eReport.sk
Von der Leyen sa pustila do Žilinku
Predseda Smeru-SSD Robert Fico chce po voľbách nielen ochrániť národné záujmy Slovenska, ale najmä pomôcť ľuďom na Slovensku. Foto: yt/smersd

VIDEO Fico ozrejmil program Smeru pre vnútro a bezpečnosť: Ochránime národnoštátne záujmy!

Smer-SD bude v prípade účasti vo vláde robiť suverénnu zahraničnú politiku, ktorá bráni národnoštátne záujmy Slovenska. Tak dnes prezentoval ďalšie konkrétne body volebného programu sociálnych demokratov predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Vojna na Ukrajine, vzťah k USA, EÚ, Číne, či Rusku, alebo migračná kríza – to všetko sú horúce predvolebné témy, ku ktorým by mali mať kandidujúce strany jasné postoje.

Slovenská zahraničná politika

Podľa Fica je veľký rozdiel medzi obyčajnou zahraničnou politikou a slovenskou zahraničnou politikou, rovnako ako je podľa strany rozdiel medzi sociálnou demokraciou a slovenskou sociálnou demokraciou. Fico je dlhodobo obviňovaný z toho, že po voľbách zmení zahranično-politickú orientáciu Slovenska. Počas dlhých rokov vládnutia sa však tak nikdy nestalo a preto je očakávanie, že by tomu malo tak byť teraz, s určitosťou pritiahnuté za vlasy.

Ohrozením národnoštátnych záujmov Slovenska je sankčná politika Európskej únie, ktorá ohrozuje a poškodzuje hospodárske záujmy a životnú úroveň jej obyvateľov.

Robert Fico, predseda strany Smer-SSD

„Za ohrozenie národnoštátnych záujmov Slovenska budeme považovať všetky pokusy odňať členským štátom Európskej únie právo veta v zásadných otázkach. Ohrozením národnoštátnych záujmov Slovenska je sankčná politika Európskej únie, ktorá ohrozuje a poškodzuje hospodárske záujmy a životnú úroveň jej obyvateľov,“ približuje. Dodal, že nebude súhlasiť s takými cieľmi pri ochrane životného prostredia, ktoré budú viesť k ohrozeniu konkurencieschopnosti a národných ekonomík. Ďalej je to povinnosť členských štátov EÚ prijímať nelegálnych migrantov alebo sankcie pri ich odmietnutí, čo je v rozpore s víziou zahraničnej politiky strany. A je to tiež fakt, že EÚ nemá vlastnú zahraničnú politiku a je podriadená USA, kde by Smer vyvíjal primeraný tlak na to, aby EÚ bola suverénnejšia.

Ódora vyzývajú k dodržiavaniu zákona

Kritiku od Fica „schytal“ aj premiér SR Ľudovít Ódor. Ten ešte koncom minulého týždňa odmietal rokovať o migrácii a snažil sa vyvolať dojem, že migrácia nie je takým problémom, ako naznačujú dôkazy. „My chceme od Ódora jednu jedinú vec, aby dodržiaval zákon. Zákon v súvislosti s kontrolou vnútorných hraníc hovorí, že vláda môže v súlade s osobitným predpisom nariadením vlády ustanoviť, že sa dočasne obnovuje kontrola hraníc na vnútorných hraniciach a to v rozsahu a spôsobom, ktorý zodpovedá danej situácii. Ak nám prebiehajú tisíce migrantov cez zelenú hranicu, tak tam musí nasadiť tisíce vojakov a tisíce policajtov. A má ich. Počas dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach sa primerane uplatňujú ustanovenia tohto zákona upravujúce kontrolu hraníc na vonkajšej hranici. My môžeme prijať hocaké opatrenia, dokonca ak hovoríme o vonkajšej hranici a určitých podmienok je dokonca legitímny prostriedok ochrany tejto hranice aj plot,“ hovorí. Dnes teda platí, že ak stojí na zelenej hranici policajt a vojak a blíži sa nelegálny migrant, nemajú ho pustiť do krajiny. Ak by sa ďalej pokúšal, zaistia ho a nevydajú žiadne papiere a sú splnené všetky podmienky na jeho vyhostenie.

Zdroj: eReport

Pokiaľ ide o bezpečnosť, Ficova strana plánuje zaviesť štyri základné pravidlá. „Odmietame akékoľvek použite vojenskej sily bez medzinárodného mandátu a použitie sily v rozpore s medzinárodným právom na riešenie konfliktov. Ak budeme vo vláde, nikdy nepošleme našich vojakov do žiadneho vojenského dobrodružstva, ktoré nebude kryté medzinárodným právom a nebude kryté mandátom príslušných orgánov, ktoré môžu rozhodnúť o nasadení vojakov na vyriešenie konfliktu. Po druhé opakujeme, nesúhlasíme s navyšovaním výdavkov na obranu nad 2% HDP. Do akej miery mala právo pani prezidentka Čaputová takéto niečo odsúhlasiť vo Vilniuse? My si myslíme, že to, čo pani prezidenta urobila, na to nemala žiaden mandát, ani národná rada ju na to neoprávnila. V oblasti bezpečnosti hovoríme, že sa nebudeme cítiť viazaní žiadnymi záväzkami, ktoré v oblasti nákupu zbraní na seba prevzala takzvaná úradnícka vláda. A samozrejme budeme žiadať otvorenie zmluvy o obrannej spolupráci s vládou Spojených štátov, pretože táto zmluva je pre Slovensko ponižujúca,“ vymenoval Fico.

Odmietame akékoľvek použite vojenskej sily bez medzinárodného mandátu a použitie sily v rozpore s medzinárodným právom na riešenie konfliktov.

Robert Fico, predseda strany Smer-SSD

Vojnu na Ukrajine treba mierovo ukončiť

Smer aj naďalej zároveň odmieta nezmyslené predlžovanie vojny na Ukrajine s obrovským počtom obetí bez vytvárania medzinárodného tlaku na okamžité prímerie a začatie mierových rokovaní. Tiež nepodporí Ukrajinu vojensky, čo je záväzok, ktorý strana dala a bude vetovať prípadné členstvo Ukrajiny v NATO, pretože by to mohol byť začiatok tretej svetovej vojny. Pokiaľ ide o V4, Robert Fico uviedol, že fungovanie tohto spoločenstva prestalo preto, lebo na tom záležalo veľkým štátom v rámci EÚ. Pokým V4 fungovala, predstavovala silné regionálne združenie a presadzovala veľmi silné pozície.

Obnovia spoluprácu v rámci V4

„Ak budeme mať možnosť byť súčasťou vlády, vyvinieme maximálne úsilie, a bude to trvať niekoľko rokov, že dáme dohromady spoluprácu Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska v otázkach, ktoré nás spájajú do takej úrovne, ktorá opäť vráti túto V4 do pozície významného hráča,“ uviedol Fico. Zároveň jasne deklaroval, že členstvo Slovenska je v EÚ životne dôležité. To však neznamená, že sa nebude kriticky vyjadrovať k EÚ ako k celku ako aj k fungovaniu jej inštitúcií. Smer bude podľa slov jeho predstaviteľov rozvíjať priateľské a vzájomne výhodné ekonomické vzťahy s každou krajinou na svete ktorá prejaví rovnaký záujem. Bude spolupracovať v rozvíjaní vzťahov s Čínou, Vietnamom, Kubou a ďalšími nečlenskými štátmi EÚ a NATO.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico ozrejmil program Smeru pre vnútro a bezpečnosť: Ochránime národnoštátne záujmy!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php