eReport.sk
Kde je ľudskosť?! Organizácia Amnesty International Slovensko sa pozrela na to, aký postoj zaujal štát voči Rómom po požiari v osade v Telgárte.
foto zdroj: tasr

Amnesty International: Ódorova vláda zlyhala v riešení situácie Rómov po požiari v Telgárte


Kde je ľudskosť?! Organizácia Amnesty International Slovensko sa pozrela na to, aký postoj zaujal štát voči Rómom po požiari v osade v Telgárte. Dotknuté osoby dodnes žijú vo vlhkých stanoch a neľudských podmienkach. Poverená vláda, ktorá bola pri moci do októbra, problém neriešila. Rovnaký postoj zaujal aj Ondrej Lunter, predseda BB SK.   

Amnesty International Slovensko (ďalej len AIS) vydáva výskumnú správu, v ktorej sa venuje následkom požiaru v Telgárte. „Pri požiari, ku ktorému došlo 20. júla 2023 v najchudobnejšej časti rómskej osady v Telgárte, zahynul jeden človek a viac ako 100 ľudí vrátane 60 detí prišlo o bývanie. V dočasnom ubytovaní –⁠ nedostatočne izolovaných a vyhrievaných stanoch –⁠ zahynul v priebehu augusta 35-ročný muž,“ znejú základné informácie.

Kde je ľudskosť?!

Experti ľudsko-právnej organizácie vyhodnocujú, že v prípade riešenia situácie v Telgárte, postupovala vláda Ľudovíta Ódora nesprávne a diskriminačne voči dotknutým. „Adekvátna pomoc zasiahnutým osobám v Telgárte bola pomalá a systém krízového riadenia na viacerých úrovniach sa ukázal ako neefektívny. Absentoval primeraný dôraz na ľudské práva zasiahnutých osôb,“ pokračujú autori článku.

AIS zdokumentovala priebeh reakcie zodpovedných úradov na požiar v Telgárte a vyhodnotila, že situácia Rómov a Rómok je alarmujúca. Systematicky a dlhodobo sa im odopiera naplnenie práva na bývanie. AIS Slovensko prvýkrát navštívila Telgárt a Brezno 11. a 12. októbra 2023. Následne, 24. októbra 2023 absolvovala stretnutie s vedením Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.

Štát a obce majú povinnosti!

AIS zároveň informuje, že Zákon č. 42/1994 Z.z. O civilnej ochrane obyvateľstva určuje obciam povinnosť zostaviť Plán ochrany obyvateľstva, v ktorom sú identifikované konkrétne priestory v obci „na poskytnutie núdzového ubytovania a stravovania postihnutých a evakuovaných osôb“. AIS upozorňuje, že obec v tomto smere zlyhala. Nápomocný nebol ani predseda BBSK, Lunter. „V Pláne ochrany obyvateľstva obce Telgárt je na poskytnutie prístrešia určený Kultúrny dom. Tento priestor obec však momentálne prenajíma a v súvislosti s návrhom na umiestnenie Rómov doň sa zdvihla vlna nevôle od nájomcov, ako aj širšej verejnosti,“ informuje AIS.

Predseda BBSK Ondrej Lunter sa vyjadril, že to „nepovažuje za dobré riešenie a odmieta, že by títo ľudia mali byť ubytovaní v kultúrnom centre, ktoré naozaj ochromí život celej obce“. S týmto má ľudsko-právna organizácia, samozrejme, problém.

Vlhké stany v ktorých sa nedá dýchať

Ako sa pomoc vyvíjala? Prvých pár nocí po požiari strávili postihnuté rómske rodiny v priestoroch školy. Potom im MV SR poskytlo 6 nevyhrievaných 16-miestnych vojenských stanov. „Sekcia krízového riadenia MV zabezpečila zasiahnutým ľuďom pravidelnú teplú a suchú stravu, prístup k vode, jednej sprche a jednej práčke, ako aj pomoc s aktivitami pre deti,“ píše sa v správe AIS.

Podľa organizácie, od začiatku boli podmienky nevyhovujúce. „Do 16-miestnych stanov umiestnili viaceré rodiny spolu (v jednom stane 10 – 25 ľudí). Počas dažďa stany premokali …V stanoch sa hromadí vlhkosť. Všetok textil, posteľná bielizeň, koberce aj matrace sú takmer neustále mokré alebo vlhké. …Ľudia zasiahnutí požiarom ukázali Amnesty International podmienky v stanoch: „Všetko máme už mesiace mokré, nedá sa tu dýchať.“ AIS informuje, že koncom augusta už bolo zrejmé, že ubytovanie v stanoch je dlhodobejšie neudržateľné a ohrozujúce zdravie – nočné teploty v Telgárte už v auguste klesali pod 10 °C.

Európsky parlament Slovensko vyzýva na riešenie

V tejto súvislosti stojí za zmienku, že Európsky parlament si uvedomuje, že mnohé rómske osady stoja na nebezpečnej, rizikovej a nezákonne zabranej pôde. EP v tejto súvislosti vyzýva Slovensko, aby problém vyriešilo poskytnutím sociálneho bývania dotknutým osobám.  

Zo správy: „Podľa Rezolúcie Európskeho parlamentu z 5. októbra 2022 sa „mnohé rómske osady nachádzajú na nebezpečnej, rizikovej a nezákonne zabranej pôde, čo predstavuje veľkú prekážku pri hľadaní účinného spôsobu zlepšenia životných podmienok Rómov a je prekážkou pre investície zo strany Európskej únie. Európsky parlament vyzýva členské štáty, aby tento problém riešili na centralizovanej národnej úrovni a zároveň úzko spolupracovali s miestnymi a regionálnymi orgánmi prostredníctvom vykonávania politík súvisiacich s bývaním vrátane sociálneho bývania a inovačných politík.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. To, čo Ódor neurobil ani za niekoľko týždňov, sa dalo stihnúť za pár dní. Informuje M. Kaliňák.
  2. Kde je ľudskosť?! Organizácia Amnesty International Slovensko sa pozrela na to, aký postoj zaujal štát voči Rómom po požiari v osade v Telgárte.

Pomohlo kresťanské spoločnstvo

V Telgárte zatiaľ pomohli veriaci. Kresťanské spoločenstvo pomáhajúcich poskytlo dočasný vyhrievaný priestor na prenocovanie v podobe 3 unimobuniek. Krízová sekcia štátu (SKR MV), zatiaľ neprestala trvať na tom, že mimoriadna situácia a akútna kríza už pominula. Rovnakú rétoriku má OÚ Brezno. Tam kompetentní dodali: „Nemôže to predsa trvať dva roky. My nemôžeme bezdôvodne predlžovať trvanie krízovej situácie.“ Kompetentní SKR MV si myslia aj, že dotknutí ľudia „majú lepšie podmienky, ako mali vo svojich príbytkoch predtým.“

Následne sa veci predsa len dali do pohybu. BBSK vytvoril plán na poskytnutie unimobuniek aj so sociálnym zariadením a prístupom k infraštruktúre. „Unimobunky sú už v čase zverejnenia pripravené, nie je v nich však pripojená elektrina. Ľudia sú tak naďalej v takých podmienkach, ako popisujeme vyššie,“ informuje o najnovšom dianí AIS. Podľa organizácie však ani tieto unimobunky neriešia situáciu a nie sú podľa smerníc EP adekvátnym bývaním.

Situácia v Telgárte a riešenie krízy odzrkadľuje neschopnosť úradov prevziať zodpovednosť za pomoc ľuďom v krízovej situácii a stereotypujúce postoje zo strany štátu a nerómskej časti obyvateľstva Telgártu. Zároveň odhaľuje mieru rizika vzniku požiarov, ako aj hrubé porušovanie práva na bývanie Rómov a Rómok žijúcich nielen v Telgárte, ale aj v mnohých ďalších rómskych sídlach a štvrtiach na Slovensku,“ zhodnocuje v správe celkovo situáciu Amnesty International Slovensko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amnesty International: Ódorova vláda zlyhala v riešení situácie Rómov po požiari v Telgárte

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: