 37 mandátov!

Predvianočný prieskum preferencií jednotlivých strán od agentúry Polis napovedá, že ľudia naďalej vôbec nie sú spokojní so súčasnou vládou a v tomto období by pravdepodobne ich sympatie získali skôr ľavicové opozičné strany. Vláda v takom zložení, v akom ju poznáme dnes, by mala od zostavenia parlamentnej väčšiny poriadne ďaleko!

Opozícia ďaleko pred súpermi, koalícia pohorela

Ak by sa voľby konali dnes, zvíťazila by strana Hlas-SD so ziskom 19,9 % hlasov. Na druhom mieste by skončila strana Smer-SD, ktorá by získala 16,8 % hlasov. Sociálno-demokratické strany dnes dominujú až natoľko, že tretia SaS by získala len 8,8 %. Ešte horšie sú na tom ďalšie vládne strany. OĽANO a Sme rodina by totižto získali hlasy len 6,1 % voličov, zatiaľ čo strana Za ľudí by sa ani nedostala do parlamentu. Do parlamentu by sa ešte dostalo Progresívne Slovensko so ziskom 6 %, KDH so ziskom 5,9 %, Republika so ziskom 5,8 %, Aliancia s 5,5 % a prekvapivo aj Kotlebovci ĽS NS, ktorých by volilo 5,2 % opýtaných. Mimo parlamentu by okrem vládnej strany Za ľudí ostala aj SNS, Dobrá voľba, či Vlasť.

Vláda by sa zostavovala ťažko

Najnovší prieskum vypovedá o veľmi komplikovanej politickej situácií na Slovensku. Je jasné, že pre zostavenie vlády by museli niektoré strany ustúpiť zo svojich požiadaviek na spoluprácu, resp. na nespoluprácu s konkrétnymi stranami. Dnešná vláda by nevznikla, keďže strany SaS, OĽANO a Sme rodina by nazbierali len 37 mandátov. Nemohla by však vzniknúť ani vláda dvoch sociálno-demokratických strán Hlas-SD a Smer-SD, keďže tie by dali dokopy 64 mandátov. Sociálna demokracia by teda musela otvoriť koaličné rokovania s inými stranami, ktoré by sa dostali do parlamentu. Ak by chceli pravicové strany vytvoriť koalíciu bez sociálnych demokratov, museli by vytvoriť až 7-koalíciu a ešte k tomu s účasťou jednej zo strán Republika a Kotlebovci ĽS NS, čo sa javí ako nereálny scenár.

Dvere by sa však teoreticky otvorili spolupráci medzi Hlasom-SD a pravicovými stranami. Hlas by však musel vytvoriť veľmi širokú koalíciu, ktorá by to mala v politickej praxi veľmi náročné. Zo strán SaS, OĽANO, Sme rodina, Progresívne Slovensko, KDH a Aliancia by sa totižto Hlas-SD musel dohodnúť s minimálne štyrmi, čo by znamenalo vznik krehkej koalície piatich strán.

Vysoký potenciál Smeru-SD

Zaujímavý je relatívne vysoký potenciál opozičnej strany Smer-SD, na ktorej čele stojí Robert Fico. Smer-SD totižto vyhral v tej časti prieskumu, v ktorej agentúra zisťovala druhú voľbu voličov – teda takú voľbu, akú by volič realizoval v prípade, keby sa nakoniec rozhodol nevoliť stranu, ktorú uviedol, ako svoju prvú voľbu.

Smer-SD v tejto štatistike získal až 18,1 %, čo mu spolu s jeho aktuálnymi preferenciami ukladá teoretický potenciál až na úrovni necelých 35 %. Vysoký potenciál zaznamenala aj strana Hlas-SD, ktorej súčet oboch štatistík odhaduje potenciál až na úrovni necelých 34 %.

FOTO Tabuľky odkazujúce na výsledky prieskumu agentúry Polis

Zdroj: topky.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 1. darčeky, Vianoce
 2. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz
 3. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
 4. Tomáš Taraba,
 5. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky strany Hlas-SD.
 6. Robert Fico (Smer-SD)
 7. Šéf Smeru Robert Fico
 8. Hotelová služba.
 9. Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)
 10. Slovenský premiér Eduard Heger
 11. Robert Kaliňák a predseda strany Smer – SD Robert Fico.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NOVÝ PRIESKUM Kraľuje Hlas a Smer! Hegerova vláda by mala len 37 mandátov!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti