eReport.sk
ilustračná fotka

Má práca žien menšiu hodnotu?


Na stredu 15. novembra pripadol tento rok Deň rovnosti v odmeňovaní. Tento deň symbolizuje, koľko dní navyše musia ženy odpracovať, aby zarobili toľko ako muži. Ženy teda pracujú od polovice novembra do konca roka zadarmo.

Priemerný rozdiel je podľa Európskej komisie v rámci Európskej únie 13 percent. To znamená, že ak muž zarobí jedno euro, žena za rovnakú prácu dostane iba 87 centov.
Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová Deň rovnosti v odmeňovaní označili ako pripomienku potreby pokračovať v úsilí odstrániť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
„Rovnaká odmena za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty je jeden zo základných princípov EÚ. Bola stanovená v Rímskej zmluve v roku 1957,“ vyhlásili. Pokrok v odstraňovaní rozdielov v odmeňovaní žien a mužov podľa nich stagnuje. Rodové stereotypy naďalej ovplyvňujú ženy a mužov vo všetkých sférach života vrátane pracoviska.

Transparentné odmeňovanie

Európska komisia pracuje na presadzovaní rovnosti medzi ženami a mužmi v EÚ. Tento rok začiatkom júna vstúpila do platnosti smernica o transparentnosti odmeňovania. Podľa nej si zamestnanci budú môcť uplatniť svoje právo na rovnakú odmenu za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom práva na informácie o odmeňovaní. Ľudia, ktorí preukážu platovú diskrimináciu na základe pohlavia, musia dostať nápravu za nezaplatenú prácu a dostať za ňu spravodlivú odmenu.
Smernica tiež pomáha zamestnávateľom posúdiť, či v praxi ich mzdové štruktúry spĺňajú zásadu rovnakej odmeny. Členské štáty majú tri roky na jej zavedenie do vnútroštátneho práva. (TASR)

Aké rozdiely sú na Slovensku?

Citujeme z minuloročnej správy Inštitútu pre výskum práce a rodiny. „Pri stanovení Dňa rovnosti v odmeňovaní vychádzame z posledných údajov Eurostatu, kde bol rodový mzdový rozdiel  v neupravenej forme (ide o priemerné hodinové hrubé zárobky). V roku 2020 na Slovensku 15,8 % v neprospech žien, ide o zlepšenie o 2,6 % oproti minulému roku (2020 – pozn.red.). Priemer EÚ bol 13 %, Slovensko bolo desiate od konca“, hovorí analytik a výskumník národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie Andrej Kuruc.

Pri posudzovaní zlepšujúceho sa trendu bral Inštitút do úvahy, že išlo o údaje za rok 2020. Vtedy prepukla pandémia covidu, čo mohlo mať vplyv na príjmy mužov aj žien. Najmä zastavenie poskytovania rôznych odmien a bonusov, ktoré sa väčšinou poskytujú v odvetviach, kde obvykle dominujú muži, mohlo viesť k zníženiu tohto rozdielu. Teda nemusela byť za tým skutočnosť, že by sa mzdy žien výraznejšie zvýšili. Skôr mzdy mužov stagnovali, prípadne sa znížili. Pokrok bude možné posúdiť, ak sa zníženie potvrdí ako trend aj ďalšie roky, píše sa v správe Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

Aktuálna správa Inštitútu ešte nebola sprístupnená. Môžeme len dúfať, že Slovensko sa posunie v hodnotení Európskej komisie vyššie a nezostane desiate od konca.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Má práca žien menšiu hodnotu?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre