eReport.sk
Nový pohľad na Titanic
Na snímke, ktorú poskytol Oceánografický ústav v massachusettskom Woods Hole, oblúk vraku Titanicu v roku 1986, ktorý leží 3 800 metrov pod hladinou Atlantického oceánu. Foto: TASR/AP

TITANIC ako ste ho ešte nevideli. Odborníkom sa podarilo skonštruovať reálny model vraku

Nový pohľad na Titanic. Pomocou diaľkovo riadených dronov sa podarilo vytvoriť vôbec prvý detailný 3D model najslávnejšieho vraku v dejinách – zaoceánskeho parníka Titanic, ktorý leží v hĺbke 3800 metrov na dne Atlantického oceánu.

Ako v stredu informovala britská stanica BBC, odborníci veria, že 3D model „vrhne nové svetlo“ na to, čo sa presne stalo s parníkom, ktorý sa potopil v roku 1912 počas svojej prvej plavby zo Southaptonu do New Yorku. V dôsledku nárazu parníka do ľadovca zahynulo viac ako 1500 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Al Pacino, Jennifer Lawrence, Richard Gere
  2. Nový pohľad na Titanic
  3. David Warner v snímke Cast a Deadly Spell z roku 1991.

Podľa analytika modelu Titanicu Parksa Stephensona „stále existujú základné otázky o lodi, ktoré treba zodpovedať“. Stephenson je presvedčený, že tento model je „jedným z prvých významných krokov k tomu, aby sa príbeh Titanicu posunul smerom k výskumu založenému na dôkazoch – a nie na špekuláciách“.

Kompletný pohľad na vrak

Titanic bol od objavenia vraku v roku 1985 už pomerne dôkladne preskúmaný. Je však taký obrovský, že v šere morskej hlbočiny dokázali kamery nasnímať len fragmenty rozpadajúcej sa lode, nikdy nie celú.

Nový sken zachytáva vrak v jeho celistvosti a poskytuje tak kompletný pohľad na Titanic.

Loď je rozlomená na polovicu, pričom predná a zadná časť sú od seba vzdialené približne 800 metrov. Vrak plavidla na morskom dne obklopuje obrovské „pole“ trosiek.

Nakrúcajú dokumentárny film

Skenovanie vraku vykonala v lete roku 2022 spoločnosť Magellan Ltd., ktorá sa zaoberá hlbinným mapovaním, a spoločnosť Atlantic Productions, ktorá o projekte nakrúca dokumentárny film.

Ponorky, diaľkovo ovládané tímom na palube špecializovanej lode, strávili snímaním vraku po celej jeho dĺžke a šírke viac ako 200 hodín. Zhotovili viac ako 700.000 snímok z každého uhla a vytvorili z nich presnú 3D rekonštrukciu, dodala BBC.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

TITANIC ako ste ho ešte nevideli. Odborníkom sa podarilo skonštruovať reálny model vraku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti