eReport.sk
Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
Švédska premiérka Magdalena Anderssonov. Foto: tasr/ap

Hrozí, že Švédsko do NATO nevstúpi? Premiérka Anderssonová „zamrzla“ na tlačovke

Podmienka tureckého prezidenta môže byť pre Švédsko problém. Naznačila to dnešná tlačovka premiérky Anderssonovej. Ako uviedla pred novinármi dostáva ju to „do trochu zložitej situácie.“ Vo vzduchu totiž stále visí hrozba Erdogana, že zablokuje členstvo tejto severskej krajiny v Severoatlantickej aliancii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. nákladné vozne, vagóny, železnica
  3. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Fínska premiérka Sanna Marinová
  5. Na kombosnímke zľava Joe Biden a Recep Tayyip Erdogan.
  6. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v nedeľu odmietla poprieť tvrdenie Turecka, že v rámci snáh o vstup do NATO jej krajina sľúbila deportovať jednotlivcov, ktorých hľadá Ankara. TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Prísľub, ktorý daný nebol?

„Som ministerkou osem rokov a nikdy som nehovorila o tom, čo sa hovorí v rokovacej sále,“ reagovala na otázky novinárov. „To ma teraz dostáva do trochu zložitej situácie,“ dodala.

V dohode, ktorú v utorok podpísali Štokholm a Helsinki na summite NATO v Madride, sa obe severské krajiny dohodli, že žiadosti Turecka o vydanie osôb „rýchlo a dôkladne“ preskúmajú. Nebol však  daný žiadny prísľub, že vydania skutočne vykonajú.

Erdogan: Švédsko sľúbilo vydanie 73 teroristov

Fínsko a Švédsko odvtedy pripomenuli, že celý proces extradície je v rukách úradov a nezávislých súdov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok na konci summitu povedal, že Švédsko „sľúbilo“ vydanie „73 teroristov“ a pohrozil, že v prípade nesplnenia záväzkov zablokuje jeho členstvo v Severoatlantickej aliancii.

Anderssonová: Rozhodnutie bude na súdoch

Anderssonová v nedeľu zopakovala švédske stanovisko, podľa ktorého bude jej krajina rešpektovať národné a medzinárodné právo, žiadni švédski štátni príslušníci nebudú vydávaní a rozhodnutie bude na úradoch a nezávislých súdoch. „Ak nie ste zapojení do teroristických aktivít, nie je dôvod na obavy,“ povedala.

Otázkou však ostáva, či rozhodovanie švédskych súdov a úradov, bude také rýchle, ako si to Erdogan predstavuje. Pokiaľ nie, Švédsko má pravdepodobne opäť problém s Tureckom.

Švédska premiérka mala počas návštevy ostrova Gotland v Baltskom mori svoju prvú tlačovú konferenciu od návratu zo summitu NATO. Vždy v júli sa tu koná týždeň politických stretnutí, na ktorých sa stretávajú lídri strán. Gotland je však aj jedným z miest, kde švédska armáda posilňuje svoje pozície po ruskej invázii na Ukrajinu a rozhodnutí Švédska vstúpiť do NATO.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí, že Švédsko do NATO nevstúpi? Premiérka Anderssonová „zamrzla“ na tlačovke

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti