eReport.sk
Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr/ap

Chmelár hovorí o rozdelenom svete: Štáty boli často do NATO dotlačené proti vôli občanov!


Eduard Chmelár, ľavicový komentátor verejného diania a historik vníma veľmi negatívne výstupy posledného samitu NATO, na ktorom sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Historické závery NATO považuje Chmelár za „úlety šialencov“ a bez jasnej kritiky sa nezaobišlo ani samotné Čaputovej pôsobenie – tá podľa neho neponúkla viac ako pózovanie pred fotografmi a rozhorčovanie sa nad „ruským šalátom“. Problémom západu je vraj to, že nedokáže rešpektovať kultúru a záujmy iných a aj veľkých entít – vrátane štátov ako Čína, ktorú NATO najnovšie označuje za hrozbu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  2. Jozef Haľko na snímke z marca 2017.
  3. Čaputová žije v paralelnom vesmíre
  4. Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
  5. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
  6. Britský premiér Boris Johnson.
  7. Stoltenberg apeluje členské krajiny NATO
  8. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.
  9. Na snímke zľava nemecký kancelár Olaf Scholz a novinárka Tina Hasselová počas letného rozhovoru pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD v Berlíne 3. júla 2022.
  10. Slovná prestrelka medzi Tarabom a Kičom! Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na MŽP, na Facebooku kritizoval Rudolfa Huliaka aj Tomáša Tarabu.
  11. Zhromaždenie ľudí v Prievidzi na sviatok svätého Cyrila a Metoda, ktoré zvolal Smer-SD.
  12. Milosrdná Čaputová?

„Náš vyslaný generátor fráz Zuzana Čaputová nadšene opakovala v každej druhej vete, že to bol samit historický, len jej nemal kto položiť otázku, čím k tomu prispela ona sama okrem póz pri fotografovaní a rozhorčením nad ´ruským šalátom´ počas štátneho banketu v kráľovskom paláci. Nikto z novinárov ju neopravil ani vtedy, keď zavádzala, že rozhodli o prijatí Švédska a Fínska do NATO. Hádam by sa už po troch rokoch vo funkcii mohla naučiť, že lídri môžu iba pozvať dotyčné krajiny, no ich vstup musia schváliť národné parlamenty všetkých členských štátov,“ uviedol Chmelár vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Tlačia Švédov do NATO proti vôli občanov?

Podľa analytika je švédska spoločnosť v otázke členstva v NATO nejednotná, až priam rozdelená. A nemá to byť prvý prípad, kedy je vyslovená požiadavka na referendum o vstupe zamietnutá. Ružový príbeh o vstupe Fínska a Švédska do NATO, o ktorom hovorí Čaputová, vraj teda zas až tak ružový byť nemusí.

„Často boli štáty dotlačené do NATO proti vôli ich obyvateľov. Najvypuklejší príklad je prípad Čiernej Hory, v ktorej bola väčšina obyvateľov tvrdo proti, no vláda krvavo potlačila masovú demonštráciu v Podgorici a členstvo v Aliancii presadila napriek odporu svojho ľudu. Veľmi pochybná je aj podpora Švédov pre členstvo v NATO. Tu sa o tom vôbec hovorí, ale Švédsko je v tejto otázke rozdelené a približne polovica obyvateľstva má vážne pochybnosti o tomto kroku. Tá považuje kroky švédskej vlády a odmietnutie referenda za zradu,“ konštatuje Chmelár.

Kontroverzné závery NATO?

Chmelár sa dotkol aj samotných záverov NATO. Pravdou je, že spolupráca medzi NATO a mocnosťami ako Rusko a Čína bola niekedy veľmi živá a prínosná. To, prečo sa na čiernom zozname objavilo Rusko, je logické vyústenie agresie na Ukrajine. To, prečo však je dnes už Čína nazývaná hrozbou, analytikovi nie je úplne jasné: „Po poslednom samite NATO už Čína nie je obchodným partnerom, ale hrozbou a Rusko je otvorene nazývané agresorom. Ani počas prvej fázy studenej vojny dokumenty Severoatlantickej aliancie takto extrémne tvrdo neoznačovali Sovietsky zväz. Pri Rusku sa možno vyhovárať na Ukrajinu, ale čím si to zaslúžila Čína?“

Chmelár preto hovorí, že tvorcovia politík NATO niekedy nie sú schopní vnímať realitu. „Samotné ´historické´ závery NATO mi pripadajú ako úlety šialencov, ktorí nie sú schopní vnímať realitu,“ myslí si.

Slová najväčšieho nemeckého filozofa

Azda najväčší žijúci nemecký filozof Jürgen Habermas, z ktorého kníh sa vyučuje na najprestížnejších svetových univerzitách, sa zjavne na možné riešenie konfliktu pozerá taktiež inak, ako väčšina západných elít a predstaviteľov NATO. Nebrať v úvahu názory veľkých mysliteľov sa pri tom aj historicky ukázalo ako prinajmenšom nesprávne.

„Habermas pripomenul, že práve studená vojna nás naučila, že nie je možné vyhrať vojnu proti jadrovej veľmoci. Každá účasť na konflikte by preto mala starostlivo zvážiť ďalší stupeň vojenskej podpory, aby sa neprekročila čiara, za ktorou už nebude možné vyhnúť sa globálnemu konfliktu. Habermas upozorňuje tak ako viacerí z nás, že vybrať si rokovania neznamená donútiť Ukrajinu ku kapitulácii. Znamená to zamerať sa na čo najrýchlejšie ukončenie vraždenia, utrpenia a ničenia. Tento konflikt je možné ukončiť iba kompromisom, z ktorého žiadna z bojujúcich strán nevyjde ako porazená,“ uzavrel Chmelár.

V galérii si môžete bez cenzúry prečítať celý obsiahly status Eduarda Chmelára, ktorý zverejnil včera podvečer. Redakcia eReportu pripomína, že sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými vyhláseniami, našou primárnou úlohou je predovšetkým informovať.

GALÉRIA – Foto: fb/e.chmelár

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár hovorí o rozdelenom svete: Štáty boli často do NATO dotlačené proti vôli občanov!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre