eReport.sk
konsolidačné opatrenia sa nevyhnú ani knihýám, foto-freepik
konsolidačné opatrenia sa nevyhnú ani knihýám, foto-freepik

Konsolidačné opatrenia


Po dlhých rokovaniach sa koalícia konečne dohodla na tak potrebných konsolidačných opatreniach. Počas vlád matovičovsko-hegerovsko-odórovskej ekipy sme prišli o takmer štyri miliardy eur.

Len nehospodárne vyhadzovanie peňazí počas tzv. pandémie nás vyšlo viac ako miliardu, protiprávne odovzdávanie vojenskej techniky na Ukrajinu takmer 700 miliónov, neadresné rozhadzovanie peňazí prostredníctvom zákonov schválených v NRSR nás stálo viac ako jeden a pol miliardy a zrušený bankový odvod takmer 400 miliónov eur. Tieto financie v rozpočte chýbajú a vláda musí zaplátať aspoň tie najväčšie diery. 

V súčasnosti nie je hádam jediný rezort, ktorý by nepocítil deficit rozpočtu. Napriek tomu, aby sme sa vyhli gréckej ceste (krach štátu) a splnili európske rozpočtové pravidlá, bude vláda musieť výrazne škrtať výdavky alebo zvyšovať príjmy. Do  konca volebného obdobia chce znížiť deficit verejných financií. Konkrétne z tohtoročných šesť percent HDP na tri percentá, teda o jedno percento ročne. V absolútnych číslach to znamená ušetriť za tri roky 3,9 miliardy eur. Teda prakticky toľko, o koľko nás predchádzajúce vlády za tri roky pripravili. Konsolidačné opatrenia by mali priniesť do štátneho rozpočtu 2,7 miliardy eur v budúcom roku. 

Čo čaká podnikateľov 

Konsolidačné opatrenia predstavil v utorok 17. septembra na tlačovej konferencii minister financií Kamenický. Ich súčasťou je najmä zvyšovanie daní, vrátane DPH. Pôjde o zdanenie finančných transakcií, ktoré sa dotkne podnikateľov a zvýšenie zdaňovania postihne aj energetické firmy a rafinérie. 23 percentná DPH bude aj na služby mobilných operátorov. 

Minister Kamenický ešte vymenoval odvetvia, kde sa daň zvýši, ale takmer všade bude aj „kozmetické“ znižovanie zdaňovania. To sa však dotkne najmä malých a stredných podnikateľov. 

Rodičia, deti a dôchodcovia 

Vláda bude šetriť aj na rodičovských príspevkoch, avšak dôchodcovia dostanú 13. dôchodok v minimálnej výške 607 eur, čo rodičovský príspevok vyrovná. Navyše – rodičovský príspevok sa netýkal rodičov, ktorých deti žijú v zahraničí, ani bezdetných dôchodcov.  Daňový bonus na dieťa pre nižšie príjmové kategórie by sa mal zvýšiť, s rastúcim príjmom však bude klesať. Zvýši sa cena za diaľničné známky, vláda chce ušetriť 10 % z platov úradníkov a štátnych zamestnancov. Šetrenie sa však nebude týkať zdravotníkov, učiteľov, vojakov, policajtov, hasičov a pracovníkov samosprávy. 

A čo ostatní občania

Občanov sa dotkne najmä zvýšenie DPH z 20 na 23%, s výnimkou sadzby na základné potraviny, lieky a učebnice – tá sa zníži z 10 na 5 % DPH, o jedno percento sa zníži daň na ostatné potraviny a na elektrickú energiu. Bude vo výške 19 %. Ladislav Kamenický však očakáva, že tento krok sa prejaví v citeľnom zdražovaní. Očakáva aj zvýšenie miery inflácie. Tá pod vplyvom zvyšovania DPH zrýchli na minimálne 4%.

Téma knihy 

Zarezonovala hádam najviac. Pokiaľ ide o knihy, na ktoré bola doteraz zvýhodnená sadzba 10 % DPH, ministrovi sa nešťastne podarilo oznámiť, že: „knihy sú doménou väčšinou bohatších vrstiev obyvateľstva,“ a sadzba DPH na ne sa zvýši na 23%. 

Toto vyvolalo okamžitú vlnu kritiky a vtipov na sociálnych sieťach. Napríklad si ľudia robia fotografie pred svojimi knižnicami s textom: „oficiálne potvrdené – som bohatý“.

Na 25 percentnú DPH na knihy reagoval na sociálnej sieti aj prezident Peter Pellegrini: „Knihy boli vždy symbolom vzdelania, ktoré má a musí byť dostupné všetkým. Netreba z kníh robiť symbol bohatých ľudí. O úspechu človeka by mal rozhodovať jeho talent a schopnosť tvrdo na sebe pracovať, nie to, či sa narodil do bohatej alebo chudobnej rodiny.“ 

Zvýšenie DPH na knihy komentovalo aj Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska: „Všetky prieskumy knižného priemyslu na Slovensku a dáta, ktoré z nich vyplývajú, potvrdzujú, že hlavným kupujúcim kníh je predovšetkým stredná trieda,“ upozorňuje združenie s tým, že súčasne je prekvapivo veľa kupujúcich aj medzi dôchodcami a ľuďmi s nižším príjmom. „Každá prekážka, ktorú štát kladie vydávaniu a predaju kníh, sa odzrkadlí v menšom počte vydávaných, kupovaných a teda aj čítaných kníh,“ konštatujú. Podčiarkujú, že tituly, ktoré ubudnú, pritom nebudú len tie komerčné, ale aj pôvodná slovenská tvorba.

Kto za nás vyjednával

Konsolidačné opatrenia za stranu Hlas SD vyjednával minister školstva Tomáš Druker, za SNS Tomáš Taraba. V súvislosti s DPH by sme radi pripomenuli Tarabov status na FB z mája roku 2021, keď vtedajšia vláda chcela zvýšiť DPH na 25 %: DPH je najzlodejskejšia daň akú štát môže od ľudí vyberať. Je to čisté parazitovanie na ľuďoch, ktorým štát už predtým zdanil ich zárobky a cez DPH ich ide zdierať druhýkrát ak tieto zdanené peniaze chcú minúť na jedlo, život a vlastnú existenciu.“ A čo to podľa Tarabu prinesie? Zníženie spotreby, zvýšenie cien a navýšenie inflácie, zníženie úspor obyvateľstva, nižší ekonomický rast, zníženie odbytu pre firmy, ktoré realizujú svoju produkciu a predaj na Slovensku a zvýšenie nezamestnanosti. 

Zmeny sa budú zavádzať postupne do októbra 2025.

Tieto vládne opatrenia sú ťažké a určite zasiahnu každého jedného z nás. Opäť tu máme „uťahovanie opaskov“. A bude nám hroziť opäť a opäť, ak sa budeme vo voľbách rozhodovať podľa sympatií a nie podľa rozumu. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konsolidačné opatrenia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre